Konkurs pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” zorganizowany został w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Była to zbrodnia ludobójstwa popełniona przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego na oficerach Wojska Polskiego, policjantach, pracownikach wywiadu i kontrwywiadu, strażnikach więziennych oraz pracownikach straży leśnej przetrzymywanych w trzech obozach jenieckich: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
KATYŃ - serwis specjalny Polskiego Radia
- Bez cienia najmniejszej wątpliwości można stwierdzić, że uczestnicy konkursu wykazali się zarówno bardzo dobrą wiedzą na temat zbrodni katyńskiej, jak i orientacją w literaturze przedmiotowej, ale przede wszystkim ogromnym zaangażowaniem, również emocjonalnym – podsumował nadesłane prace prof. Tadeusz Wolsza, przewodniczący komisji konkursowej. Historyk wyraził nadzieję, że problem zbrodni katyńskiej i jej konsekwencje nie pójdą w zapomnienie.
Regulamin konkursu przewidywał dwie niezależne kategorie: literacką oraz plastyczną. Praca plastyczna polegała na stworzeniu kartki pocztowej. Zwycięski projekt zostanie wyemitowany przez Pocztę Polską w formie pocztówki okolicznościowej. Prace pisemne w kategorii literackiej miały odpowiadać na postawione pytanie: Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?
Na konkurs nadesłano ponad 400 prac plastycznych, przeszło 200 prac literackich, łącznie do Kancelarii Sejmu wpłynęło blisko 700 zgłoszeń konkursowych. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy wyłoniła w obu kategoriach 10 laureatów. - Zainteresowanie konkursem wśród młodzieży oraz wysoki poziom prac dają podstawę do konkluzji, że będzie on kontynuowany w przyszłości – zaznaczył historyk.
Ogłoszenie konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 40"
Start ogólnopolskiego konkursu pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” ogłosiła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z ministrami Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem, Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim, Edukacji Narodowej Dariuszem Piontkowskim oraz Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem.
00:27 Elżbieta Witek Zbrodnia Katyńska
Uroczystość odbyła się w Muzeum Katyńskim w Warszawie 28 stycznia br. Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu został Prezydent RP Andrzej Duda. Prace konkursowe można było składać do 6 kwietnia br.
Planowana na 24 kwietnia br. uroczysta gala wręczenia nagród w Kancelarii Sejmu na Sali Kolumnowej z oczywistych względów się nie odbędzie. Organizatorzy podjęli decyzję o publikacji w tym dniu wyników konkursu w formie wideo.
Polskie Radio na swojej stronie internetowej oraz mediach społecznościowych pokaże relację z uroczystości.
rm/mat.prasowe