Negatywne emocje niszczą nas od środka
Mapa twarzy
Niektórym naszym narządom odpowiadają konkretne obszary skóry na twarzy, dlatego skonstruowano tzw. mapy twarzy, które ułatwiają wykrywanie chorób na postawie obserwacji swojego odbicia w lustrze. Dziedzina naukowa zajmująca się widocznymi na twarzy objawami chorób nazywa się patofizjonomiką i pomaga rozpoznać mniej groźne dolegliwości jak np. zmiany hormonalne, ale też te bardziej poważne, jak nowotwory. Lekarze są zgodni co do tego, że odbicie w lustrze może nam pomóc w wykryciu wielu chorób, ale musimy pamiętać, że nie wszystkie one są widoczne na zewnątrz, a ocenianie stanu zdrowia na podstawie odbicia w lustrze nie powinno być traktowane jak diagnoza. Mimo to, znając objawy ukazujące się na twarzy, możemy uświadomić sobie, że wizyta u lekarza jest w ogóle potrzebna.
Zabarwienie cery
Żółknięcie skóry wiąże się m.in. z chorobami wątroby i może być oznaką wzrostu poziomu bilirubiny (produktu degradacji hemoglobiny powstającego w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym) we krwi. Występuje w przebiegu żółtaczki typu A, B, C, żółtaczki mechanicznej lub chorób trzustki. Może być też spowodowane wzrostem stężenia karotenoidów (żółtych, czerwonych i pomarańczowych barwników roślinnych) we krwi. Dzieje się tak głównie przy diecie bogatej w karoteny – zażółcenie obejmuje w tym przypadku głównie czoło, szyję, dłonie i podeszwy stóp. Zaczerwienienie skóry pojawia się przy wzroście poziomu hemoglobiny, natomiast zasinienie wiąże się ze spadkiem stężenia hemoglobiny oraz z wadami serca. Bladość często jest oznaką niedokrwistości (anemii) związanej z niskim poziomem żelaza, świadczyć może także o niedoczynności tarczycy. Niebieski odcień skóry może być objawem zatrucia metalami ciężkimi.
Czy te oczy mogą kłamać?
Cienie pod oczami mogą być oznaką niewyspania zmęczenia, ale jeśli zabarwienie jest dość ciemne i utrzymuje się dłuższy czas, może być oznaką chorób nerek. Jeśli dodatkowo sińcom pod oczami towarzyszą inne objawy, mogą być one syndromami niedoczynności tarczycy (przenikanie złożonych cząsteczek cukru pod skórę twarzy prowadzi do powstawania obrzęków i przebarwień wokół oczu), zapalenia skórno-mięśniowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia spojówek, cukrzycy (dodatkowo występują wzmożone pragnienie, osłabienie, częstomocz, utrata wagi), anemii czy nadciśnienia tętniczego. Drżenie powiek jest z kolei oznaką niedoboru magnezu. Wiele da się wyczytać również z tęczówki, choć dokładnym jej badaniem zajmują się specjaliści – irydolodzy. Zaniepokoić mogą plamki lub jaśniejsza pajęczynka pojawiające się na tęczówce czy też pierścienie wokół źrenicy.
Foto: pixabay.com/cocoparisienne
Zespoły objawów łatwiejszą diagnozą
Często ból, przekrwienie lub zmieniony wygląd oczu czy skóry twarzy i ciała nie musi oznaczać poważnych schorzeń. Czasem pojawiać się może reakcja alergiczna na jakiś pokarm, połączenie pokarmów lub kosmetyk, mogą być też widoczne skutki stanów emocjonalnych jak np. stresu czy zdenerwowania. Zdecydowanie łatwiej jest rozpoznać choroby po większej ilości niepokojących objawów, dlatego ważna jest obserwacja i kontrolowanie, jakie syndromy się ze sobą łączą.
Nadciśnienie może zdradzić czerwony, guzowaty nos z żyłkami, zrośnięte brwi i zaczerwienienie policzków.
Skłonność do cukrzycy poznamy po suchym i popękanym języku oraz wąskiej górnej wardze. Warto być czujnym i regularnie się badać.
Anemię mogą sygnalizować bladość twarzy i małżowin usznych, brązowe zabarwienie dolnej powieki, perłowe białkówki oka i zębów, zajady w kącikach ust, uczucie pieczenia języka.
5 typów uśmiechu, z którymi spotykamy się na co dzień
Zapalenie wątroby może się objawić zżółknięciem gałek ocznych, żółtawością skóry (szczególnie wokół ust), zapadniętymi z obu stron policzkami, brązowym zabarwieniem skóry wokół oczu, a także występowaniem białych plam na paznokciach.
Na nieżyt żołądka mogą wskazywać biały nalot na środkowej części języka i bladość małżowin nosowych.
Problemy z tarczycą mogą być widoczne w opuchnięciu szyi i zgrubieniu skóry w jej okolicach, nalocie na dolnych powiekach i większej częstotliwości mrugania.
Na zaburzenia krążenia krwi wskazują zbielenie koniuszka nosa, bladość twarzy i warg, zrośnięte brwi i wczesna siwizna.
Pękające kąciki ust (często połączone z wydzielaniem ropy) są objawem braku żelaza, cynku oraz witaminy B12. Niedobór tych substancji może stać się przyczyną zaburzeń nerwowych i problemów z widzeniem. Warto wzbogacić dietę o szpinak, morele, oliwki, grzyby, groszek, pszenicę, ziarna słonecznika i orzechy.
Aleksandra Rybińska