Polskie Radio

"Chcemy kontynuować politykę prospołeczną". Prezes PiS o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 21:35
Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla portalu Interia podkreślał, że obóz rządzący chce kontynuować politykę prospołeczną, która jednak zawsze musi być wsparta tym, co służy rozwojowi gospodarczemu. Mówił, że to "powinno się równoważyć". Na tych dwóch filarach oparty jest przedstawiony w sobotę program Zjednoczonej Prawicy "Polski Ład".
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Leszek Szymański

W rozmowie z Piotrem Witwickim i Marcinem Fijołkiem Jarosław Kaczyński podkreślał, że na zmianach skorzysta - według szacunków obozu rządzącego - "ponad 18 milionów podatników, zwłaszcza te dolne piętra polskiej drabiny zarobkowej". Szef PiS mówił, że zmiany "będą korzystne lub neutralne dla 90 procent Polaków".

zesz 21518498 1200.jpg
Premier: wiek emerytalny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie

Degresywny system podatkowy

Dodał, że "w ogromnej większości Polski pensja na poziomie 12-13 tysięcy złotych brutto uchodzi za bardzo wysoką". - Owszem, są w Polsce i takie przedsiębiorstwa, gdzie przeciętna pensja to 11 tysięcy - i ludzie nawet na dole tej drabinki zarobkowej zarabiają naprawdę bardzo duże pieniądze, ale to wyjątki. Natomiast nad tymi, którzy mają 15 czy 20 tysięcy nie litowałbym się przesadnie, ponieważ te ich straty będą naprawdę niewielkie. Poważne sumy zapłacą ci, którzy zarabiają w okolicach pół miliona rocznie. A chodzi nam o system, w którym są elementy sprawiedliwości - czytamy w wywiadzie. - Powiedzmy sobie jasno: degresywny system podatkowy w Polsce był nie fair od samego początku - podkreślał wicepremier.

Czytaj także:

Jarosław Kaczyński mówił, że "Polski Ład" stara się wesprzeć tę część społeczeństwa, której jest gorzej. Zaznaczył, że "nie chodzi o to, że to wspieranie tych, którym się nie chce pracować. Opowieści, że wystarczyło chcieć i ot, tak, na pstryknięcie palcami się udawało - to bujdy na resorach. Owszem, wielu się udało. Ale niemałej części nie". Lider PiS wskazał, że programu ma za zadanie doprowadzić do zrównania "na początku przyszłego dziesięciolecia z europejskim poziomem życia - może jeszcze nie Zachodu, ale już Południa"

Jednym z ważnych elementów programu jest wprowadzenie "trwałego kontraktu pracy". Jarosław Kaczyński mówił, że ułatwi to kobietom decyzję o macierzyństwie. Zastrzegł, że problem w tej materii "jest szerszy i dotyczy mentalności. Nie wiem, jak to zmienić i tu, uczciwie mówiąc, przyznaję się do bezradności".

polski ład free 663 tt.jpg
"Jest takim prawdziwym game changerem, z którym opozycja nie wie co zrobić". Gierej o Polskim Ładzie

"Samorządy nie stracą"

Jarosław Kaczyński zapewnił, że samorządy nie stracą na "Polskim Ładzie". Tłumaczył, że "jeśli chodzi o utratę pewnej części wpływów przez samorządy, to primo - jest tam wsparcie inwestycyjne, w zamian za tę stratę. Plus mamy przecież wzrost gospodarczy, który doprowadzi do zwiększenia samych podatków. Wreszcie będziemy dalej uszczelniać nasz system. Sądzę, że tutaj przeszliśmy jakieś 50-60 procent drogi przy uszczelnianiu, sporo nadal przed nami".

Wicepremier podkreślał, że przewidywana w "Polskim Ładzie" subwencja inwestycyjna dla samorządów będzie oparta na sprawiedliwym algorytmie. Jak mówił, "będzie wycelowana tak, by straty, które zwłaszcza w pierwszych latach mogą nastąpić, były wyrównywane - ale chodzi o to, by te pieniądze poszły na inwestycje. Jest szansa, by w ramach Polskiego Ładu w naszym kraju powstało dużo wielkich inwestycji, ale pamiętamy i stawiamy też na te mniejsze, za rogiem: oświetlenie na wsi, gazyfikacja, kanalizacja, chodniki, zabezpieczenie dróg. Chcemy, by poziom jakości życia na polskiej prowincji, w małych miasteczkach, zbliżył się do poziomu miast".

Czytaj także:

Szef PiS dodał, że "będzie stosowana zasada racjonalności, a nie partyjności. Proszę pamiętać, że Warszawa to jakieś 160% PKB Unii Europejskiej, czyli więcej niż mają Niemcy. A z kolei są gminy w Polsce powiatowej, które wyraźnie odstają. Trzeba to zmienić".

podatki kalkulator stock 1200.jpg
Kogo będzie dotyczyła kwota wolna od podatku? Resort finansów wyjaśnia

"Jesteśmy osadzeni w tradycji"

W rozmowie z Interią Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że w budowaniu Polskiego Ładu pomogą także środki unijne. Jak mówił, "zbieg okoliczności - skądinąd tragiczny, bo wywołany covidem - dał nam szansę na szeroki budżet unijny i fundusz odbudowy, czyli łącznie 770 miliardów dla Polski". Podkreślił, że nie przeceniał nigdy roli i znaczenia środków europejskich, ale - jak ocenił - to były zawsze poważne pieniądze, z olbrzymią rolą w naszej gospodarce.
Jarosław Kaczyński mówił, że mogą środki te mogą teraz pomóc ją umocnić. - Nie mówię o tym, że nie ma żadnych niebezpieczeństw. One są, ale nie jest tak, że myśmy się pozbawili prawa o decydowaniu o własnym zadłużeniu. To jednorazowa decyzja. Nie ma też w zasadzie zagrożenia, że będziemy coś płacić za innych. Decydujące w sprawie suwerenności jest to, ile ma się sił i mięśni w państwie. I mamy teraz realna możliwość, by tę muskulaturę - gospodarczą, ale też obronną - w perspektywie kilku, kilkunastu lat znacząco zwiększyć - mówił Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

Odnosząc się do zmiany nazwy programu z "Nowy Ład" na "Polski Ład" lider PiS wyjaśnił, że sam to zaproponował. - Doszliśmy do wniosku, że Nowy Ład jest niejasny i mógłby niesłusznie sugerować zmianę charakteru naszej formacji na poziom wyłącznie technokratyczny. Polski Ład pokazuje z kolei, że jesteśmy osadzeni w tradycji, do której zawsze się odwoływaliśmy - tłumaczył Jarosław Kaczyński.

dz

Czytaj także

Marlena Maląg: Polski Ład stawia w centrum rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:18
Wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę - tak o zaprezentowanym w sobotę Polskim Ładzie mówi minister Marlena Maląg. Znalazły się w nim prorodzinne rozwiązania z wielu obszarów, m.in. dotyczące polityki mieszkaniowej, podatkowej, rynku pracy, przewidziano także dużo większe nakłady na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi - podkreśla szefowa resortu rodziny i polityki społecznej w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci o Nowym Ładzie: ważne jest nie tylko finansowe wsparcie rodzin, ale też zapewnienie zorganizowanej opieki nad dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:12
W audycji "Rządy pieniądza" o rozwiązaniach prorodzinnych proponowanych w Nowym Ładzie rozmawiali Agnieszka Durlik z KIG i Piotr Bujak z PKO BP. Goście zaznaczyli, że finansowe wsparcie rodzin jest potrzebne, ale aby rodzice mogli wracać do pracy, warto je uzupełnić o organizację placówek opiekuńczych.
rozwiń zwiń