36:04 2020_11_08 22_12_44_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "Ocalenie" Josepha Conrada (Kulturalna Jedynka)
Joseph Conrad (1857-1924) - autor "Jądra ciemności" i "Lorda Jima" - zaczął pisać "Ocalenie" w 1896 roku. Powieść czekała na dokończenie przeszło 20 lat. Ostatecznie ukazała się - na rynku amerykańskim - w 1920 roku, na cztery lata przed śmiercią pochodzącego z Berdyczowa pisarza.
"Radiobook" - nowy literacki projekt Polskiego Radia
Conrad (właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski) kraj przodków opuścił mając 16 lat. Wyjechał do Francji, zaciągnął się na statek jako marynarz. Był w Indiach, na Malajach, w Kongo, w Australii. W 1894 roku osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej. Rok później wydał powieść pt. "Szaleństwo Almayera".
W swoich książkach czerpał z morskiego doświadczenia. Postaci wzorował na spotkanych w czasie pracy na morzu ludziach. Jednak to nie przygoda, akcja są najważniejszym wyznacznikiem jego prozy a dylematy moralne bohaterów - honor, poczucie obowiązku, dobro i zło.
W "Ocaleniu" Conrad wraca do swoich literackich początków. Autor umieścił akcję dzieła na Malajach, na które wybiera się kapitan Lingard (znany z "Szaleństwa Almayera") , aby pomóc swojemu przyjacielowi Hassimowi odzyskać królestwo. Pomoc rodzi problemy, bo Hassim ma wielu wrogów wśród miejscowej ludności.
Po polsku "Ocalenie" ukazało się po raz pierwszy w 1929 roku. Przekładu powieści, podobnie jak wielu innych dzieł Conrada, dokonała jego kuzynka Aniela Zagórska. W dostępnym w ramach projektu "Radiobook" wydaniu audiobookowym książkę zinterpretował Adam Hanuszkiewicz.
Joseph Conrad - Ocalenie #01. Profil: Radiobook
Bezpłatny dostęp!
"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg
Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr
***
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
XII Koncert Niepodległości "Dominium Maris" - tegoroczny koncert będzie miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Na repertuar złoży się kilkanaście hybrydowych aranżacji utworów związanych z tematem narracji, włącznie z Mazurkiem Dąbrowskiego, którego morski aspekt także zostanie przybliżony publiczności. Wydarzenie będzie można zobaczyć w formie transmisji online.
XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” w Muzeum Powstania Warszawskiego, czwarta, ostatnia część trasy koncertowej...
Opublikowany przez Koncert Niepodległości - Polish Independence Concert Niedziela, 8 listopada 2020
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość
Interaktywna, multimedialna gra "Tak zmienił się świat", ukazująca poszczególne etapy technologicznego rozwoju radia, to główna atrakcja tegorocznej, 15. edycji "Przystanku Niepodległość" . Akcję organizuje Muzeum Historii Polski, a rozgrywki odbędą się w dniach 11-15 listopada br. za pośrednictwem aplikacji internetowej. Grze towarzyszyć będzie quiz tematyczny "Co Ty wiesz o radiu?". Zaplanowano też otwarcie wystawy plenerowej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Polskie Radio jest partnerem wydarzenia.
VIDEO
15. Przystanek Niepodległość. Profil: MuzHPtv
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj" (6-18.11), który promuje innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora "Króla Maciusia I" w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - odbędzie się w nowej formule. Spektakle, grane w siedzibach macierzystych teatrów, transmitowane będą na żywo na platformie www.korczak-festival.pl oraz na profilu wydarzenia na Facebooku.
Już jutro rozpoczynamy 24. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla Młodzieży i Dzieci KORCZAK DZISIAJ. 11.00 -...
Opublikowany przez Festiwal Korczak Czwartek, 5 listopada 2020
Teatry zostały zamknięte, ale widzowie mogą korzystać z propozycji dostępnych online. Swoje platformy VoD oraz streamingi uruchomiły m.in. warszawski Teatr Ateneum oraz Teatr Ludowy w Krakowie. Niedostępne dla zwiedzających są również placówki muzealne. Muzeum Etnograficzne w Krakowie udostępniło wirtualnie materiały graficzne, gry edukacyjne oraz filmy.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zwróciliśmy uwagę na najciekawsze inicjatywy. Zapraszamy również na recenzję Ewy Heine.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Data emisji: 8 .11.2020 r.
Godzina emisji: 22.15
kk