Festiwal Łańcuch, organizowany od 2004 roku, tradycyjnie łączy dzieła swojego patrona z utworami inspirowanymi dorobkiem mistrza. Wszystko w interpretacjach artystów ze światowej czołówki sztuki wykonawczej.
Łańcuch XI. Na okupacyjnej kawie z Lutosławskim. Grzegorz Michalski z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego o tegorocznym festiwalu
W tym roku do tego grona dołączył znakomity Kwartet Apollon Musagète, laureat tegorocznego Paszportu "Polityki". Warto pamiętać, że zespół został wcześniej laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium (2008) oraz stypendystą programu BBC New Generation Artists i jest zaliczany do najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie. Koncertuje w największych salach koncertowych, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Herkuleessaal oraz Gasteig w Monachium, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu. Istotne miejsce w karierze artystycznej Kwartetu zajmuje promocja polskich dzieł muzyki kameralnej, zarówno współczesnej, jak i klasycznej XX-wiecznej. Instrumentaliści Apollon Musagète Quartett należą do prawdziwych wirtuozów i, mimo że każdy jest indywidualistą, wspólnie tworzą jednomyślny muzyczny organizm.
Rewelacją okazał się zeszłoroczny album "Multitude" z kwartetami Góreckiego, Pendereckiego i Lutosławskiego oraz - inspirowaną tym ostatnim - autorską kompozycją członków zespołu. Te dwa dzieła muzycy Apollon Musagète uzupełnią na potrzeby Łańcucha XI utworami pary światowej klasy kompozytorów, stanowiącymi hołd dla polskiego mistrza.
Apollon Musagète i nieskończony kwartet Lutosławskiego
Na XI Łańcuchu usłyszymy także m.in. Lutosławski Piano Duo, Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Polską Orkiestrę Radiową pod dyrekcją Renato Rivolty i Narodową Orkiestrę Symfonicznę Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha.
Wyróżnionym wątkiem tegorocznego programu jest twórczość Andrzeja Panufnika, którego setna rocznica urodzin przypada za kilka miesięcy i który współpracował oraz pozostawał w bliskich relacjach z Lutosławskim w młodzieńczym "okresie burzy i naporu”, najsilniej w latach niemieckiej okupacji.
Oryginalnym dodatkiem do cyklu koncertów są imprezy towarzyszące: wieczór nowych choreografii do muzyki Lutosławskiego "Ogniwa", przygotowany przez Operę na Zamku w Szczecinie, oraz bajka dla dzieci "Pan Lutosławski", powstała z inicjatywy Fundacji Zygmunta Noskowskiego. Tradycyjnie "Łańcuchowi” towarzyszy adresowany do dzieci "Łańcuszek”; ponadto po raz drugi koncerty poprzedzone zostaną mistrzowskimi kursami wykonawczymi w Radziejowicach.
Dwójka transmitować będzie także koncerty Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO w Zamku Królewskim (7 lutego) oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha (9 lutego).
mm/bch