Niezmiennie najważniejszym elementem festiwalu są debaty główne. W programie znalazły się spotkania dotyczące polskiej waluty, a także o tematyce historycznej, dotyczące np. I wojny światowej czy przebiegu transformacji ustrojowej. Odbędą się też debaty z dziedziny medycyny i astronomii.
Organizatorzy przygotowali różnotematyczne lekcje dla dzieci i dla młodzieży gimnazjalnej. Młodzi ludzie wezmą udział w warsztatach, organizowanych, m.in. przez Centrum Astronomiczne PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Kampinoski Park Narodowy i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotował specjalny pokaz, w którym uczestnicy zobaczą, jakie procesy psychofizjologiczne zachodzą w naszym organizmie w sytuacjach stresowych.
Festiwalowe spotkania w ramach panelu „Wieczory z Nauką” będą dotyczyć m.in. pojęcia ”gender” i różnic pomiędzy płcią kulturową a płcią biologiczną. Słuchacze dowiedzą się także, jakie wyzwania stoją przed systemem ochrony własności intelektualnej w dobie szybkiego rozwoju nowych technologii.
Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w dni powszednie organizatorzy przygotowali warsztaty i wykłady weekendowe. Uruchomiona została również strona internetowa, dzięki której można zapoznać się z debatami i wykładami tegorocznej edycji.
Podczas festiwalu wręczona zostanie nagroda „Złotej Róży” za najlepszą książkę naukową. Informacje o nominowanych pozycjach znajdują się na stronie internetowej.
Pierwszy Festiwal Nauki odbył się w 1997 roku z inicjatywy prof. Davida Shugara, biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej. Od 2006 roku organizacją festiwalu zajmuje się Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.
(ew/Nauka w Polsce)