Polskie Radio

Dwujęzyczność ochroni mózg na starość

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 13:13
Nauka drugiego języka ma dobroczynne skutki dla mózgu. Nawet podjęta w wieku dorosłym.
Dwujęzyczność ochroni mózg na starość
Foto: Glowimages.com

Tak wynika z badań naukowców z University of Edinburgh, ktorzy wzięli pod lupę językowe możliwości 262 osób. Badali ich znajomość językową pod kątem czytania, pisania i płynności mówienia. Badani byli w wieku 11 lub 70+ lat.

Już wcześniejsze analizy wskazywały, że znajomość języka obcego ma wpływ na opóźnienie demencji. Najnowsze badania skupiły się na tym, czy nauka nowego języka podjęta na starość także poprawia zdolności kognitywne uczącego się.

Wszyscy uczestnicy twierdzili, że znają co najmniej jeden język obcy. 195 z nich nauczyło się go przed pełnoletniością, a 65 osób w wieku dojrzałym. Okazało się, że ci, którzy znali co najmniej dwa języki, niezależnie od tego, kiedy się ich nauczyli, posiadali zdecydowanie lepsze zdolności kognitywne niż wskazywałaby na to średnia społeczna. Znajomość języków obcych najbardziej wpływała na ogólną inteligencję oraz umiejętność czytania.

- To ważne odkrycie. Miliony ludzi na całym świecie uczą się języka obcego w wieku dorosłym - mówi dr Thomas Bak z University of Edinburgh. - Nasze badania wskazują, że może to mieć korzystny wpływ na starzenie się umysłu.

Kolejne badania skupią się nad tym, czy - aby umysł pracował lepiej - wystarczy znać język obcy, czy też trzeba nim regularnie mówić.

Wyniki badań ukazały się na łamach Annals of Neurology.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia
Czytaj także

Media a wiedza potoczna ludzi. Co wiemy dzięki telewizji?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 02:17
Jak media wpływają na to, co wiemy? Jak nasza wiedza potoczna jest kształtowana za sprawą przekazu czwartej władzy? O tym rozmawialiśmy w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz myśleć kreatywnie? "Wyłącz się" kilka razy dziennie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:55
Styl życia sprawia, że "bombardujemy" umysły ogromną ilością informacji, hałasu a umysł różnie sobie z tym radzi. Czasami potrzebuje pauzy, ciszy, wytchnienia.
rozwiń zwiń