Kruche dziedzictwo. Wystawa witraży "Światłem Malowanie"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2025 12:33
Wystawa "Światłem Malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński (1902–1952)" to pierwsza w historii prezentacja dorobku jednego z najważniejszych warsztatów, tworzących witraże i mozaiki od 1907 roku. Na wystawie prezentowana jest część ocalałych projektów, witrażowych kartonów oraz zrealizowanych witraży.
Wystawa pt. Światłem Malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński 1902-1952, prezentowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Wystawa pt. "Światłem Malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński 1902-1952", prezentowana w Muzeum Archidiecezji WarszawskiejFoto: PAP/Albert Zawada

Właścicielem Zakładu Witrażów S.G. Żeleński był Stanisław Gabriel Żeleński – brat Tadeusza Boya-Żeleńskiego i syn kompozytora Władysława Żeleńskiego. Po jego śmierci w 1914 roku zakładem kierowała wdowa Iza Żeleńska z Madejskich.


Posłuchaj
06:58 Poranek Dwójki witraże 2025_01_20-07-17-06.mp3 Wystawa "Światłem malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński 1902-1952" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (Poranek Dwójki)

"Światłem malowanie" - unikatowa wystawa

Wystawa jest unikatowa, między innymi dlatego, że jest jedną z pierwszych warszawskich ekspozycji witraży na przestrzeni ostatniej dekady. - Witraż jest takim rodzajem sztuki, który szczególnie kojarzy się ze sztuką końca wieku. To był moment jego rozkwitu, chyba wszystkim znane są nazwiska Tiffany’ego. Dlatego pokazanie witraży na wystawie dla każdego historyka epoki będzie ważnym wydarzeniem - podkreślił dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej Piotr Kopszak.

Czytaj też:

Cała wystawa to około 120 obiektów: szkiców projektów, kartonów witrażowych, a także samych witraży, których jest ponad 20. - To, co wydaje mi się szczególnie ważne, to to, że pokazujemy właściwie wszystkie etapy tworzenia witrażu. Od rysunków koncepcyjnych, najbardziej ogólnych, poprzez szkice przygotowawcze, aż do kartonów wykonywanych w skali 1:1, które były później używane w warsztatach do tworzenia witraży. Tworząc wystawę, obawiałem się nadmiaru tej dokumentacji technicznej, ale to właśnie jest szczególny przypadek, gdy prace pomocnicze są równie atrakcyjne, co skończone dzieło sztuki - dodał.

Witraże - kruche dziedzictwo

Witraże swoją tradycją sięgają jeszcze średniowiecza i od początku były kojarzone jako sztuka sakralna. - Witraż był elementem niezbędnym do budowania wnętrza kościoła, budowania nastroju w kościele. Przypisywano mu bardzo ważne znaczenie symboliczne. Promień światła przyrównywano do Chrystusa, a szkło do łona Maryi - wyjaśniła Danuta Czapczyńska-Kleszczyńska. - Twierdzono, że tak jak światło, przenikając przez szkło, wychodzi zabarwione kolorem szkła, tak samo Duch Święty przez Maryję przyjmuje postać człowieka.

Z biegiem czasu witraże straciły swoje symboliczne znaczenie, aż w końcu ta niezwykła dziedzina zyskała popularność również w sztuce użytkowej. - Nastąpiło odrodzenie witraży, poszukiwanie starych receptur, sięganie do odnalezionego podręcznika mnicha Teofila. I to poszukiwanie piękna w każdym przedmiocie to jest pojawienie się witraży we wnętrzach świeckich. Mamy zupełnie inne znaczenie, natomiast w świątyniach zawsze chodzi o pewną mistykę, i to jest niesłychanie ważne - zwróciła uwagę kuratorka wystawy.

Wystawę "Światłem Malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński (1902–1952)" można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej do 13 kwietnia.

***

Przygotowanie: Małgorzata Wosiek

Data emisji: 20.01.2025

Godzina emisji: 7.15

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am/kor

Czytaj także

Cate Blanchett: "Manifesto" to przypowieść o prawdzie i dlatego jest dziś tak ważna

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 12:25
- Stworzyliśmy niezwykłe postaci. To było najszczęśliwsze 9 dni mojego życia. Wszystko było dobrze zaplanowane i zorganizowane. Myślę, że dzieło nie straciło na swojej aktualności. Przypowieść o prawdzie jest szczególnie ważna dzisiaj - mówiła australijska aktorka Cate Blanchett podczas wernisażu wystawy "Manifesto" na festiwalu Camerimage w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Kruger - jej sztuka mówi o tym, jacy jesteśmy dla siebie nawzajem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 14:50
- Jest to artystka, która ma niesamowitą wyobraźnię przestrzenną. Dokładnie wie, czego chce, co i jak będzie wyglądać. Zawsze chce, żeby rzeczy były duże, żeby miały oszałamiający wydźwięk. Bardzo często, żeby jej sztuka po prostu przytłaczała i stąd sięga po zwroty, które są krzyczące, żeby w ten sposób nawiązać kontakt ze swoim odbiorcą - mówiła w Dwójce Natalia Grabowska, kuratorka wystawy prac Barbary Kruger prezentowanej w ubiegłym roku Serpentine Gallery w Londynie.
rozwiń zwiń