Trener komunikacji personalnej Michał Pasterski mówi, że "to nie myślenie jest, tak naprawdę, najlepszym lekarstwem dla naszego umysłu. - Najważniejsze jest, aby zadbać o to, żeby kilka razy dziennie wyłączyć się z tego świata. To właśnie jest najlepsze dla naszego umysłu. On odżywa i ma o wiele więcej energii do tego, żeby kreatywnie myśleć, żeby rozwiązywać skutecznie problemy - dodaje.
- W psychologii jest coś takiego jak proces "inkubacji", który polega na tym, że jeżeli świadomie cały czas wałkujemy jakiś problem, i myślimy o nim non-stop, blokuje się zarówno umysł jak i możliwe rozwiązanie problemu - mówi ekspert.
- Proces "inkubacji" polega na tym, że przestajemy świadomie o czymś myśleć, dajemy sobie luz i w trakcie, kiedy zajmujemy się czymś innym, nasza podświadomość cały czas działa i przetwarza informacje. Po jakimś czasie do tego wracamy, pojawia się tak zwany "wgląd", czyli odpowiedź, pomysł, rozwiązanie - zaznacza Pasterski.
Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Rozmówca Trójki podkreśla, że to, że zapomnimy o jakimś temacie, i przestaniemy o nim myśleć, nie znaczy, że przestaje się "coś dziać". - Nasza podświadomość cały czas te informacje przetwarza. Dlatego mówi się, że trzeba się przespać z problemem, bo kiedy wstaniemy mamy inną perspektywę - podkreśla.
Trener komunikacji personalnej poleca zainteresowanie się aktywnościami, które angażują ciało a nie umysł, na przykład poprzez ćwiczenia relaksacyjne polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, czy na wizualizacji, takie medytacja, joga czy sztuki walki.
- Jeżeli zmienimy sposób funkcjonowania każdego dnia, to nasz umysł też wejdzie na inne obroty i pozwoli nam wyrwać się ze stałego schematu, w którym codziennie siedzimy - radzi Michał Pasterski.
"Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.
kh