Budowa RCN stała się konieczna po runięciu 8 sierpnia 1991 roku masztu radiowego w Konstantynowie niedaleko Gąbina, wówczas najwyższej konstrukcji w dziejach świata. Właścicielem masztu nie było jednak Polskie Radio, tylko państwowa spółka telekomunikacyjna.
Krzysztof Michalski: zdecydowałem o powrocie do tego, co było przed wojną
- Byłem wtedy dyrektorem Jedynki. Kiedy zobaczyłem, że po runięciu masztu, nic się nie dzieje, próbowałem interweniować. Wysłałem kilkaset listów, odbyłem spotkania z prezydentami, premierami, ministrami (…). Była nawet w 1994 roku specjalna ustawa w Sejmie i kiedy już wszystko było załatwione, mieszkańcy okolic Konstantynowa zaskarżyli 2 decyzje. Pierwsza z nich została odrzucona we wrześniu 1996 roku - opowiada Krzysztof Michalski, redaktor, inżynier i w przeszłości prezes zarządu Polskiego Radia.
- Później sąd w Łodzi uznał, że decyzja o warunkach zabudowy została wydana w 1994 roku, w 1995 roku zmieniło się prawo budowlane i całą procedurę trzeba przeprowadzać od nowa. Był to 11 października 1996 roku. Tego samego dnia podjąłem decyzję o przełamaniu monopolu państwowego i powrotu do tego, co było przed wojną, czyli zbudowaniu masztu we własnym zakresie - dodaje gość audycji "Cztery Pory Roku".
Pomogli mieszkańcy Solca Kujawskiego
Poszukiwania nowej lokalizacji nie były łatwe. W końcu wybór padł na były poligon wojskowy oddalony 8 kilometrów od Solca Kujawskiego. Inwestycja powstała dzięki przychylności tamtejszych samorządowców, ale również mieszkańców. - 27 maja 1997 roku zostało przeprowadzone referendum i 67 proc. mieszkańców powiedziało, że chce mieć ten maszt w pobliżu Solca - dodaje Krzysztof Michalski.
Powstały 2 maszty
Okazuje się, że w RCN tak naprawdę znajdują się dwa maszty. Pierwszy z nich ma wysokość 330 m, natomiast drugi 289 m. - Solec w odróżnieniu od masztu gąbińskiego, znajduje się w pewnym odsunięciu od centrum Polski. Lokalizacja Gąbina była poprzedzona długimi i wnikliwymi analizami. Dlatego też w Solcu są 2 maszty odpowiednio ze sobą zestrojone, aby zapewnić mniej więcej równomierne rozłożenie pola elektromagnetycznego emitowanego przez maszty - tłumaczy Maciej Olędzki, inżynier obiektu w Solcu Kujawskim.
Jakie jeszcze lokalizacje były brane pod uwagę przy budowie RCN? Dlaczego w tamtych czasach nie było tak łatwo przekonać mieszkańców na wyrażenie zgody przy budowie masztu? Czy RCN można obejrzeć na żywo? Jak funkcjonowałoby Polskie Radio bez RCN w Solcu Kujawskim?
Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Janczarek
Goście: Krzysztof Michalski (redaktor, inżynier, b. prezes zarządu Polskiego Radia), Maciej Olędzki (inżynier obiektu w Solcu Kujawskim)
Data emisji: 05.09.2019
Godzina emisji: 9.37
DS