LPG - tak czy nie?
Napęd hybrydowy to nic innego, jak połączenie dwóch silników: spalinowego i elektrycznego. Ten pierwszy sprawdza się szczególnie na dłuższych dystansach. Ten drugi to idealna opcja do miasta. Samochody z napędem hybrydowym mogą pracować na trzy sposoby: tylko na silniku spalinowym, tylko na elektrycznym lub na obu jednocześnie.
Napęd szeregowy
W przypadku napędu szeregowego, silnik spalinowy pracuje bezustannie w normalnym trybie i napędza generator prądu. Nadmiar zgromadzonej energii trafia do akumulatorów. Dzięki temu silnik elektryczny reaguje np. podczas gwałtownego ruszania lub jazdy pod górę. Ten napęd sprawia, że auto uzyskuje maksymalny moment obrotowy (siłę wytwarzaną przez silnik, która wpływa na dynamikę samochodu i możliwości transportowe).
Napęd równoległy
Nazywany także mild hybrid. Silnik spalinowy połączony jest tutaj mechanicznie z kołami, co sprawia, że tylko on odpowiada za podstawowe źródło napędu. System elektryczny wspomaga go jedynie w sytuacjach wymagających wysokiego momentu obrotowego. W odróżnieniu do napędu szeregowego, samochody posiadające hybrydę równoległą nie mogą poruszać się wyłącznie na silniku elektrycznym.
Napęd szeregowo-równoległy
Jest to kombinacja dwóch przedstawionych wcześniej napędów. Ten rodzaj nazywany jest pełną hybrydą. Silnik elektryczny ma tutaj więcej zastosowań: możemy korzystać wyłącznie z prądu, może wspomagać silnik spalinowy lub gromadzić energię np. z hamowania. Auta z takim napędem wyposażone są najczęściej w mnóstwo rozwiązań, dzięki którym silnik elektryczny wspomaga działanie innych elementów naszego samochodu – np. klimatyzacji ze sprężarką elektryczną.
Samochody posiadające hybrydę plug-in mogą pracować na wiele sposobów: w trybie automatycznym komputer decyduje jakim silnikiem ma być napędzane auto. Niektóre tryby zapewniają magazynowanie energii, którą samochód może później wykorzystać.
Samochody hybrydowe oprócz redukcji negatywnego wpływu na środowisko oferują także znaczne oszczędności. Dzięki temu, że auto wspomagane jest napędem elektrycznym, pierwsze 100 kilometrów w podróży może wiązać się ze spalaniem zaledwie 2l paliwa na 100 km! Średnie zużycie zależne jest oczywiście od parametrów danego silnika. Zwykle auta miejskie spalają ok. 4-5l na 100 km.
kw
CZYTAJ TAKŻE: