Praca zdalna. Bez sprzętu, bez szkoleń i oprogramowania
- Prace nad ideą wdrożenia do Kodeksu pracy zdalnej rozpoczęliśmy w maju ubiegłego roku - mówi Robert Silski, ekspert konfederacji "Lewiatan". - Zróżnicowanie stanu faktycznego, rozwiązań, jakie potencjalnie mogą mieć miejsce, różna specyfika sektorów działalności powoduje, że kolejny element propozycji, który mamy na stole, wywołuje kolejne dyskusje. Myślę, że jest zgoda, iż praca zdalna w przyszłości będzie wymagała zgody dwóch stron: i pracownika, i pracodawcy.
04:31 Czwórka/ Czat Czwórki - praca zdalna 08.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, określającym warunki pracy zdalnej (Czat Czwórki/Czwórka)
Jednak póki co trudno o wypracowanie porozumienia w tej sprawie między związkami zawodowymi a pracodawcami. Poza zasadami odsyłania pracowników do pracy na odległość kością niezgody pozostaje wysokość wypłacanego dodatku za poniesione przez nas koszty. - W pierwszej propozycji rządowej była mowa o co najmniej 100 zł miesięcznie. W naszej ocenie nie jest to wystarczająca kwota, ale w negocjacjach pracodawcy uważają, że jest ona zbyt wysoka - mówi Andrzej Radzikowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Jak mówi przedstawiciel pracodawców w projekcie roboczym, resort zaproponował, żeby pracodawca był zobowiązany pokrywać te koszty, które są związane z instalacją i eksploatacją urządzeń. - W standardzie zużycie prądu przez laptopa wynosi równowartość 25-40 gr dziennie, trudniej jest ustalić łącze internetowe, bo jaką przyjąć podstawę wyliczenia kosztów po stronie pracownika, kiedy wcześniej zamówiliśmy superszybkie połączenie internetowe ze względu na to, że bierzemy udział w grach internetowych - tłumaczy Robert Silski.
Jaki będzie postcovidowy rynek pracy?
Czytaj także:
Przez związki zawodowe podnoszona jest również kwestia bezpieczeństwa pracy. - Zapewnienie właściwych warunków bezpiecznej, higienicznej pracy i nadzoru nad tym jest też kwestią rozbieżności w naszych negocjacjach - mówi Andrzej Radzikowski. - Bo według danych Inspekcji Pracy, wypadki już się zdarzają, dlatego też powinno być określone, jakie warunki to miejsce powinno spełniać. To też wiąże się z tym, jak do ewentualnego wypadku podejdą instytucje państwowe, które decydują później o uznaniu wypadku za wypadek przy pracy, a wiadomo, że różnica w odszkodowaniach jest duża.
Czytaj także:
Pracodawcy twierdzą, że mają zdecydowanie ograniczone możliwości monitorowania tego, w jakich warunkach pracownik wykonuje pracę. - Zatem zmniejsza się jego odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy, jednak nie ma ambicji, żeby ograniczać odpowiedzialność za wypadek przy pracy, jeśli rzeczywiście był on związany z pracą - tłumaczy Robert Silski.
W niektórych krajach kwestie pracy zdalnej udało się uregulować. W Holandii wyliczono, że pracownikowi wykonującemu swoje zadania z domu przysługuje zwrot kosztów na poziomie 2 euro dziennie. Pod uwagę wzięto koszty prądu, wody, internetu, a także kawy, herbaty i papieru toaletowego.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 16.34
aw