Polskie Radio

Polacy wyleczyli sparaliżowanego. Świat komentuje

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 20:00
Pacjent po eksperymentalnym przeszczepie pracował na sukces. Operacja była ryzykowna, a rehabilitacja długa i trudna. Ale pacjent, który we wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przeszedł skomplikowany zabieg przeszczepu własnych komórek z mózgu do kręgosłupa mówi, że było warto.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Pan Dariusz Fidyka był sparaliżowany od pasa w dół; nie miał czucia w nogach i nie mógł nimi w ogóle poruszać. Miał przerwany rdzeń kręgowy.

Dwa i pół roku temu przeszedł eksperymentalną operację i zaczął rehabilitację. Pojawiły się efekty. - Pół roku do roku po operacji - powiedział - zaczęły się pojawiać mrowienia, dziwne uczucia, jak się uderzyłem, jak gdzieś nogę miałem wykrzywioną, zacząłem czuć takie odczucia, których nie było przed operacją.

Dziś pacjent może ostrożnie chodzić wspomagając się poręczą lub chodzikiem. Codziennie musi jednak ćwiczyć po osiem godzin. Lekarze nie wykluczają, że kiedyś będzie chodził całkiem o własnych siłach. Chcą jednocześnie przeprowadzić kolejne takie operacje, by potwierdzić, że ta terapia naprawdę działa. Wyniki poprzedniej operacji są obiecujące, ale gwarancji dla tych przyszłych pacjentów nie ma żadnych. Pan Dariusz mówi jednak, że powinni mieć oni nadzieję.

W godzinnym programie BBC - o sukcesie polskich lekarzy i brytyjskich naukowców. Minionej nocy, w programie "Panorama", mówiono o przełomie w neurochirurgii, przedstawiając pierwszy w historii przypadek połączenia zerwanego rdzenia kręgowego.
Operacji dokonał w 2012 roku doktor Paweł Tabakow z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego na całkowicie sparaliżowanym od pasa w dół, Dariuszu Fidyce. Po dwóch latach od przeszczepu komórek nerwowych uzyskanych z ośrodka węchowego w mózgu, pacjent zdecydowanie odzyskuje czucie w nogach i stawia pierwsze kroki.
Pionier wykorzystanej we Wrocławiu techniki, brytyjski profesor Geoff Raisman powiedział na ten widok: "To robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu."
Ekspert, profesor Wagih El Masri, wybitny specjalista od rehabilitacji pourazowej, sprowadzony przez program "Panorama" do Wrocławia , orzekł:
"Czekałem czterdzieści lat na tę chwilę i jestem pełen nadziei, że ten moment zostanie powtórzony i potwierdzony."
Sam pacjent, który ćwiczy intensywnie po 5 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, powiedział BBC: "Kiedy zaczyna wracać czucie, człowiek jakby na nowo ((się narodził.))"
Ten program BBC miał jeszcze jednego bohatera. David Nicoll - założyciel fundacji, która zebrała milion funtów i umożliwiła taki postęp badań, zrobił to dla swego syna, sparaliżowanego po wypadku. Obiecał mu, że zrobi wszystko, by postawić go z powrotem na nogi: "I chyba dotrzymałem słowa. To dla mnie ważne."

Tymczasem o polskim sukcesie donosi BBC. W godzinnym programie brytyjskiego nadawcy rozmawiano o sukcesie polskich lekarzy i brytyjskich naukowców. W programie "Panorama", mówiono o przełomie w neurochirurgii, przedstawiając pierwszy w historii przypadek połączenia zerwanego rdzenia kręgowego.

Operacji dokonał w 2012 roku doktor Paweł Tabakow z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego na całkowicie sparaliżowanym od pasa w dół, Dariuszu Fidyce. Po dwóch latach od przeszczepu komórek nerwowych uzyskanych z ośrodka węchowego w mózgu, pacjent zdecydowanie odzyskuje czucie w nogach i stawia pierwsze kroki. Pionier wykorzystanej we Wrocławiu techniki, brytyjski profesor Geoff Raisman powiedział na ten widok: - To robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu.

Ekspert, profesor Wagih El Masri, wybitny specjalista od rehabilitacji pourazowej, sprowadzony przez program "Panorama" do Wrocławia , orzekł: - Czekałem czterdzieści lat na tę chwilę i jestem pełen nadziei, że ten moment zostanie powtórzony i potwierdzony.

 

(IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

Nobel z medycyny 2014 za odkrycie neuronów, które pomagają orientować się w przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 11:30
Noblem podzielą się neurolodzy John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard Moser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowatorska metoda leczenia paraliżu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 13:20
Przeprowadzony we Wrocławiu nowatorski przeszczep prawdopodobnie przywrócił sparaliżowanemu pacjentowi władzę w nogach. Eksperymentalne dokonanie polskich i brytyjskich lekarzy rodzi wiele nadziei dla innych osób dotkniętych paraliżem.
rozwiń zwiń