Polskie Radio

Apel polskich polityków o uwolnienie białoruskich więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 19:42
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z przedstawicielami obecnych w Sejmie sił politycznych w sprawie sytuacji na Białorusi.
Audio
  • W kancelarii premiera odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich sił parlamentarnych poświęcone sytuacji za naszą wschodnią granicą [posłuchaj]
Spotkanie premiera z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych
Spotkanie premiera z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnychFoto: Adam Guz / KPRM / twitter.com

W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele klubów parlamentarnych PiS, KO, Lewica, Koalicja Polska i koła poselskiego Konfederacji. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu szef rządu podkreślił, że jego konkluzje będą wpływały na działania polskich władz.

Dodał również, że podczas rozmowy niemal jednogłośnie zgodzono się, iż w interesie Polski leży niepodległość Białorusi. Prezes Rady Ministrów podkreślał, że przedstawiane podczas spotkania poglądy, miały wspólny mianownik. "Białoruś powinna być państwem suwerennym, wolnym, demokratycznym i w ogromnej większości zgodziliśmy się z tym, że Polska i nasze działania są tutaj bardzo właściwe" - mówił premier Morawiecki. Szef rządu przedstawił również posłom dotychczasowe działania polskich władz w kwestii sytuacji Białorusi i zostały one ocenione pozytywnie. 

Premier powiedział również, że rząd wspólnie z opozycją ma obowiązek dbania o polskie interesy, a - jak podkreślił - niepodległa Białoruś to gwarant bezpieczeństwa Polski i innych krajów regionu. "Dbanie o polskie interesy to jest dbanie właśnie o to między innymi, żeby za naszą wschodnią granicą było suwerenne państwo. Ale dbanie o polskie interesy, to również dbanie o nasze interesy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa pod każdym względem, bezpieczeństwa państwa" - mówił premier Morawiecki. 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział również, że będzie starał się wpłynąć na liderów państw Unii Europejskiej, by przychylili się do ostrzejszych sankcji wobec białoruskich władz i przedstawicieli służb. Szef polskiego rządu obiecał przedstawić takie stanowisko w dzisiejszej rozmowie telefonicznej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Jak powiedział, nałożenie sankcji na około 30 osób, to w mniemaniu polskich władz za mało. Mateusz Morawiecki przekonywał, że sankcje muszą być poważnie traktowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Premier i przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych zaapelowali do białoruskich władz o uwolnienie więźniów politycznych. Szef polskiego rządu zapowiedział też, że w ciągu kilku dni zostanie przedstawione kalendarium pomocy naszego kraju dla Białorusinów. Premier mówił, że przedstawiciele społeczeństwa białoruskiego, z którymi rozmawiał, nie są zadowoleni z tego, jak wygląda podział przeznaczonych dla Białorusi środków unijnych. "Otóż ten podział przewiduje tylko 3 miliony euro na rzecz wsparcia społeczeństwa obywatelskiego i osób represjonowanych. Pozostałe 50 milionów euro to wsparcie walki z COVID-19" - tłumaczył szef polskiego rządu. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w tej sytuacji Polska przeznaczy 50 milionów złotych na wsparcie białoruskiej opozycji. Szef rządu ponownie zadeklarował polskie wsparcie dla osób represjonowanych i torturowanych, niezależnych mediów oraz organizacji obywatelskich w na Białorusi. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przekazywaniem środków zajmie się głównie polska dyplomacja, poprzez Fundację Solidarności Międzynarodowej. Wsparcie otrzyma między innymi organizacja Dom Białoruski czy Telewizja Biełsat, która od lat otrzymuje wsparcie od polskiego rządu. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również, że w Parlamencie Europejskim dojdzie do ponadpartyjnego spotkania deputowanych z Polski w sprawie Białorusi. "Chcemy jak najgłośniej wołać, być rzeczywiście ambasadorem sprawy białoruskiej, tak jak dzieje się to do tej pory. Polska jest ambasadorem wolnej Białorusi, suwerennej Białorusi. To leży w naszym najlepiej pojętym interesie bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa gospodarczego" - zaznaczył premier Morawiecki.

IAR/ks

Czytaj także

Konferencja im. Konstantego Kalinowskiego w Wilnie: Łukaszenka powinien odejść

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 12:35
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powinien ustąpić – uważają uczestnicy międzynarodowej konferencji im. Konstantego Kalinowskiego, która zakończyła obrady w Wilnie. Zainicjowano również forum, którego zadaniem będzie stała praca na rzecz przemian na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swiatłana Aleksijewicz: Białorusi w walce o przemiany potrzebna pomoc świata

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 14:12
Laureatka literackiej nagrody Nobla jest członkinią opozycyjnej Koordynacyjnej Rady która stawia za cel pokojowe przekazanie władzy na Białorusi
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jens Stoltenberg: NATO nie może być dla władz Białorusi pretekstem do tłumienia protestów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 16:16
Każda próba władz Białorusi, by użyć NATO jako pretekstu do tłumienia protestów, jest zła i nieuzasadniona - oświadczył w środę sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego
rozwiń zwiń