Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 23:11
KE proponuje zmiany w europejskim kolejnictwie.
Audio

1/ Tylko jedna czwarta podróżnych w Unii Europejskiej korzysta regularnie z usług kolejowych - tak wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas skomentował najnowsze badanie Eurobarometru. Wynika z niego, że choć 58%. Europejczyków jest zadowolonych z usług kolejowych w ich kraju, to stosunkowo niewielu podróżuje pociągami. Polacy należą do tych Europejczyków, którzy surowiej niż inni oceniają rodzimy transport kolejowy, rzadziej są też z niego zadowoleni. Wyniki badania potwierdzają, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby koleje nabrały bardziej przyjaznego klientom charakteru. W styczniu 2012 r. Komisja przedłożyła 4. pakiet kolejowy, zawierający daleko idące propozycje zmierzające do otwarcia krajowych kolejowych połączeń pasażerskich na konkurencję, a także propozycje, które umożliwią stworzenie wspólnego systemu informacji i systemu zintegrowanego kupna biletów. Fel. Ewa Syta. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Parlament Europejski przyjął nowe standardy dotyczące przejrzystości i dostępności banków. To oznacza koniec nieporozumień związanych z opłatami oraz prawo do posiadania konta w banku dla każdego. Podstawowe rachunki pozwoliłyby klientom na wpłacanie i wypłacanie pieniędzy oraz dokonywanie przelewów na terenie UE. Rachunek taki, nie dawałby jednak dostępu do kredytu. Wszystkie banki powinny mieć takie rachunki w swojej stałej ofercie, a opłaty z nimi związane powinny być niższe niż za jakiekolwiek inne usługi świadczone przez bank - uzgodnili posłowie. Klienci powinni mieć również możliwość zmiany rachunku na terenie UE, za niewysoką opłatą. Banki powinny być odpowiedzialne za transfer aktualnych danych klienta oraz za wszelkie straty klienta, które wynikałyby z niedopełnienia tego obowiązku. Fel. Michała Strzałkowskiego. „Euranet Plus News Agency”.

3/ To zagranie pod wyborców, które może rozdrażnić Unię - tak Paweł Świdlicki z londyńskiego think tanku Open Europe komentuje nowe, ostrzejsze zasady przyznawania zasiłków na Wyspach. Podstawowym warunkiem ich otrzymania będzie znajomość angielskiego. Rząd Davida Camerona wprowadzał zmiany stopniowo, ale nowe zasady mają już obowiązywać we wszystkich tutejszych urzędach pracy.  Tyle, że Brukseli nie podobała się już poprzednia, łagodniejsza wersja procedury. Londyn wprowadził ją w 1994 r. by upewnić się, że korzystający z zasiłków utrzymują więź z Wielką Brytanią. Fel. Agaty Kasprolewicz. „Euranet Plus News Agency”.

4/ Demografowie od dawna ostrzegają, że obywatele Unii Europejskiej stają się coraz starsi. To wymaga kompleksowego działania na Starym Kontynencie w celu zapewnienia opieki socjalnej, zdrowotnej i finansowej ludziom „złotego wieku”. Jak do tego problemu podeszli polscy naukowcy? Artur Wolski sprawdził to w Łodzi, gdzie pochwalono się opracowaniem, które na 65. Międzynarodowych Targach "Pomysły - Wynalazki-Nowe produkty iENA 2013” otrzymało złoty medal (specjalny materac antyodleżynowy).

5/ Programy promujące proekologiczne rozwiązania cieszą ciągle duża popularnością w Unii Europejskiej. Wykorzystują to i polscy naukowcy. Artur Wolski odwiedził Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu, gdzie o maszynach nowej generacji rozmawiał z inż. Ryszardem Chmielewskim, Głównym Specjalistą ds. Funduszy Strukturalnych i Programów Ramowych.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus