Polskie Radio

Rozmowy z ekspertami i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 19:00
W Jedynce przed południem o zaletach ocieplania budynków i o wadach spotkań ze zwierzętami zakażonymi wścieklizną. W "Poranku Dwójki" o coraz popularniejszym inwestowaniu w sztukę, a po południu w Czwórce - wszystko o języku migowym. Wieczorem w Dwójce koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia, a w Trójce dyskusja o twórczości Brunona Schulza. W Polskim Radiu 24 zapraszamy na wieczorne spotkanie z fotografiami XX-wiecznej Polski, a w Polskim Radiu Dzieciom na obalanie mitów dotyczących "dziedziczonej otyłości". 
Zaplecze studia radiowego
Zaplecze studia radiowegoFoto: Shutterstock.com/mashurov
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W audycji wszystko o termomodernizacji budynków, która jest okazją do mniejszych opłat za energię rachunki i szansą na czystsze powietrze. Powiemy jak i gdzie uzyskać dofinansowanie. Ponadto zajmiemy się problemem wścieklizny u wolno żyjących zwierząt. Od marca ubiegłego roku tylko na terenie Mazowsza zanotowano już 110 takich przypadków. Wśród tych zwierząt są przede wszystkim te dziko żyjące, głównie lisy (95 przypadków) ale także jenoty, wiewiórki, nietoperze oraz sarny. Ale chorują też zwierzęta domowe - koty i psy. Nie zabraknie także kolejnego odcinka słuchowiska "Rodzina Połanieckich" według powieści Henryka Sienkiewicza, z udziałem Jana Englerta i Marty Lipińskiej (nagranie z 1977 roku) oraz popularnych konkursów: "A to kto to?" i "Od małego dla dużego". 

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska 

Czy zastanawialiście się kiedyś, co dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta porabiały na co dzień? Co jadły, jak często ze sobą walczyły, w jaki sposób troszczyły się o swoje potomstwo? Poszukiwanie odpowiedzi na te z pozoru proste pytania stanowi olbrzymie wyzwanie dla paleontologów zajmujących się badaniem skamieniałości. Na szczęście czasami udaje im się odnaleźć coś wyjątkowego - chwilę utrwaloną w skale, znalezisko mówiące o tym, jak wyglądało życie pradawnych zwierząt. Tego rodzaju odkrycia należą do najbardziej fascynujących, inspirujących i wyjątkowych zdobyczy, jakie wpadły w ręce paleontologom. O tym opowiada książka "Jak naprawdę żyły dinozaury. Zachowania zwierząt ukryte w skamieniałościach" Dean R. Lomax. 

19.30-20.00 - "Eureka" / Wieczór odkrywców - zaprasza Dorota Truszczak 

W audycji powiemy o kwazarach, które sięgają nawet 13 miliardów lat wstecz. Międzynarodowa grupa naukowców, z udziałem profesora Marka Biesiady z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, proponuje użycie tych niezwykłych obiektów kosmicznych do wyznaczania odległości we Wszechświecie. W audycji również: "Gwiazda Polski" - mało znana historia początków podboju kosmosu w Polsce. W tym roku minie 75 rocznica śmierci wybitnego polskiego fizyka Mieczysława Wolfke, znanego jako jednego z ojców telewizji i holografii. Był także jednym z pomysłodawców załogowego lotu balonem stratosferycznym. "Gwiazda Polski" miała wystartować z Doliny Chochołowskiej w Tatrach 14 października 1938 roku i z dwójką śmiałków wznieść się na wysokość 30 km, pobijając dotychczasowy rekord wynoszący nieco ponad 22 km. Czy chodziło tylko o rywalizację sportową? Tę historię przypomni Jarosław Chrostowski - dziennikarz naukowy. 

23.20 - "Reportaż w Jedynce" - zaprasza Magda Skawińska 

Tym razem zapraszamy na opowieść o ośmioletniej Małgosi, która przez pięć lat chorowała na nowotwór. Zmarła we wrześniu 2021 roku, a w 16-kartkowym zeszycie zostawiła rodzicom testament. Napisała m.in., żeby nie płakali i żeby się nie kłócili. Mama Małgosi założyła na portalu społecznościowym profil córce, który miał pomóc w zebraniu środków na zagraniczną terapię. Na portalu umieszczała informacje o przebiegu choroby. Potem zamieściła wiadomość o śmierci córki i pozostawionym przez dziewczynkę testamencie


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku. 

Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.

 

Płyta tygodnia: Anita Lipnicka - "Intymnie".  


logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Jakub Kornhauser "Brzydko tną twoje noże" - aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Ignacy Feliks Dobrzyński Uwertura do opery Monbar czyli Filibusierowie, wyk. Concert Koln, dyr. Michael Guttler; Mikołaj Gomółka Melodie na psałterz polski - psalmy dziękczynne, wyk Chór Polskiego Radia, instrumentaliści, dyr. Agnieszka Budzińska-Bennett; Jakub Reys Polak miniatury lutniowy, wyk. Marcin Zalewski, Michał Gondko - lutnie. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Antonio Vivaldi, Georg Philipp Telemann, Johann Christoph Pezel, Jan Ladislav Dussek, Antonín Dvořák, Maurice Durufle, Johannes Brahms, Dymitr Szostakowicz, Giovanni Antonio Pandolfi Mealli, Jan Sandstrom, Christopher Simpson, Danił Trifonov, Rudolf Matz, Mikołaj Rimski-Korsakow

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Jan Nepomucen Bobrowicz  minaitury gitarowe, wyk. Mateusz Kowalski - gitara, Marcin Mielczewski Missa triumhalis, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak; Fryderyk Chopin  Mazurki (wybór), wyk. Mateusz Kowalski - gitara; Marcin Mielczewski Magnificat, Canzony, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Rynek sztuki, mimo pandemii, rozwija się dynamicznie. Obrazy sprzedawane są za rekordowo wysokie ceny, domy aukcyjne osiągają historycznie duże obroty, zainteresowanie sztuką współczesną wzrasta. Skąd w pandemii taka dynamika inwestycji w sztukę, którzy polscy artyści umocnili w ubiegłym roku swoja pozycję na krajowym ale i światowym rynku, co Polacy najchętniej kolekcjonują, jakie nowe nazwiska artystów z Polski pojawiły się w branży - m.in. te pytania postawimy w rozmowie z Kamą Zboralską - współinicjatorką i autorką Kompasu Młodej Sztuki i Kompasu Sztuki, autorką książek o sztuce i wykładowczynią warszawskiej ASP oraz z Piotrem Posiadałą reprezentującym portal rynku sztuki - Artinfo.pl. Początek spotkania o godz. 9.30. W audycji także: zapowiedzi literackie na 2022 w Wielkiej Brytanii; felieton językowy Bartka Chacińskiego oraz spotkanie z antologią poezji Janusza Szubera​​. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - W co się bawić

11.10-12.00 - Ernest Chausson Koncert D-dur fortepian, skrzypce i  kwartet smyczkowy, wyk. Daniel Hope - skrzypce, Lise de la Salle - fortepian, Orkiestra kameralna z Zurichu

12.05-12.45 - Sergiusz Prokofiew Sonata D-dur op. 94bis nr 2, wyk. Jakub Jakowicz - skrzypce, Łukasz Chrzęszczyk - fortepian

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Hiolski - opr. Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Chailly (Lucerna, 13.08.2021). Wolfgang Amadeus Mozart Don Giovanni - uwertura KV 527, Symfonia g-moll KV 550, Franciszek Schubert VI Symfonia C-dur D 589. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Wacława Holewińskiego

W stronę Seretu - spotkanie z Wiesławem Helakiem.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek, w studiu Joanna Grotkowska

TRANSMISJA ze Studia S-1 - Koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia

Ludwig van Beethoven II Symfonia D-dur op 36, Johannes Brahms II Symfonia D-dur op. 73, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Marek Janowski.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Bieguny Celana - aud. Doroty Gacek

Rozmowa z Anną Arno o książce "Tam za kasztanami jest świat”. To biografia jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku Paula Celana.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Moja Opera - prowadzi Jacek Hawryluk 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazimiera Iłłakowiczówna "Trazymeński zając", czyta Halina Łabonarska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak

Pierwszy publiczny teatr operowy zwany Operalnią znajdował się w Ogrodzie Saskim, powstał z inicjatywy Króla Augusta II w dniu jego imienin - 3 sierpnia 1748 roku. Mógł pomieścić około 500 osób na widowni. Jaki był repertuar Operalni i kim byli jego widzowie oraz o roli teatru w epoce oświecenia?

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" -  Witold Lazar

05.00-06.00 -  "Trójka budzi: soul & funk" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o Dniu Wegetarian, o walce dbających o czystość z karmicielami zwierząt oraz o nowych zasadach przerejestrowywania pojazdów. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gość - Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o mapie szczecińskich murali, zabawie literackiej w Lublinie oraz o wystawie "Chopin. Potęga znaku" w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o aplikacjach do uprawiania sportu, o związkach astronomii z ornitologią oraz o wpływie aktywności fizycznej na prawidłową pracę mózgu. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.10-18.20 - "Trójkowy komentarz dnia" / Gość: Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, red. nacz. Biznesalert.pl / Prowadzący - Bartłomiej Graczak 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski 

Rok 2022 - Rokiem Brunona Schulza. Pochodzący z Drohobycza Bruno Schulz był wyjątkowym artystą. Tworzył grafiki i pisał opowiadania. W audycji porozmawiamy o tym niesamowitym artyście i jego życiorysie. Goście: Grzegorz Józefczuk - prezes fundacji Brunona Schulza w Lublinie, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu oraz Bartłomiej Michałowski - malarz, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. 

22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Album "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni" to prawie setka zdjęć wybitnych fotografów Magnum Photos, którzy realizowali fotoreportaże w naszym kraju do początku lat osiemdziesiątych. Pierwsze powojenne zdjęcia pochodzą z 1948 roku, gdy Robert Capa i Werner Bischof dokumentowali zniszczenia wojenne. W tym samym roku David ("Chim") Seymour realizował projekt dla UNICEF-u o losach dzieci w pięciu europejskich krajach, w tym w Polsce. Cały świat obiegły jego wstrząsające fotografie - Tereski i innych uczniów warszawskiej szkoły specjalnej. Wyboru zdjęć do publikacji, wydanej nakładem Domu Spotkań z Historią dokonała Anna Brzezińska, polska fotograf, fotoedytor i kurator wystaw, która będzie gościem audycji. 

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Co to znaczy mieć czas wolny od pracy? Jak kiedyś pojmowano dni wolne? Czy święto wyzwala nas od codziennego trudu? Jak na przestrzeni wieków ludzie stopniowo zyskiwali dni wolne od pracy? Na te pytania odpowie Grzegorz Sieczkowski - historyk, publicysta i autor książek.

logo


14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Gdzie można studiować język migowy w Polsce? Studia poza zdobyciem biegłości w tym języku, dostarczają wiedzy o środowisku niesłyszących. Studenci odbywają konsultacje z niesłyszącymi lektorami, korzystają też z zasobów Pracowni Lingwistyki Migowej. Działa tu również Koło Naukowe Języka Migowego i Kultury Głuchych, którego członkowie zajmują się badaniem języków migowych oraz szeroko pojętej kultury głuchych. Absolwenci kierunku pracują zaś jako pedagodzy, psychologowie, lingwiści - z osobami głuchoniemymi.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Maciej Kur od zawsze kocha komiksy. Szczególnie interesuje go anime. Zwraca uwagę na kreskę, historie bohaterów, lubi też klasyczne komiksy czarno-białe z Japonii. Udało mu się i sam został również scenarzystą komiksowym.

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Warszawski duet Last Robots, czyli I-Robot i Bert zapraszają na set w stylistyce house i disco

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Porozmawiajmy o buncie młodych ludzi w okresie dojrzewania - czym on jest spowodowany? Czy to buzujące hormony? Dlaczego w wieku kilkunastu lat wydajemy się tak mało empatyczni za to bardzo egocentryczni? Jak sobie z tym poradzić? Czy nastoletni bunt bywa bolesny nie tylko dla otoczenia ale także dla młodego człowieka, który go przechodzi? Zapraszamy na spotkanie z Kają Tomczyk, psychologiem.

00.00-01.00 - "Off Control" - Maciej Szajkowski

Karolina Cicha opowie o albumie "Tany". 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.


logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Miś z Leszkiem wybierają się na północ by odwiedzić Kanadę. Dowiemy się jak wygląda flaga tego kraju, gdzie na mapie go odnaleźć i jak pozyskuje się syrop klonowy.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Gdzie się mieszka -  na stałe lub chwilowo. Blok, dom, igloo, szałas, domek na drzewie, namiot itp.

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Bezpieczne ślizgawki, czyli o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - "Jak pies z kotem", czyli o naszych domowych psach i kotach. Gość: Julia Galia - zoopsycholog. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Otyłość międzypokoleniowa, czyli sytuacja, w której dotyka ona kilku pokoleń, np. dziadków, rodziców i wnuczęta. Eksperci coraz częściej mówią o tym zjawisku, jednak dzisiejsza rozmowa nie dotyczy fizjologii, psychologii, czy aspektów medycznych otyłości. Dr Joanna Neuhoff-Murawska rozmawia z osobą, która doświadczyła otyłości dotykającej kilka pokoleń w rodzinie na własnej skórze. Trudno o zdrową sylwetkę i zdrowie, kiedy już od niemowlęctwa jest się za pulchnym. Trudno być szczęśliwym nastolatkiem, czy nastolatkiem, a potem młodą osobą dorosłą. Czy taka sytuacja jest przeznaczeniem? Czy można wygrać? Pani Ania - gość audycji miała otyłych rodziców, sama jako nastolatka ważyła 120 kg i wygrała dzięki poddaniu się operacji bariatrycznej. Dzisiaj jednak walczy o syna, u którego rozwinęła się otyłość, aby ten w przyszłości był szczupłym, zdrowym mężczyzną.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

12.15 i 14.00 - zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie"

.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie węgierski pianista i dyrygent, Tamás Vásáry. W wykonaniu artysty usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, m.in. Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66 oraz Etiudę Es-dur op. 10 nr 11, a także Koncert e-moll op. 11 z towarzyszeniem Berliner Phiharmoniker pod batutą Jerzego Semkowa.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

Audycję Klaudii Baranowskiej wypełnią m.in. V Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusza Mozarta (wyk. Isabelle Faust, Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini) oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina (wyk. Kevin Kenner, Apollon Musagete Quartett, dyr. Sławomir Rozlach).

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusza Gradowskiego 

Mariusz Gradowski prezentuje piosenki "z Chopinem" w tekstach i tytułach. Zabrzmią m.in. Mi Piace Chopin, Marlboro & Chopin, Quando tu suonavi Chopin, a także Hôtel Chopin.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Eurowizja 2022. Kto reprezentantem Polski? Kto na finał?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:05
Daria Marcinkowska (Diana Marx), Kuba Szmajkowski, a może Krystian Ochman? Kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2022? Zdaniem internetowych fanów Festiwalu Eurowizja - tych trzech wokalistów ma największe szanse na reprezentowanie Polski podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizja 2022. Polski organizator, Telewizja Polska, ogłosi nazwisko reprezentanta Polski w połowie stycznia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystartował Puchar Zakopanego w Narciarstwie. Lepiej być nie mogło!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 10:45
Wymarzona pogoda, świetnie przygotowana trasa w Ośrodku Narciarsko – Rekreacyjnym HARENDA i emocjonująca rywalizacja na stoku – za nami bardzo udana, pierwsza edycja amatorskich zawodów o Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim 2022 oraz Pucharu Dzieci – Szkolnej Ligii Sportów Zimowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rock, miłość i rodzina. Closterkeller w studiu im. A. Osieckiej [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 19:05
Grają od ponad 30 lat i są legendą polskiej sceny rockowej. W niedzielę, 16 stycznia, zespół Closterkeller po raz kolejny wystąpił w koncertowym studiu Trójki – tym razem w wyjątkowo miłosnej odsłonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021 - poznaj nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:49
Najlepsi polscy sportowcy, trenerzy oraz wydarzenia otrzymają Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego za 2021 rok. Laureatów poznamy we wtorek 18 stycznia 2022 roku w "Kronice sportowej" na antenie radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Nowak z formacji TSA i Złe Psy nie żyje. Posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 16:22
4 stycznia 2022 roku, w wieku 62 lat zmarł Andrzej Nowak, założyciel, kompozytor i gitarzysta heavymetalowego zespołu TSA, a także Złe Psy. Do najbardziej znanych utworów TSA należą "Trzy Zapałki", "Chodzą Ludzie", "51" czy "Heavy Metal Świat".
rozwiń zwiń