Polskie Radio

Żyrafy i flamingi. Naukowcy wiedzą, co jadano w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 14:00
Badacze z University of Cincinnati, którzy prowadzą wykopaliska na terenie słynnego miasta, ustalili, co jadła pompejańska klasa średnia i niższa.
Pompeje
PompejeFoto: Radomil/Wikimedia Commons

Jak się okazuje, jadła ziarna zbóż, owoce, oliwki, lokalne ryby oraz kurze jaja. Zdarzało się im jednak zjadać… żyrafy i mięso flamingów. Niektóre produkty sprowadzano nawet z Indonezji.

- Wykopaliska dostarczają nam kompletnych danych na temat domów, sklepów i prowadzonych w Pompejach interesów - mówi dr Steven Ellis, który bierze udział w badaniach.

Prace trwają na terenie 10 niezależnych założeń architektonicznych, gdzie mieściło się kiedyś 20 sklepów i sporo domów prywatnych klasy niższej i średniej. W większości ze sklepów można było kiedyś zjeść coś „na miejscu”. Analizie poddano zachowane odpadki, także z latryn.

- W ściekach znaleźliśmy sporo pozostałości przetworzonego pożywienia - mówi dr Ellis. Analiza ścieków wykazała różnice socjoekonomiczne pomiędzy poszczególnymi domami. W „bogatszych” ściekach znajdowały się produkty importowane spoza Italii. Powszechnie dostępne były ziarna zbóż, oliwki, orzechy i gatunki lokalnych ryb morskich - te znajdowano ww wszystkich odpadkach. Nieco droższe solone mięso, które pochodziło z Hiszpanii, występowało rzadziej. Znajdowano też delicje takie jak mięso żyrafy (nogę) i ostrygi.

- Kość żyrafy pokazuje, jak egzotyczne posiłki spożywano. Że noga ta trafiła do, wydawałoby się, standardowej restauracji w Pompejach, pokazuje, jak szerokie kontakty handlowe podtrzymywali nawet zwykli mieszkańcy, nie należący do elity - mówi Ellis.

Pompeje to miasto we Włoszech. W czasach cesarstwa rzymskiego zostało zniszczone przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, utrwalił budowle, przedmioty oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt, co współcześnie umożliwia obejrzenie wyglądu starożytnego rzymskiego miasta średniej wielkości i jego mieszkańców.

(ew/Sci-News)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia