– Scenariusz oparłam na materiałach archiwalnych, które znajdują się w Archiwum Polskiego Radia. Zapoznałam się ze wszystkim rękopisami, maszynopisami, wspomnieniami, wycinkami z gazet. Następnym etapem było przesłuchanie wszystkiego, więc w Archiwum Nagrań Polskiego Radia spędziłam dużo czasu – mówi Iwona Rusek, autorka tekstu do o spektaklu Teatru TVP "Halo, halo, tu mówi Warszawa". – Nie przypuszczałam, że jest tego tak dużo i że jest to tak przejmujący materiał – dodaje.
09:07 2020_10_06 13_20_31_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Iwona Rusek mówi o spektaklu Teatru Telewizji "Halo, halo, tu mówi Warszawa" (Trójka do trzeciej)
Zapytana o to, co ją zafascynowało, dało do myślenia i poruszyło, Iwona Rusek tak odpowiada: – Postawa tych ludzi. To w jaki sposób się zachowali w tym trudnym czasie granicznym. Kiedy wybucha wojna, stajemy twarzą w twarz z nieznanym – tym zewnętrznym, ale także tym w nas.
"Halo, halo, tu mówi Warszawa" – Teatr Telewizji – zwiastun/YouTube TVP VOD
Kiedy dziennikarze i spikerzy Polskiego Radia chcieli zaciągnąć się do Batalion i walczyć twarzą w twarz z Niemcami, prezydent Warszawy Stefan Starzyński zareagował bardzo zdecydowanie: – To jest wasz front – powiedział.
A więc wojna! – Tak się rozpoczęła II Wojna Światowa/YouTube NCKultury
– Udało mi się odtworzyć właściwie wszystko, co działo się w siedzibie radia przy Zielnej 25 dzień po dniu. Bardzo skrupulatnie, od 1 do 30 września. Stało się tak dzięki temu, że jest bardzo dużo wspomnień, a to, czego nie ma w rękopisie, jest później dopełnione w materiałach nagranych – tłumaczy Iwona Rusek w rozmowie z Piotrem Łodejem.
Ostatni komunikat rozgłośni Polskiego Radia II Rzeczypospolitej. Wkroczenie Niemców do Warszawy/YouTube Lekcja Historii
Spektakl Teatru Telewizji "Halo, halo, tu mówi Warszawa" w reżyserii Ewy Malecki można zobaczyć TUTAJ.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 13.20
pr