Polskie Radio

Umowy energetyczne pod większą kontrolą KE

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 17:03
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie prof. Zdzisława Krasnodębskiego ws. weryfikacji przez Komisję Europejską umów międzyrządowych w dziedzinie energii. Państwa członkowskie będą musiały informować o umowach energetycznych, które będą oceniane z punktu widzenia zgodności z prawem unijnym i celami polityki energetycznej UE. Gościem Polskiego Radia 24 był Jakub Kajmowicz, ekspert ds. energetyki.
Audio
  • 6.03.17 Jakub Kajmowicz o bezpieczeństwie energetycznym Europy
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EAST NEWS

Jego zdaniem, taki zapis może się przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego w Europie. - Chodzi o pewność dostaw i różne niedozwolone klauzule które były zawierane w kontraktach Gazpromu z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej – tłumaczył Jakub Kajmowicz.

Gazprom jest oskarżany o nadużycia tego typu w ośmiu europejskich krajach. - Dotyczyły one głównie uzależnienia cen gazu od zgody na inne projekty, utrudnienie reeksportu zakupionego surowca oraz niewłaściwej indeksacji cen gazu do cen ropy. Jednym z krajów które płacił nawet blisko 40 proc.  więcej niż wynosiła średnia była Polska – dodał ekspert.

Jak zaznaczył gość audycji, stanowisko to nie zostało jeszcze potwierdzone przez ministrów. Są kraje, które wciąż sprzeciwiają się temu zapisowi, ponieważ nie chcą aby ktoś zaglądał im w podpisane kontrakty - powiedział Jakub Kajmowicz.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 6.03.17

Godzina emisji: 15.35

Czytaj także

Polska zablokowała decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 11:31
Zawieszono korzystną dla Gazpromu decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu. Postanowił tak unijny Trybunał Sprawiedliwości. Rozmawiali o tym goście Pulsu Gospodarki: Adam Ruciński (BTFG Audit), Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy i Rosjanie ignorują europejskie decyzje w sprawie gazociągu OPAL

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 15:46
Mimo decyzji o zawieszeniu wyroku Komisji Europejskiej dotyczącej przekazania większej przepustowości gazociągu OPAL Gazpromowi, wzrósł przesył rosyjskiego gazu przez ten gazociąg. O przyczynach tego zdarzenia mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Maciążek z portalu defence24.
rozwiń zwiń