1/ Malta - najmniejszy kraj Unii Europejskiej - od 1 stycznia objęła półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Na ten czas przypadnie najpewniej złożenie wniosku o wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, a także oczekiwane wybory w Holandii i Francji. Także problem napływu uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy wydaje się jedną z najważniejszych spraw do rozwiązania. Autor: Magdalena Skajewska. „Euranet Plus News Agency”.
2/ Mieszkańcy unijnych państw w dalszym ciągu uznają imigrację i terroryzm za główne wyzwania, przed jakimi stoi obecnie Unia Europejska – wynika z najnowszego badania Eurobarometru.
Zdaniem ekspertów, w 2016 roku w kryzysie znalazła się unijna solidarność. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.
3/ Dr Maria Górna jest beneficjentką stypendium indywidualnego Komisji Europejskiej. Ten rodzaj grantu przeznaczony jest dla najlepszych i najbardziej obiecujących naukowców. Obecnie dr Górna jest kierownikiem Grupy Biologii Strukturalnej w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. Zespół, dzięki unijnemu wsparciu, zajmuje się badaniem struktury i funkcji białek, które są – według naukowców Grupy - najważniejszymi cząsteczkami biologicznymi w ludzkim organizmie. Powiązanie badanych białek z chorobami ludzkimi czyni z nich istotne medycznie obiekty badań oraz potencjalne cele działania terapii leczniczych. Uzyskane struktury mogą być podstawą projektowania leków. Autor: Katarzyna Kobyłecka.
4/ Profesor Marek Samoć - z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej - jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za badania materiałów nano-strukturalnych dla optyki nieliniowej. Polski uczony wrócił kilka lat temu z Australii i dzięki środkom unijnym stworzył w ramach programu „Welcome” zespół badawczy, który osiąga sukcesy w badaniach nad nowymi materiałami dla optoelektroniki i fotoniki. Autor: Krzysztof Michalski.
5/ Problemem edukacyjnym w UE jest spadające zainteresowanie u młodych ludzi nauką matematyki, chemii, fizyki. Są też problemy ze znalezieniem chętnych do studiowania na kierunkach ścisłych. Mają w tym pomóc specjalne aplikacje multimedialne, które zostały opracowane dzięki funduszom Unii Europejskiej. Ekspert: Bogusław Tukalski, dyrektor gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, beneficjenta środków finansowych z UE. Autor: Artur Wolski.