Polskie Radio

Kanonizacja Jana Pawła II. "Świętość jest wysoką miarą życia zwyczajnego"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 08:22
- Świętość Jana Pawła II wyrażała się w zwykłej codzienności, stawiał sobie wysokie wymagania - ocenił sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.
Pielgrzymi z Polski czekają na uroczystości kanonizacyjne
Pielgrzymi z Polski czekają na uroczystości kanonizacyjne Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

- Papież powiedział kiedyś, że "Świętość jest wysoką miarą życia zwyczajnego". I właśnie to przede wszystkim charakteryzowało Jana Pawła II. Żył pełnią dnia codziennego. To była naprawdę wysoka miara życia w codzienności. Stawiał sobie wysokie wymagania we wszelkich wymiarach, zarówno tych ludzkich jak i duchowych, nawet w tak prozaicznej rzeczy, jak organizacja dnia - powiedział bp Polak.

Według niego, ostatnim świadectwem świętości papieża było jego umieranie. - Pokazywał on sytuację współczesnego człowieka przeżywaną do końca, po ludzku, bardzo brutalną, bardzo trudną, wobec której każdy z nas kiedyś stanie. Sądzę, że Jan Paweł II swoim umieraniem na oczach świata dał świadectwo, że człowiek święty to także człowiek, który umie z Bogiem odchodzić, co nie jest ani proste, ani łatwe - ocenił.

Kanonizacja papieży w Polskim Radiu>>>

Jego zdaniem wierzący muszą uczyć się od Jana XXIII i Jana Pawła II "otwarcia i miłości do drugiego człowieka, a potem wykonywania swojej zwyczajnej pracy w nadzwyczajny sposób, czyli z pełnym zaangażowaniem, z pełną świadomością, z pełnym oddaniem Bogu i drugiemu człowiekowi".

Podkreślił, że biskupi, księża i wierni powinni się starać, by kanonizacja Jana Pawła II nie była tylko jednorazowym, emocjonalnym uniesieniem. - Źle by było, gdyby skończyło się na kolejnym uniesieniu, na kolejnych emocjach, które przychodzą i odchodzą, które wygasną, może nie na drugi dzień po kanonizacji, ale w następnych tygodniach na pewno - powiedział bp Polak. Według niego, by tak się nie stało, potrzeba modlitwy i odkrycia na nowo nauczania papieża.

Hierarcha zwrócił uwagę, że wraz z upływem lat będzie coraz więcej ludzi, którzy nie mieli osobistego kontaktu z Janem Pawłem II. Dlatego jego zdaniem konieczne będzie takie pokazanie im papieża, by nie była to tylko postać historyczna, ale żywa, inspirująca. - Żeby czytając, słuchając go ponownie, potrafili zobaczyć, że jest to przesłanie na dzisiejsze czasy, że ono nic z aktualności nie straciło - wyjaśnił.

PAP/mr/aj

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Oto jest dzień, który dał nam Pan

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 10:11
Właśnie ta oazowa pieść towarzyszyła pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. Katolicy na całym świecie świętują uroczystość wyniesienia na ołtarze dwóch największych papieży XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończyła się msza kanonizacyjna 800 tysięcy wiernych w Watykanie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 11:17
Liturgii przewodniczył papież Franciszek. Wraz z nim mszę koncelebrowało siedem tysięcy duchownych, w tym kardynałowie, biskupi i księża. Wśród nich był emerytowany papież Benedykt XVI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. "Polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 20:50
Wyniesieni na ołtarze byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku - tak o nowych świętych mówił w czasie mszy kanonizacyjnej papież Franciszek. W uroczystości wziął udział także jego poprzednik - Benedykt XVI.
rozwiń zwiń