„Lato z Radiem” (g.9-12). Romanem Czejarek odwiedzi Lubiąż i tamtejszy cysterski zespół klasztorny (jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie). Poza tym: kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum” i jak zawsze nasze konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek sensacyjnej powieści Harlana Cobena „W głębi lasu” w interpretacji Krzysztofa Globisza. Zaprasza Daniel Wydrych.
„Muzyczna Jedynka” (g.13-15) Maria Szabłowska porozmawia z Angeliką LIKĄ Wdowczyk o singlu „Błysk” napisanym wspólnie z Markiem Kościkiewiczem.
„Eureka” (g.19-19.30) Słoneczny Franek
Ma dwa skrzydła. Czerpie energię ze Słońca. O pierwszym w Polsce samolocie solarnym (szybowiec) zbudowanym przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej opowiedzą przedstawiciele 50-osobowej grupy AGH Solar Plane - studenckiego koła naukowego działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Aleksandra Szeląg, Jan Kostecki, Szczepan Malaga. Zaprasza Dorota Truszczak.
12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Bach, Das Wohltemperierte Klavier I, Trevor Pinnock, DG 00028948384365 (2 CD) – prowadzi Klaudia Baranowska
12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
- Rozmowa z Kasią Dudzik z zespołu Krzikopa. Zespół niedawno wydał album "Śląskie powstaje". Temat: eksperymentalne podejście do pieśni śląskich. W muzyce Krzikopy śląskie śpiewki mieszają się z rytmami bałkańskimi, skandynawskimi, a nawet kubańskimi.
- Ireneusz i Anna Dobrowolscy o przygotowaniach do fabularnej opowieści "The Portraitist" na kanwie wcześniejszego filmu "Portrecista" o historii Polaka, który sfotografował ponad 50 tys. twarzy więźniów obozu. Film wyreżyseruje Robert Stromberg, dwukrotny laureat Oscara za scenografię.
- Wystawa NCK w warszawskiej Galerii Kordegarda "Triumf". Ekspozycja upamiętnia stulecie Bitwy Warszawskiej, a oglądać można instalacje dwóch współczesnych twórców - Janusza Bałdygi i Janusza Kapusty.
- O działalności w czasach pandemii i projekcie Objazdu Mickiewiczowskiego z udziałem młodych ludzi oraz nowej scenie Teatru Wierszalin z Białegostoku.
- Literackie witaminy: prowadzi: Dorota Gacek, gość: Maciej Wojtyszko
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Ciche bohaterki – aud. Kingi Michalskiej
Audycja poświęcona cichym bohaterkom Cudu nad Wisłą - kobietom, które miały wkład w sukces polskiego oręża, jakim było odparcie bolszewików. Będzie to rozmowa z Iwoną Kienzler, autorką książki " Waleczne kobiety roku 1920".
0.00 - 02.00 Audycja muzyczna – Leszek Adamczyk
02.00 - 04.00 Nocna Polska – Tomasz Żąda
04.00 - 06.00 Trójkowy budzik – Radosław Okrasko
06.00 - 09.00 Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
6.50 Urywki z kalendarza - Łukasz Błąd
7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek
7.35 Cykl muzyczny Piotr Metza - Andrzej Zaucha - "Księżniczka"
7.40 Wyniki matur - Izabela Woźniak
7.50 Przegląd prasy - Kuba Witkowski
8.13 Rozmowa z gościem - dr hab. Ernest Kuchar , specjalista chorób zakaźnych, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii o szczepionkach przeciwko COVID-19
8.35 Płyta tygodnia: Deep Purple – Whoosh!
8.43 Muzyczny Rozkład Jazdy - Aleksandra Budka
09.00 – 13.00 Byle do 13.00 – Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach
9.30 Informator Ekonomiczny - Wiktor Legowicz
10.10 Płyta tygodnia: Josef Salvat - Modern Anxiety
10.20 Astronomia języka – Katarzyna Kłosińska
11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje” - przyg. Barbara Marcinik
12.20 Klucz do autostrady – Daniel Wyszogrodzki
13.00 - 14.00 Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
W tym:
13.10 Kocham Pana, Panie Sułku
13.20 Historia Kabaretu (co 2 tygodnie) – Marcin Wolski
14.00-15.00 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda
W tym:
14.30 Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik
15.00 - 16.00 W Tonacji Trójki – Piotr Baron
16.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki - Marcin Pośpiech
16.45 Trzy Strony Świata - Ernest Zozuń
17.10 Płyta tygodnia: Noże – Gniew (koncert w Studiu im. A. Osieckiej 16.08 o 19.05)
18.12 Reportaż w Trójce - „Nieproszony gość” – Antoni Rokicki
Jednym z ognisk koronawirusa są wesela. Od 6 czerwca można je organizować, przy ograniczonej liczbie gości (150 osób), a także przy zachowaniu pewnych zasad bezpieczeństwa, takich jak: częste wietrzenie sal, nakładanie masek przez obsługę kelnerską, zachowanie odległości między stołami. Czy zasady te rzeczywiście są respektowane przez gości? Co o weselach w pandemii mówią pracownicy inspektoratu sanitarnego, właściciele sal i restauracji, zespoły weselne oraz młode pary?
18.35 Podsumowanie dnia - Sylwia Zadrożna
19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann
21.00 - 22.00 Klub Trójki – Łukasz Jasina/ Edyta Kocemba
Temat:
Woodrow Wilson - Prezydent USA, który pomógł Polsce, czy rasista i zwolennik segregacji? Goście: dr Sławomir Dębski - historyk i dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (najlepszy w Polsce znawca Wilsona) Piotr Zaremba
22.00 - 23.00 Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz
23.00 - 00.00 Audycja muzyczno-publicystyczna - Agnieszka Furtak-Bilnik
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Narodowe Archiwum Cyfrowe realizuje projekt "1920/2020. Archiwum Ożywione". W audycji Stacja Kultura (10.00 - 12.00) zaprosimy na uroczystą inaugurację projektu, która odbędzie się 13 sierpnia na nadwiślańskim Bulwarze im. Bohdana Grzymały-Siedleckiego. Podczas wydarzenia odsłonięte zostaną dwa murale autorstwa Mariusza Libla i Bartka Buczka. Jak przebiegała praca z materiałami archiwalnymi NAC, dotyczącymi wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej?
W Muzycznym Lunchu (13.00-14.00) przez cały tydzień rozdajemy czwórkową płytę tygodnia - The Streets i mixtape "None of Us Are Getting Out of This Life Alive" - album nagrany przez jednego z najważniejszych brytyjskich muzyków. Emocjonalny, pełen godnych zapamiętania tekstów oraz bangerów na parkiety.
W audycji Ratujemy Świat (14.00-15.00) przyjrzymy się nowemu zjawisku ekologii cyfrowej. Centrum Cyfrowe, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i zespół Kompost udowadniają, że cyfrowy recykling i sztuka mogą pomóc w edukacji klimatycznej.
12 cali na godzinę (19.00-20.00) to kolejny set DJ-ski. Zagra Huragan - jeden z najciekawszych warszawskich producentów i DJ-ów młodego pokolenia.
"Byliby zniknęli" i "Wiersze na Bruku" to artystyczne projekty Stephana Ruttena. Jakie historie można znaleźć w starych listach, zdjęciach i pocztówkach, wyrzuconych do śmietnika albo pozostawionych w opuszczonych mieszkaniach po śmierci właścicieli? Czy da się na ich podstawie odtworzyć życie człowieka? O tym porozmawiamy w Strefie Prywatnej - między godz. 20.00 – 21.30.
.
15:00 "Popołudnik w PRD" - Obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Dowiemy się czym zajmuje się taki konserwator i jakie cechy musi mieć zabytek. Przyjrzymy się najsłynniejszym zabytkom.
17:15 "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - Wracamy do Etiopii. Ostatnio poznaliśmy wulkan Erta Ale, a teraz Szymon zabierze nas do magicznej krainy położonej na południu tego kraju - doliny rzeki Omo. Plemiona żyją tam w bardzo tradycyjny sposób, w zgodzie z naturą. Z programu dowiemy się, czym jest ukuli bula, jak wyglądają kobiety z plemiona Mursi i jak żyje plemię Karo.
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Zasady pierwszej pomocy przed weterynaryjnej. Znajdujemy małe kotki, psa czy jeża... co powinniśmy zrobić - zabrać do domu, czy do weterynarza. Jak sami możemy pomóc zwierzakom. Których zwierząt, np. ptaków, nie należy absolutnie zabierać, nawet kiedy pozornie są same, ponieważ możemy wyrządzić im krzywdę. Goście: Anna Budzińska i Maciej Bekier, weterynarz z gabinetu weterynaryjnego Uprzejmy Łoś.
Dla dorosłych:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Jak dbać o zdrowy wzrost dziecka i mu nie zaszkodzić.
Jak mu nie zaszkodzić np. poprzez nadmierne ćwiczenia, czy zbyt duży wysiłek. Jak nie przesadzić i nie zaszkodzić/nie przeszkodzić we wzroście młodego organizmu. Na jakie sygnały od dziecka należy być wyczulanym, które mogą świadczyć o zaburzeniach wzrostu.
2 temat: Jak unikać cukru w posiłkach? Nawet nieświadomie pochłaniamy ogromne ilości niezdrowego cukru. Jak go unikać i na co szczególnie zwracać uwagę, zwłaszcza w kontekście dziecka.
.
12:00 Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?
Marcin Majchrowski przedstawia m.in. Mazurka fis-moll Chopina w skrajnie odmiennych interpretacjach I.J. Paderewskiego i K. Kennera. Zabrzmi także najnowsze nagranie Koncertu f-moll Chopina w interpretacji Kennera z towarzyszeniem Apollon Musagète Quartett.
13:00 Śpiewnik Chopinowski - W premierowym odcinku cyklu Dorota Kozińska omawia konteksty literackie i muzyczne pieśni "Śliczny chłopiec". Oprócz nagrań klasycznych, pojawią się też interesujące opracowania jazzowe (m.in. Kuby Stankiewicza).