Polskie Radio

"Rozwodowe dzieci", czyli życie rozdarte na pół...

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:00
...albo mniej "proporcjonalnie". To ile dziecko będzie spędzać czasu z rodzicami po rozwodzie, zależy od ich dobrej woli lub od decyzji sądu. Z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej Mariusz Stelmaszczyk, sędzia sądu rodzinnego mówił, jak rozwodzić się rozsądnie.
Audio
  • Mecenas Mariusz Stelmaszczyk o dobru dziecka rozwodzących się rodziców (Cztery pory roku/Jedynka)
Często z powodu rozwodu dobro dziecka spada na drugi plan
Często z powodu rozwodu dobro dziecka spada na drugi planFoto: Glow Images/East News

To koniec! Pozbawię go/ją kontaktu z synem! Tak często reagują rozwodzący się rodzice. Niestety w złości zapominamy, że odgrywając się w taki sposób na "ex" krzywdzimy nasze dzieci.

W ferworze walki nie dostrzegamy, że to co jest dobre dla nas nie koniecznie służy najmłodszym członkom rodziny. -  Zakazując spotkań z byłym mężem, bo mieszka z inną kobietą, nie jest dbaniem o dobro dziecka, lecz o własne - mówił w "Czterech porach roku" mecenas Mariusz Stelmaszczyk. W takiej sytuacji, zakaz widywania się z ojcem jest próbą odegrania się na nim.

fot.
fot. Glow Images/East News

Chęć ukarania rodzica, który podjął decyzję o rozstaniu, nie jest jedynym powodem ograniczania "widzeń". - To też narzędzie nacisku żeby porozmawiać o alimentach i kwestiach majątkowych - zauważył gość radiowej Jedynki. Niestety czasem walcząc o pieniądze możemy stracić dużo więcej, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji u naszego dziecka. Dlatego uzgodnienie podziału dalszej opieki nad nim powinno odbyć się bez negatywnych emocji.

By zabezpieczyć finansowo dziecko możemy wnioskować, by sąd jeszcze przed zakończeniem sprawy zobowiązał rodzica do płacenia alimentów. Składamy pozew o alimenty z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Decyzja zapada w ciągu 14 dni.

Jeżeli sami nie znajdziemy porozumienia "pomoże" nam w tym sąd. - Matka albo ojciec uzyskują prawo do kontaktów z dzieckiem co drugi weekend i maksymalnie jeden dzień w tygodniu - mówił sędzia sądu rodzinnego. Takie wyroki zapadają najczęściej. Zatem załatwianie sprawy tą drogą nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zdaniem mecenasa Stelmaszczyka najlepiej jest, gdy rodzice dzielą się obowiązkiem wychowawczym pół na pół. - Nie widzę żadnego zagrożenia jeśli dziecko będzie część czasu spędzało w domu, w którym mieszkało, a połowę czasu z ojcem - podpowiadał. Jeśli potomstwo jest już dojrzałe można też je zapytać o zdanie. Prawo przewiduje również taką możliwość.

Sąd powinien zastosować się do "rozsądnego życzenia dziecka", jeżeli skończyło ono trzynaście lat. Młodszy syn lub córka również może wyrazić swoje zdanie, ale w takiej rozmowie musi uczestniczyć biegły psycholog. - Biegli są w stanie wychwycić próbę manipulacji dzieckiem przez rodziców - mówił ekspert.

Rozwód jest tragedią całej rodziny. W tak trudnych chwilach czasem nie potrafimy trzeźwo ocenić, co jest najlepszym rozwiązaniem dla naszych dzieci. Pamiętajmy jednak, że decyzje podjęte podczas rozwodu wpływają na ich dalsze życie. A przecież za zaistniałą sytuację nie chcemy karać dziecka, lecz - jeżeli już - osobę, która od nas odeszła.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pkur)

Czytaj także

Ponad 250 tysięcy postępowań przeciwko niepłacącym alimentów

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 10:21
W 2012 r. gminy prowadziły postępowanie wobec 255,2 tys. dłużników alimentacyjnych; świadczenia z funduszu alimentacyjnego pobierało miesięcznie średnio 326,3 tys. osób; ich przeciętna wysokość wynosiła 346,96 zł - wynika z informacji MPiPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: dzieci nie są własne, tylko swoje

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 12:44
- Dziecko jest dla siebie. Nie wypuszczamy go w świat tylko dla tego świata, ale również dla niego samego. To ważne, żebyśmy wykonali wobec dziecka wszystko to, co powinniśmy. Ono wtedy nam się zrewanżuje - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Komorowski, psychoterapeuta rodzinny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak (s)prawnie przejść przez rozwód?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 15:11
W Polsce aż co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem. Coraz więcej par decyduje się również na unieważnienie sakramentu przed sądem kościelnym. Jak poradzić sobie z długotrwałą i trudną procedurą zakończenia związku?
rozwiń zwiń