Polskie Radio

Uniwersytet Jagielloński świętuje. Dlaczego właśnie dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 14:45
12 maja – to obecna data święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, który obchodzi właśnie swoje 650-lecie. Mało kto jednak wie, że przez kilka wieków święto to było ruchome i zależało od kalendarza religijnego.

Stałą datę święta - 12 maja - przyjęto dopiero pod koniec ubiegłego wieku.

Jak wynika z historycznych dokumentów, Uniwersytet Krakowski został ufundowany specjalnym dokumentem króla Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 roku. Składał się wtedy z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Jest zatem rzeczą naturalną, że właśnie tego dnia roku UJ obchodzi obecnie swoje święto. Zaskakujące może być natomiast to, że dopiero w latach 80. XX wieku wyznaczono formalnie 12 maja jako dzień święta.

Jak wyjaśnia dr Marcin Baster z Archiwum UJ, wcześniej obchodzono je, zgodnie z kalendarzem katolickim, w Zielone Świątki, które są świętem ruchomym, zależnym od daty Wielkanocy. W czasach średniowiecza i epoce nowożytnej uniwersytety były instytucjami po części kościelnymi, w związku z czym daty wydarzeń uczelnianych miały związek z kalendarzem liturgicznym. I ten obyczaj przetrwał do czasów nam bliskich nawet mimo oświeceniowej reformy krakowskiego uniwersytetu w XVIII wieku.

Siła tradycji była tak duża, że ustalenie stałej, nieruchomej daty święty dokonało się dopiero w nieodległych od nas czasach.

Przy okazji, warto też wyjaśnić historyczne nieporozumienie związane z powstaniem Alma Mater. Nierzadko można usłyszeć, nawet od przedstawicieli uczelni, że Kazimierz Wielki stworzył Akademię Krakowską, której później nadano nazwę uniwersytetu. Tymczasem taka rozpowszechniona obecnie opinia jest błędna. W istocie było bowiem odwrotnie. Król Kazimierz Wielki nie założył Akademii, ale Uniwersytet lub też – jak wówczas mówiono - studium generale. - W XIV i XV w. używano nazwy Uniwersytet Krakowski (w pewnych wariantach). Określenie "Akademia Krakowska" weszła w użycie dopiero ok. poł. XVI w., nigdy jednak nie wyparła bardziej urzędowej nazwy: "Uniwersytet Krakowski". Za czasów Kazimierza Wielkiego, a nawet w sto lat później, nikt by nie użył określenia Akademia – podkreśla dr Baster.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA HISTORIA
Czytaj także

Plotkarz, złośliwiec i świadek Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 18:00
Tworzył Konstytucję 3 maja, sekretarzował Kościuszce i znał osobiście Jerzego Waszyngtona. Julian Ursyn Niemcewicz zostawił mnóstwo relacji o sobie i swojej burzliwej epoce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komandosi Zygmunta III - postrach Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
Okrutni, bezwzględni i niezwykle skuteczni. - Lisowczycy byli zawodowcami, mieli doskonałe wyczucie teatru wojny. Gdyby nie byli świetni, nikt by ich nie wynajmował - mówi historyk dr Radosław Lolo. Podobiznę lisowczyka namalował sam Rembrandt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto najchętniej bawił się kalendarzem i jak się to wszystko skończyło

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 09:00
Dlaczego rok nie zaczyna się w marcu, kto wydłużył lipiec i sierpień dla własnej chwały i co wspólnego ma Księżyc z ułamkami? Zapraszamy w fascynującą podróż po historii władania czasem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Jagielloński kończy... 650 lat!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
Codziennie zaglądamy na Uniwersytet Jagielloński, by pokazać Wam jak wygląda jego życie codzienne.
rozwiń zwiń