Polskie Radio

Premiery filmowe i kwestie społeczne. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 18:00
O tym, jak realnie walczyć z uzależnieniem od narkotyków oraz czy po pandemii będziemy musieli na nowo uczyć się relacji społecznych? Kiedy lepiej płacić własny kredyt niż czynsz najmu, a także czy jesteśmy bezradni wobec nowoczesnych technologii, które nieustannie się zmieniają? W Roku Polskiego Romantyzmu o wyjątkowej wystawie - "Jacek Malczewski romantyczny", która zostanie wkrótce otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zapraszamy!
Studio Jedynki
Studio JedynkiFoto: E.Iwanicka/ Polskie Radio
logo

"Jedyna taka loteria"

Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00.

Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 w Jedynce

Relacje w "Aktualnościach z Pekinu" o godzinie 5.05, a specjalne serwisy z igrzysk w godzinach: 6.05, 7.05, 8.05, 10.30, 12.36. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W audycji relacje Małgorzaty Raduchy z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu: Marek Wiśniewski, kierownik Działu Techniki Rolniczej pokaże wystawę i kolekcję maszyn rolniczych, z czego ogromną część stanowi największy w Polsce zbiór zabytkowych, sprawnych ciągników, silników i ciągówek. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Agnieszka Kiersnowska, p.o. kierownika Działu Etnograficznego, zaprezentuje wnętrze zabytkowej XIX wiecznej chaty (izba w środku stylizowana na lata 60 – XX wieku), w której opowie o tradycyjnym wypieku chleba. Zostaniemy również oprowadzeni po ciechanowieckim Muzeum Pisanki. Wystawa jest bardzo bogata i różnorodna, zebrano tam ponad 2500 tys. pisanek. Wykonane przy użyciu najróżniejszych technik i materiałów. Stanowią przekrój przez poszczególne regiony Polski, pokazują także bardzo ciekawe pisanki z  różnych stron świata. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko w okresie Świąt Wielkanocnych.

Porozmawiamy również o tym, czy jesteśmy bezradni wobec nowoczesnych technologii, które nieustannie się zmieniają i wymagają od nas ciągłych zmian związanych z używanym przez nas sprzętem, jak komputery, telefony komórkowe czy laptopy. Bez nowego komputera, w którym zaktualizujemy przeglądarkę nie skorzystamy choćby z usług bankowych albo nie kupimy biletu, a bez odpowiedniego telefonu nie zapłacimy za przejazd autostradą. A co w sytuacji gdy bank rezygnuje z papierowych wydruków, do których przyzwyczajeni są starsi klienci i wreszcie, kiedy doczekamy się np. ujednoliconych ładowarek do telefonów o co od dawna zabiegają różnego rodzaju instytucje europejskie? - o tym wszystkim w rozmowie z Pawłem Ellerikiem ekspertem IT. Poza tym, kolejny odcinek słuchowiska "Księga dżungli" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "Bohater naszej bajki" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

Gościem będzie Muniek Staszczyk. W audycji: nowe single T.Love i zapowiedź nowej płyty.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

* Bezinwazyjny polski glukometr na złoty medal. W wyścigu po Świętego Graala biotechnologii sięgnęli Polacy z Politechniki Wrocławskiej proponując bezinwazyjny glukometr, który jako pierwszy na świecie przeszedł pozytywnie próby medyczne i jest już na ostatniej prostej przed rynkowym debiutem. Jak działa i dlaczego jest taki dobry, opowie naczelny konstruktor: Robert Stachurski.

* Studenci kierunku lekarskiego z problemami zdrowia psychicznego. Przeprowadzone w czasie pandemii badania potwierdzają, że przyszli lekarze mają więcej problemów psychicznych i emocjonalnych niż studenci innych kierunków. Dlaczego tak jest i co zrobić, aby skończyli studia medyczne i podjęli pracę w zawodzie lekarza opowie: dr Magdalena Łazarewicz ze Studium Psychologii Zdrowia WUM, koordynator Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej.

Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021  >>> GŁOSUJ

21.00 - Słuchowisko w Jedynce / Piotr Cieński "Blizny"

"Blizny" to tekst dotykający problemu pracy przymusowej, ale przede wszystkim opowieść o desperacji, uwikłaniu, manipulacji oraz skomplikowanych relacjach między bliskimi sobie ludźmi. Wydarzenia przedstawione w tekście powstały w wyobraźni autora, są jednak inspirowane prawdziwymi losami podopiecznych fundacji La Strada, która od lat przeciwdziała handlowi ludźmi oraz współczesnemu niewolnictwu.

Reżyseria - Przemysław Wyszyński, realizacja - Paweł Szaliński, Maciej Kubera, opracowanie muzyczne - Przemysław Wyszyński, kierownictwo produkcji - Mateusz Wyderka. Obsada: Irmina - Anna Cieślak, Laura - Angelika Kurowska, Anna - Hanna Skarga, Wera - Marta Dąbrowska, Ojciec - Marcin Troński, Komisarz - Kamil Pruban. 

23.00-00.00 - "Kulturalna Jedynka" / "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Michał Montowski

Wśród premier tego tygodnia jest najnowszy film Pedra Almodovara "Matki równoległe" i dlatego zapraszamy słuchaczy do rozmowy o kinie tego reżysera i o jego aktorach. W wyborze omawianych premier również: UNCHARTED- amerykański film przygodowy na podstawie popularnej gry video z Tomem Hollandem w roli głównej i Markiem Wahlbergiem. PIES - komedia amerykańska z Channingiem Tatumem w rol głównej i z psem Lulu - Były ranger wraca na służbę, ale musi przewieźć służbowego psa, a to nie będzie łatwe, zwłaszcza, że podróż trwa kilka dni. WILK - dramat prod irlandzko-polskiej. Pewien młody człowiek cierpiący na dysforię gatunkową sądzi, że jest... wilkiem. Trafia do ośrodka, gdzie leczy się tego typu zaburzenia i gdzie są już inne przypadki tego typu. Ponadto 18. lutego mija 90. rocznica urodzin Milośa Formana, światowej sławy reżysera, autora takich filmów jak "Pali się, moja panno!", "Miłość blondynki", "Lot nad kukułczym gniazdem", "Hair", "Amadeusz" czy "Skandalista Larry Flynt" - przypominamy sylwetkę tego artysty. Będziemy także znali zwycięzcę Berlinale 2022. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Księga dżungli" - Rudyard Kipling. Nagranie z roku 1980. Reżyseria Zdzisław Dąbrowski. Grają: Iga Cembrzyńska, Mieczysław Hryniewicz, Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Henryk Machalica. 

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka".

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Władysław Broniewski - aut. Dorota Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Juliusz Wertheim Sonata fis-moll op. 18 na skrzypce i fortepian, wyk. Szymon Telecki - skrzypce, Paweł Pawlik - fortepian, Mieczysław Karłowicz Serenada  na orkiestrę smyczkową op. 2, wyk. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Kodaly, Berio, Sibelius, Handel, Beethoven, Lutosławski, Chopin, Grieg, Orvad, Ravel, Głazunow, Strauss, de Rossi, Piazzolla. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski 

Apolinary Szeluto Sonata D-dur op. 73 na skrzypce i fortepian, wyk. Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Andrzej Tatarski – fortepian, Aleksander Tansman Koncert skrzypcowy, wyk. Beata Halska, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Bernard Le Monnier. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Repertuar na duet saksofon i fortepian, obok muzyki współczesnej - transkrypcje, aranżacje m.in. Róży i Cierni J. Zarębskiego oraz Danse Vive Stefana Kisielewskiego. Zaprosimy także na "Miejscówkę z Dwójką". Jej gospodarzami i autorami zróżnicowanego programu będzie zespół MagDuś Duo, czyli pianistka i kameralistka Magdalena Duś oraz saksofonista o światowej renomie - Bartłomiej Duś. Początek spotkania o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: dokument "Zapach ziemi", W stronę Bacha" - tomik poezji Piotra Borkowskiego oraz drugie życie zabytków - Zamek w Książu Wielkim. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert klarnetowy A-dur KV 622, wyk. Lorenzo Coppola - klarnet, Freiburger Barockorchester, dyr. Gottfried von der Goltz

11.10-12.00 - Jan Sebastian Bach VI Partita e-moll BWV 830, wyk. Trevor Pinnock - klawesyn; Antonio Vivaldi Koncert g-moll RV 334, Bolette Roed - flet, Arte dei Suonatori

12.05-12.45 - Aleksander Tansman Quatre Mouvements pour orchestra, wyk. Melbourne Symphony Orchestra, dyr. Oleg Caetani

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Adam Sławiński 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś 

Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr. Jose Maria Florencio, Krzysztof Jabłoński - fortepian (Kraków, 19.11.1991)

Claude Debussy Preludium do Popołudnia Fauna, Fryderyk Chopin 

II Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. Malarz, rysownik, czołowy reprezentant Młodej Polski - Jacek Malczewski - zwany był ojcem symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku. W Roku Polskiego Romantyzmu w Muzeum Narodowym w Krakowie 18 lutego zostanie otwarta wyjątkowa wystawa dzieł tego artysty - "Jacek Malczewski romantyczny". Prezentowanych będzie na niej ponad 150 prac Jacka Malczewskiego ze zbiorów muzealnych i z kolekcji prywatnych a także zdjęcia archiwalne artysty oraz teksty literackie związane z jego pracami. O ekspozycji porozmawiamy z prof. Andrzejem Szczerskim - dyrektorem Muzum Narodowego w Krakowie.

W audycji przekażemy też, jako pierwsi, elektryzującą informację ze świata muzyki. Więcej zdradzić nie możemy... Opowiemy również historię relikwii św. Kandyda i zabytkowego kościoła w Choroszczy i zajrzymy do książki Magdaleny Jeleńskiej "Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek". Sprawdzimy także, kto może wziąć udział w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska  

Forum Grimaldich (Monako, 22.09.2019) Victor de Sabata Juventus, Sir Edward Elgar Sea Pictures, op. 37, Camille Saint-Saëns III Symfonia c-moll "Organowa" op. 78, Marie-Nicole Lemieux – kontralt, Monte-Carlo Philharmonic Orchestra, dyr. Kazuki Yamada.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - aud. Michała Nowaka

Święte pismo Egiptu - spotkanie z doktorem Andrzejem Ćwiekiem, archeologiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 23 lutego ukaże się drugie wydanie jego książki "Hieroglify egipskie. Mowa bogów"

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Przypadki Bacha" - prowadzi Ewa Pobłocka 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Nina Wähä "Niespodzianka", czyta Katarzyna Dąbrowska, opracowanie - Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Miguel de Cervantes Saavedra "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" w przekładzie Wojciecha Charchalisaczyta Wiktor Zborowski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

Igrzyska Olimpijskie w Trójce - Pekin 2022: 4-20 lutego 2022Na miejscu - Dariusz Urbanowicz. Studio w Trójce: od poniedziałku do piątku w godzinach 7.40 i 16.20 (także w soboty i niedziele). 

Specjalny internetowy serwis olimpijski Polskiego RadiaSpecjalny internetowy serwis olimpijski Polskiego Radia

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Elżbieta Korczyńska 

Spotkanie z Anną Dzieduszycką, aktorką grającą główną rolę w filmie "Sukienka", w nominowanym do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski

02.00-03.00 - "Od Punka Do Franka" - Radosław Okrasko

03.00-05.00 - "Między Dniem a Dniem" - Witold Lazar

05.00-06.00 - "Trójka budzi: OFF" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara 

W audycji m.in. będziemy świętować Dzień Kota, zajrzymy do "Szkoły w chmurze" i sprawdzimy jak dzięki grze komputerowej możemy poznać historię i dziedzictwo różnych miejsc. Odwiedzimy też Narodowe Muzeum Techniki i będziemy dociekać dlaczego od pół wieku nie udaje się pobić rekordu najliczniej produkowanego samochodu w historii motoryzacji. Laur wciąż należy do garbusa. Czy to oznacza, że nie są teraz produkowane tak dobre auta, czy niegdyś byliśmy skazani na to co było?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji odwiedzimy m.in. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Fabrykę Sztuki w Łodzi oraz Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji powiemy m.in. o białych laserach, które mają zastąpić oświetlenie LED-owe. Sprawdzimy poziom sztucznej radioaktywności na lodowcach. Będzie też o wynalazku studenta kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który wymyślił termometr przyklejany do ciała, raportujący pomiary temperatury z wykorzystaniem sieci Wi-Fi.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" / Sytuacja wokół Ukrainy, czy napięcie maleje i jak świat na to reaguje? Gość - Tomasz Grzywaczewski - ekspert ds. Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzący - Bartłomiej Graczak.

18.40 - Reportaż w Trójce - "Aparat noś i na wodzie" Agnieszki Pospiszyl. To opowieść o Stanisławie Skoczeniu, który w latach 70. minionego wieku był jednym z najbardziej cenionych (nie tylko w Polsce) fotografików marynistów. Jego czarno-białe zdjęcia do dzisiaj zachwycają jakością wykonania. W czasach, gdy on sam nie mógł wyjechać za zachodnią granicę, jego fotografie zdobywały nagrody na konkursach we Włoszech, Austrii i Francji. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

20.00-21.00 - "Strefa rockendrola..." - Michał Owczarek

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Gościem będzie Józef Orzeł - założyciel i szef Klubu Ronina. 

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Aleksandra Kaczkowska

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Opera na Zamku w Szczecinie ma już 65 lat. Z okazji jubileuszu: wydarzenia programowe, okolicznościowe wydawnictwa towarzyszące, spektakle. Jednym z nich także prapremiera "Króla Rogera". To opera metafizyczna, misteryjna historia człowieka i jego rozumienia wolności, budowania siebie na nowo. To historia złamania starego porządku i wkroczenia nowego. Czy dobrego? Czy budującego? O wszystkim opowie gość - Jerzy Wołosiuk, dyrektor Opery Na Zamku, dyrygent.

Poza tym w audycji - Teatr WARSawy w Teatrze Ateneum prezentuje spektakl "Kobieta i życie" w reż. Jerzego Jana Połońskiego. Sztuka o schematach, o życiu w kliszach społecznych i wiecznym niespełnionym zaspokajaniu potrzeb innych. Gościem audycji będzie Kamilla Baar - aktorka. 

logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

W cyklu "Skąd ta nazwa?" zajmiemy się Przełęczą Salmopolską, często nazywaną przez mieszkańców "Perłą Beskidu". Najpierw zajrzymy do słownika łaciny. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Mateusz Kulik

W pewnym momencie życia stajemy przed ważnym wyborem - kupować mieszkanie i brać kredyt, czy zdecydować się na wynajem i nie przywiązywać się na stałe do jednego miejsca? Co się bardziej opłaca i jakie będę ekonomiczne skutki decyzji? Kiedy lepiej płacić własny kredyt niż czynsz najmu?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

W audycji porozmawiamy o tym, jak realnie walczyć z uzależnieniem od narkotyków, czym jest prawo do "rozłączenia się" i jak bardzo w pandemii zatarła się granica między pracą i życiem prywatnym?

19.00-20.00 - "Dziewczyny grają" - Weronika WRONA Jasiówka

Na swoją pierwszą audycję zaprasza WRONA - laureatka tegorocznego konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno". "Możecie się spodziewać dobrego, rockowego grania, ale i współczesnej elektroniki. Od millenialsowych, nostalgicznych playlist, po najnowsze premiery" - zapowiada WRONA.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Od dwóch lat żyjemy w zmienionej rzeczywistości i oczekiwaniu, że pandemia COVID-19 wkrótce się skończy. Psycholodzy obserwują, że choć nie obowiązują już lockdowny, ludzie sami izolują się w domach i tym samym zamykają na drugiego człowieka. Relacje się rozluźniają, a wiele osób już nawet nie czuje potrzeby spotkania się ze znajomi. Czy po pandemii będziemy musieli na nowo uczyć się relacji społecznych?

22.00 - 00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon. 

Muzyka zdominowana przez "smooth" - brzmienia i wibracje idealne na romantyczną randkę przy świecach, ewentualnie sympatyczne spotkanie ze znajomymi. Zabrzmi hip-hop, soul, czy muzyka R&B, a na plejliście m.in. SZA, Kendrick Lamar, SiR, Son Little, Smino, Busta Rhym,es, Snoop Dogg, Majid Jordan, D’Angelo, Childish Gambino, czy choćby Jarecki.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Bruno Schulz opowiadanie "Dodo". Czyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w cyklu "Ferie z książką"o sposobach na rozbudzenie miłości do czytania. Korzystając z podpowiedzi autorytetów, sprawiamy, że nasi słuchacze chętniej sięgają po książki i pokazujemy, że czytanie może być prawdziwą przyjemnością. Ferie zimowe to czas odpoczynku, relaksu, twórczej zabawy to wprost wymarzona przestrzeń by wypełnić ją ciekawą literaturą. 

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Dzień Kota - Lwy, tygrysy, pumy i dachowce. O różnych kotach, tych dzikich i tych udomowionych.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień w Polskim Radiu Dzieciom upływa nam pod znakiem kota, więc w Popołudniku również skupimy się na tych kudłatych czworonogach, które bez wątpienia uwielbiają nasi słuchacze. Zapytamy o kocie przygody naszych odbiorców, poszukamy również bajkowych i filmowych kocich bohaterów.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Otwieramy drzwi do współ-pracowni misia Michasia i smoka Adasia. W każdym spotkaniu będą rozwiązywać różne zasłyszane "dorosłe" problemy. Poznamy przysłowia i związki frazeologiczne z kotami i wytłumaczymy ich znaczenie. 

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica" Audycja o świetlicach szkolnych i pracy wychowawcy świetlicy. Wiadomo, że dla wielu rodziców korzystanie ze świetlicy to absolutna konieczność, dzieci spędzają tam dużo czasu i często - jest to czas bardzo wartościowy. O tym, jak powinna wyglądać świetlica i co w niej warto robić, żeby ten czas był dla dzieci wartościowy poznawczo, ale jak też zaprogramowane aktywności zbilansować z potrzebą swobody i odpoczynku dzieci, jak zapewnić im ruch, jakie sprzęty czy zabawki są dla świetlicy najcenniejsze, co oprócz wspólnego z dziećmi spędzania czasu, mogą wnosić w życie szkoły wychowawcy świetlicy, jakie powinni mieć kwalifikacje.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM 

14.00 - Słuchowisko w PRD - "Awantura o Basię", autorstwa Kornela Makuszyńskiego, Teatr Polskiego Radia 1979 r.​ Wystąpili: Franciszek Pieczka, Wojciech Machnicki, Zofia MałyniczStanisława CelińskaTomasz MarzeckiHalina KossobudzkaHalina Chrobak, Mieczysław Hryniewicz, Helena DąbrowskaAnna Skaros​.

.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Garrick Ohlsson - laureat I miejsca oraz zwycięzca nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na VIII Konkursie Chopinowskim (1970). W wykonaniu artysty zabrzmią m.in.: Mazurek C-dur op. 24 nr 2, Polonez Ges-dur op. posth. i Walc Es-dur op. 18 Fryderyka Chopina, a także Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarga Griega z towarzyszeniem Academy of St. Martin in the Fields pod dyrekcją Neville’a Marrinera.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

Pieśń Poseł Fryderyka Chopina zaprezentują Waldemar Malicki i Teresa Żylis-Gara, Malcolm Martineau i Elżbieta Szmytka, Natalia Pasiecznik i Olga Pasiecznik i in. 

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

W audycji opowieści Garricka Ohlssona, zwycięzcy VIII Konkursu Chopinowskiego (1970 r.) oraz zdobywcy Nagrody Specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Podczas rozmowy nagranej w roku 2015 artysta opowiadał Klaudii Baranowskiej, m.in.: o przygotowaniach do konkursu, wykonywaniu mazurków i zasiadaniu w jury konkursu. W programie zabrzmi op. 41 Fryderyka Chopina, który amerykański pianista zaprezentował warszawskiej publiczności w roku 1970. W "Chopinie na ludowo" także wybrane mazurki z albumu "Chopin. Best mazurka performances. 1927-2015. Polish Radio Awards" [NIFC 2021]. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Od muzy Grubsona i szaleństwo na stoku. To już ostatni weekend ferii!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 06:00
Podczas tych ferii sięgaliśmy do takich książek, jak "Grubson. Na szczycie", czy do "Antologii polskiego rapu", rozwiązywaliśemy mrożące krew w żyłach zagadki z całego świata, ale sprawdzaliśmy też, co warto zobaczyć w najpiękniejszych miastach w Polsce i na których stokach koniecznie poszusować. Muzycznie, sportowo, ale i odrobinę naukowo - kończymy ferie z przytupem!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Dąbrowska i wieczór przebojów w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 20:20
Niekwestionowana gwiazda polskiej sceny muzycznej, obdarzona wyjątkowym głosem i mająca w repertuarze pokaźną pulę radiowych przebojów – Ania Dąbrowska – w niedzielę 13 lutego, czyli w Międzynarodowym Dniu Radia, zaprezentowała swoje umiejętności podczas koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz Forum Talents" – album w nowej serii wydawniczej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 06:30
Cotygodniowe jazzowe koncerty – nie tylko na antenie Dwójki i w internetowych transmisjach wideo! 18 lutego nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się pierwszy album z nowej serii "Jazz.PL". Pierwszą płytową prezentacją jazzowych koncertów jest zapis występu grupy Jazz Forum Talents. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobile Trends Awards 2021. Polskie Radio z nominacjami. Dziś ostatni dzień głosowania

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 12:30
Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Mobile Trends Awards 2021. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie branży mobilnej. Od 11 lat kapituła konkursu nagradza firmy, które z sukcesem wykorzystały mobilne technologie w swoich projektach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasza aplikacja nominowana do Mobile Trends Awards 2021. Ostatni dzień głosowania!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 06:00
Aplikacja Jedynka Polskie Radio znalazła się w gronie nominowanych do prestiżowych nagród Mobile Trends Awards 2021 (kategoria: "Życie codzienne"). Nowoczesna i funkcjonalna wersja mobilna powstała z okazji 50-lecia kultowej wakacyjnej audycji Programu 1 "Lato z Radiem". 
rozwiń zwiń