Polskie Radio

Sting, Filipinki i Kabaret Starszych Panów – herbata w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 13:50
15 grudnia przypada nieoficjalny Dzień Herbaty. To dobry pretekst, by zaparzyć sobie kubek tego rozgrzewającego napoju i posłuchać kilku opiewających go piosenek.
Filiżanka herbaty może być źródłem artystycznej weny
Filiżanka herbaty może być źródłem artystycznej wenyFoto: Shutterstock / Ko Backpacko

Wprawdzie oficjalny Międzynarodowy Dzień Herbaty obchodzony jest 21 maja, ale istnieje też drugi, mający kilkunastoletnią tradycję i wywodzący się z krajów, które są producentami herbacianego suszu. Przypada on właśnie 15 grudnia. Aby właściwie uczcić ten dzień, warto przygotować sobie listę piosenek związanych tematycznie z naparem o tradycji liczącej kilka tysięcy lat.

Herbaciane przypadki Stinga

Na szczycie listy może się znaleźć "Tea in the Sahara" w wykonaniu zespołu The Police. Inspirację do napisania jej tekstu przyniosła Stingowi powieść Paula Bowlesa "Pod osłoną nieba" (sfilmowana przez Bernarda Bertolucciego). W jednym z rozdziałów książki opisana jest historia trzech sióstr, które zapraszają arabskiego księcia na herbatę pośrodku pustyni. Po udanym przyjęciu gość odjeżdża, ale obiecuje powrócić. Niestety, siostry czekają na próżno…

Lider The Police powrócił do tematu herbaty w solowym utworze "Englishman in New York". Pierwowzorem tytułowego Anglika w Nowym Jorku był Quentin Crisp, brytyjski pisarz i aktor, który mając ponad 70 lat, przeprowadził się z Londynu na Manhattan. W pierwszych słowach piosenki Sting wkłada w usta bohatera słowa: "Nie piję kawy, wolę herbatę, mój drogi", co ma odróżniać angielskiego dżentelmena od ludzi, w których otoczeniu się znalazł.

źródło: YouTube / Sting

Herbata solo i w parze

Samotne picie herbaty proponował zespół Led Zeppelin w ciężkim, bluesowym kawałku "Tea for One". Można i tak, ale chyba lepiej iść za tropem liczącego niemal równo sto lat amerykańskiego standardu "Tea for Two", wykonywanego m.in. przez Doris Day i Ellę Fitzgerald. Wprawdzie oryginalnie ten zwrot pochodzi z ulic XVIII-wiecznych angielskich miast, gdzie był wykrzykiwany przez sprzedawców oferujących kubek gorącego napoju za dwa pensy, ale lepiej interpretować go jako zachętę do wypicia herbaty w jakimś miłym towarzystwie.

Polskie inspiracje herbaciane (z gruzińskim akcentem)

Od słowa "herbata" rozpoczyna się przebój grupy Hey, "Teksański". W całości opowiada on jednak o cierpieniu wynikającym z konieczności pisania tekstów piosenek, a rolą herbaty jest tu jedynie stygnięcie w czasie, gdy pozbawiona weny artystka przeżywa swoje męki twórcze.

Zupełnie inne jest przesłanie piosenki "Herbaciane pola Batumi", nagranej w latach 60. przez Filipinki. Tytułowy gruziński kurort wchodził wówczas w skład bratniego Związku Radzieckiego, a wyjazd do niego był dla wielu Polaków szczytem marzeń. Trudno, żeby było inaczej, gdy z radioodbiorników płynęły tęskne słowa: "Batumi ech Batumi, herbaciane pola Batumi, cykadami dźwięczący świt świadkiem był szczęścia chwil". Do dziś niektórzy rodacy wybierają się do Gruzji w poszukiwaniu legendarnych herbacianych pól, ale na miejscu czeka ich rozczarowanie, bo po upadku ZSRR powierzchnia upraw tej rośliny w okolicach Batumi znacznie się skurczyła.

Na miano sztandarowego hymnu opiewającego zalety picia herbaty zasługuje z pewnością "Herbatka" Kabaretu Starszych Panów. Tekst utworu to jeden wielki pean na cześć tego napoju. Słyszymy m.in., że "z rozkoszy tego świata ilości niepomiernej zostanie nam po latach herbaty szklanka wiernej" i że "dopóki ciebie, ciebie nam pić, póty jak w niebie, jak w niebie nam żyć". Czy potrzeba lepszej zachęty do zaparzenia sobie kubka gorącej herbaty w zimny, grudniowy dzień?

źródło: YouTube / moondrabilla

kc

Czytaj także

Ciekawostki o herbatach świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:00
W "Jedynce dzieciom" mówiliśmy o ciekawostkach dotyczących herbat świata. Zdradziliśmy również tajniki parzenia herbaty. Jakie znamy rodzaje herbat? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś Dzień Małpy. Ślady naszych krewniaków w muzyce popularnej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 13:48
Pod datą 14 grudnia w kalendarzu świąt nietypowych widnieje Dzień Małpy. Nasz najbliższy zwierzęcy krewniak od czasu do czasu wspominany jest w popularnych piosenkach, ale raczej jako metafora, a nie postać z krwi i kości.
rozwiń zwiń