Polskie Radio

Nowości w kulturze i wsparcie dla Ukrainy. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 18:00
O powrocie "zabawy w wojnę" wśród dzieci, jak "Z" stało się współczesną swastyką oraz o dezinformacji w internecie i cyberprzestępstwach czasu pandemii i wojny. Będziemy sprawdzać czy obywatelski sprzeciw może wpłynąć na gospodarkę Rosji i Białorusi oraz na wizerunek światowych koncernów, które nie wycofały się z tych państw. Powiemy także o sukcesie polskiej dyrygentki na prestiżowym konkursie "La Maestra" w Paryżu i zaprosimy na rozważania filozoficzne o szczęściu. Będzie także o coraz większym zainteresowaniu Wojskami Obrony Terytorialnej - po agresji na Ukrainę siedmiokrotnie wzrosła liczba zgłoszeń do służby w tej formacji.
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Bricolage
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Na przerwach w szkole, w świetlicach, na osiedlowych podwórkach, a także w grach komputerowych powraca "zabawa w wojnę", podczas której dzieci odtwarzają sceny z telewizyjnych relacji rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czy i w jaki sposób rodzice powinni reagować na tego rodzaju "zabawy"? - o tym w rozmowie z dr Beatą Rajbą, psychologiem z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.  

Poszczególne kraje wprowadzają kolejne surowe sankcje wobec Rosji po jej agresji na Ukrainę. Europejczycy nawołują do bojkotowania towarów zarówno z Rosji, jak i Białorusi oraz niekorzystania z usług i produktów międzynarodowych koncernów, które nie wycofały się z tamtejszych rynków. Czy tego rodzaju obywatelski sprzeciw może wpłynąć na gospodarkę Rosji i Białorusi oraz na wizerunek światowych koncernów, choćby tych pochodzących z Chin? O tym opowie Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Spotkamy się także z Zoresławem Dmytryszynem ze Stowarzyszenia Front Pomocy Ukrainie. To wolontariusz, który pracuje na Dworcu Zachodnim w Warszawie i udziela pomocy uchodźcom. Stowarzyszenie z kolei organizuje transporty humanitarne do Kijowa, Charkowa i Mikołajewa (odzież dla żołnierzy, jedzenie, leki), a z Kijowa pomaga wydostać chore dzieci, leczone potem w Polsce.

Zajrzymy również do ośrodka w Garczynie koło Kościerzyny, w którym przebywają dzieci z ukraińskich domów dziecka. Dzięki opiece medycznej, psychologicznej, ale też zajęciom sportowym - zapominają powoli o piekle wojny, które przeżyły w rodzinnym kraju. 

Jak w każdą środę "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci, a w nim ciąg dalszy rozważań o wzajemnych wpływach języków polskiego i ukraińskiego. Ponadto - w zależności od rozwoju wydarzeń - łączenia z mieszkańcami ukraińskich miast i dodatkowe reporterskie relacje o pomocy uchodźcom m.in.: rozmowa Marcina Dolińskiego z krawcowymi z Grudziądza, które szyją kominiarki dla ukraińskich żołnierzy. Akcja "Szyjemy dla Ukrainy" odbywa się w wielu miastach Polski (w Krośnie, Krakowie, Poznaniu czy Warszawie).

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Opowieść o książce "Stało się coś złego". Dzieci często mimowolnie dowiadują się o czymś złym, co się wydarzyło, i starają się zrozumieć to na swój sposób. Czasami sami jesteśmy zmuszeni do przekazania im złych informacji. Jakich słów użyć? Jak pomóc im zrozumieć trudny przekaz? Jak sprawić, żeby spojrzały na swoje obawy z innej perspektywy Oto przewodnik dla dzieci i ich rodziców, opiekunów czy nauczycieli, którzy muszą zmierzyć się z rozmowami o ludzkich tragediach, poważnych światowych wydarzeniach czy zagrożeniach środowiska. 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

Guillaume Le Vasseur de Beauplan - twórca map ziem Rzeczpospolitej. Francuski inżynier, pisarz i kartograf sporządzał mapy, budował mosty, szlaki komunikacyjne i wytyczał granice polsko-moskiewskie na życzenie kolejnych władców. Jest postacią szczególną w historii polskiej kartografii. Pracował sam, posługiwał się nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi jak astrolabium, odometr, zegar czy busola, a większość jego map można uznać za aktualne współcześnie.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Naszyjnik królowej" Aleksandra Dumasa. Słuchowisko z 1969 roku, w jednej z głównych ról - Jerzy Nowak.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach serii "Radiobook".

23.50 - "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. Nagranie z 2000 roku.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Mirka Szychowiak "Kup mi las" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Emil Młynarski II Koncert skrzypcowy D-dur op. 16, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, dyr. Paweł Przytocki; Marcin Mielczewski Missa Super o Gloriosa Domina, wyk. Zespół wokalny Il Canto; Wacław z Szamotuł Psalm 1, 117, 86, wyk. Zespół Morgaine. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Giovanni Gabrieli, Edward Elgar, Ludwig van Beethoven, György Kurtág, Thomas Adès, Ralph Vaughan Williams, Henryk Mikołaj Górecki, Piotr Czajkowski, Louis Spohr, Robert de Visée, Kiril Lambov, Georg Philipp Telemann, Fryderyk Chopin, Domenico Scarlatti, Johan Svendsen. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Józef Elsner Sonata na skrzypce i fortepian F-dur op. 10 nr 1, wyk. Christoph Heidemann - skrzypce, Beni Araki - fortepian, Stanisław Moniuszko Sonety krymskie, wyk. Aleksander Kunach - tenor, Chór Polskiego Radia, kier. Maria Piotrowska-Bogalecka, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Dirk Vermeulen. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Wielokrotnie pracował w strefach konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych w różnych miejscach na świecie. Jego kadry z terenów wojennych poruszają i szokują. Jest zdobywcą Grand Press Photo, World Press Photo i wielu innych prestiżowych nagród. W audycji połączymy się z przebywającym obecnie w Ukrainie fotografem Wojciechem Grzędzińskim. Początek spotkania o godz. 9.30. W audycji także: łódzkie wsparcie ze strony sektora kultury dla Ukrainy; tomik wierszy "Pełnia Robaczego Księżyca" Łukasza Jarosza; 42 Przegląd Piosenki Aktorskiej; "Beloved" - debiutancki album zespołu wokalnego Vocore.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Johann Sebastian Bach, opr. Myra Hess Jesu, bleibet meine Freude z BWV 147, wy. Nelson Freire - fortepian Ralph Vaughan Williams The Lark Ascending, wyk. Julia Fischer - skrzypce, Orkiestra Filharmoniczna z Monte Carlo, dyr. Yakov Kreizberg. 

11.10-12.00 - César Franck, opr. Jean-Pierre Rampal Sonata A-dur na flet i fortepian, wyk. Adam Walker- flet, James Baillieu - fortepian; Ralph Vaughan Williams Six Studies in English Folksongs, wyk. Nicholas Daniel - rożek angielski, Doric String Quartet. 

12.05-12.45 - Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, Elina Vahala - skrzypce, NOSPR, dyr. Alexander Liebreich

12.45-13.00 - Zapiski ukraińskie: Natalia Śniadanko - opr. Dorota Gacek

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Tenor Julian Pregardien z Concentus Musicus Wien na Festiwalu Mozartowskim w Wurzburgu (Wurzburg, Imperial Hall, 24.06.2021). 

Wolfgang Amadeus Mozart  Uprowadzenie z Seraju  KV 384- muzyka instrumentalna, aria Hier soll ich dich; aria Konstanze! dich wieder zu sehen! - O wie ängstlich, o wie feurig; Per pieta, non ricercate KV 420; Michael Haydn Marsz turecki; 25 Symfonia G-dur; Józef Haydn Orlando Palatino -Sinfonia, aria Angelica, mio ben; Wolfgang Amadeus Mozart  Symfonia D-dur "Haffnerowska"  KV 385

Wyk. Julian Pregardien - tenor, Concentus Musicus Wien, dyr. Stefan Gottfried

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla  

Anna Sułkowska-Migoń wygrała prestiżowy konkurs "La Maestra" w Paryżu. Adresowany jest do dyrygentek, aby pokazać, że z batutą radzą sobie równie dobrze jak mężczyźni i spowodować ich równą obecność na podium dyrygenckim. Anna Sułkowska-Migoń była prawie najmłodszą uczestniczką drugiej edycji Konkursu. Zgłosiło się do niego ponad 200 dyrygentek z całego świata. I to nie był pierwszy sukces polskiej dyrygentki. Opowie o tym w audycji (spotkanie o 16.30).

W piątek w ramach cyklu jazzowych koncertów w radiowej Dwójce wystąpi dwóch czołowych przedstawicieli młodego pokolenia - saksofonista i producent muzyczny Kuba Więcek oraz pianista Piotr Orzechowski. Jak dokładnie będzie wyglądał repertuar koncertu w radiowej Dwójce Kuba Więcek opowie w rozmowie z Rochem Sicińskim. Ponadto z Barbarą Falender porozmawiamy o jej najnowszym dziele - popiersiu Janiny Korolewicz-Waydowej odsłoniętym w miniony weekend w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz opowiemy o piosenkach Hanki Ordonówny napisanych przez nią w Libanie. ​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Niezależność i powinność - o krytyce Tomasza Burka - aut. Wacław Holewiński 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert NFM Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, solista: Luka Sulic - wiolonczela (Warszawa, 07.06.2009).

Witold Lutosławski IV Symfonia, Józef Haydn Koncert wiolonczelowy C-dur Hob. VIIb/1, Antonín Dvořák VII Symfonia d-moll op. 70. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Skarbiec Nauki Polskiej - aud. Katarzyny Kobyleckiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska 

Wojciech Ziemowit Zych Drogi powietrza, wyk. Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalec, Półskrzenia - półśnienia, wyk. Piotr i Paweł Nowiccy - perkusja i fortepian, Trakt-Akt, wyk. Renata Guzik - flet kontrabasowy, Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy, Bartłomij Duź - saksofon basowy, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Robertasa Servanicas. 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", czyta Dorota Landowska, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak

Współczesna ukraińska scena teatralna. Jak przed wybuchem wojny funkcjonował teatr i jakie tematy podejmowali współcześni dramaturdzy? W audycji również o roli w tworzeniu ukraińskiej sceny teatralnej: Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki i Szkoły Sztuki Dramatycznej Anatolija Wasiljewa.

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar

05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan

W audycji m.in. o aktualnej sytuacji na Ukrainie, a także o niezweryfikowanych zbiórkach, fałszywych SMS-ach czy ulotkach z prywatnymi numerami kont. Na chęci pomocy uchodźcom z Ukrainy, niektórzy chcą się wzbogacić. Jak nie paść ofiarą oszustwa oraz o karach jakie czekają chcących wykorzystać nasze dobre serca?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji odwiedzimy m.in. wystawę "Gildia" w Muzeum Warszawy (dzieła kobiet pracujących w drewnie), wrocławski Teatr Lalek, który chce wesprzeć dzieci i rodziców przybywających z Ukrainy (przedstawienia dla dzieci z napisami i wprowadzeniem w języku ukraińskim) oraz Galerię Czwartek, gdzie odbywa się wystawa prac ukraińskich artystów "Slava Ukraini". Odwiedzimy również Teatr Druga Strefa, gdzie odbędą się pokazy performatywne "Módlmy się, żeby wszystko było dobrze!".

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Aleksandra Kaczkowska

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

W audycji m.in. o dezinformacji w internecie i cyberprzestępstwach czasu pandemii i wojny. Powiemy także o uchodźcach, którzy próbują się aklimatyzować w Polsce i ruszyli do nauki języka polskiego oraz o Polakach, którzy chcą wstępować do Wojsk Obrony Terytorialnej. Po agresji na Ukrainę siedmiokrotnie wzrosło zainteresowanie służbą w tej formacji.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia". Gościem dr Łukasz Jasina – rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Prowadzący: Bartłomiej Graczak. 

18.45 - Reportaż w Trójce: "Walka pierogami" Magdy Skawińskiej. To opowieść o Ukrainkach mieszkających we Wrocławiu, które lepią pierogi i pielmieni, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczają na pomoc walczącej Ukrainie. Pomysłodawczynią akcji jest Halina Czekanowska, która od 10 lat mieszka we Wrocławiu i angażuje się w społeczne inicjatywy - prowadzi również firmę i szyje ukraińskie stroje. Następnego dnia po wybuchu wojny skrzyknęła swoje znajome i kolejnego dnia zaczęły przygotowywać pierogi i pielmieni. Produkty przynoszą anonimowy darczyńcy, a w lepieniu pomagają też Polki. Wieść o pierogach rozeszła się po mieście i od rana ustawia się już po ukraińskie wyroby kolejka. Do tej pory udało się zebrać kilka tysięcy złotych. Pierogi nie mają swojej ceny, a każdy daje ile może. Jednak kupujący wkładają do pudełka z darowizną w większości grube banknoty. Halina Czekanowska nie spodziewała się takiego odzewu. Mówi, że jak wojna się skończy to pewnie na pierogi patrzeć nie będzie mogła.

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

W audycji o "Trwodze" - wystawie autorstwa Ostapa Łozińskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Autor zmarł w styczniu tego roku, przed 40 rokiem życia. W tle współczesności pojawią się dawne artystyczne związki Polski z Ukrainą - od XIX wieku poprzez wiek XX. Gośćmi będą dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, ukrainistka z UW, literaturoznawca i kulturoznawca oraz Mateusz Sora, współkurator wystawy "Trwoga" w MAW, doradca CP NBP i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy.

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz


LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Wojna dokumentowana na TikToku. Na platformie pojawiają się filmy pokazujące skutki rosyjskiej inwazji, realia działań wojennych, kolejki przed stacjami benzynowymi czy aptekami oraz ucieczkę z kraju, w którym toczy się wojna. Dzięki krótkim filmom możemy zobaczyć wojnę, która nie jest przefiltrowana przez telewizyjne wiadomości - taką, jaką widzą ją zwykli młodzi ludzie z Ukrainy.

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Gościem audycji będzie Jakub Skorupa. Artysta wydał właśnie nowy krążek "Zeszyt pierwszy". Jak mówi autor: obserwuje rzeczywistość i opowiada o tym, co widzi i czuje za pomocą prostych piosenek.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Rozmowa z artystką ukrywającą się pod pseudonimem MAS. Obracająca sią w estetyce pop-indie-rockowego grania, zdobywa coraz większą popularność i rozpoznawalność. Jej najnowszy singiel "Bez powietrza" to mocno osobisty i intymny utwór, któremu towarzyszy zjawiskowy teledysk.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Szacuje się, że jedna na dziesięć osób ma dysleksję. Dysleksja nie jest związana z inteligencją, ale ze sposobami przetwarzania informacji. To dlatego osoby z dysleksją często mają lepiej wyostrzone zmysły i rozwijają wyższy poziom inteligencji, strategicznej wizji i kreatywności. Czy zatem trzeba ją leczyć i jak to się robi w dorosłym życiu?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Litera "Z" na wojnie. Wystarczyło zaledwie kilka dni, aby ta litera nabrała dodatkowego znaczenia i stała się symbolem rosyjskiego poparcia wojny w Ukrainie. Symbol pojawia się nie tylko na obiektach militarnych, nie tylko wymalowany jest na rosyjskich czołgach i ciężarówkach wojskowych. Popierający politykę swojego rządu Rosjanie drukują go na koszulkach, dzieci ustawiają się na boiskach tworząc literę "Z" z własnych ciał, zapalają światła w budynku tak, żeby ją ułożyć. 

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

Zagłębimy się w techniczne aspekty produkcji muzyki: na podstawie kilku utworów RAU przedstawi brzmienia wielu syntezatorów, które dziś uchodzą za kultowe.

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Norbert Michalak

Start sezonu żeglarskiego. O swoich przygotowaniach opowie Maja Dziarnowska - żeglarka.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Sherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta.  Opowiadanie "Srebrzysta gwiazda" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - ​O sposobach na zapamiętywanie i poprawienie pamięci, o tym, jak zapachy przywołują wspomnienia, o pamięci zaklętej w fotografiach i pamiątkach.​

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - ​Już po raz dziesiąty odbędą się eliminacje do Mazowieckiego Festiwalu Piosenki "Rozdźwięki". W tym roku przesłuchania konkursowe odbędą się 19 marca. Wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w warsztatach wokalnych (9-10 kwietnia 2022), natomiast Koncert Finałowy (z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej) odbędzie się 10 kwietnia. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież w wieku od 7 do 25 lat w czterech grupach wiekowych. Uczestnikami konkursu mogą być soliści, duety oraz zespoły wokalne (do 8 osób). O szczegółach konkursu w rozmowie z organizatorami w "Muzycznych podróżach".

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Pandy. Ten sympatyczny zwierzak, zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów, na których żyje oraz niska rozrodczość. Dzień Pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ludzi i cywilizację.

17.15 - "Jestem, więc myślę" - Rozważania filozoficzne o szczęściu. Jak szczęście rozumieli filozofowie i jak rozumieją je dzisiejsze dzieci? Czy odczucia dotyczące szczęścia dawniej i dzisiaj są podobne, czy zmieniają się w zależności od czasów, czy szczęście składa się z uniwersalnych wartości, bez względu na człowieka i jego epokę. ​Gość: Joanna Imienowska, filozof.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​Rodziny przyjmujące uchodźców. Jak s​ię do tego przygotować i jak wspólnie mieszkać​.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Po raz pierwszy w tym roku odwiedzimy Nashville i sprawdzimy co ciekawego przynosi amerykański rynek muzyczny z muzyką country. Będzie Orville Peck, Joe Nichols, 48 płyta studyjna w dyskografii Dolly Parton, niepokorna Morgan Wade, Lucinda Williams.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko PRD - "Chlorofil​ka z błękitnego nieba" w adaptacji Emilii Stawskiej, w reżyserii Jana Warenyci. Teatr Polskiego Radia z 1988 roku. Wystąpili: Jerzy Tkaczyk, Jan Tesarz, Anna Skarżyńska, Aleksandra Rojewska, Włodzimierz Nowakowski, Tomasz Minichowski, Marta Lipińska, Julia Korejwo, Antonina Girycz, Aleksandra Ford-Sampolska, Magdalena Celówna, Marek Bargiełowski.

.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska 

Bohaterem audycji będzie Lukas Geniušas - laureat II nagrody na XVI Konkursie Chopinowskim (2010). Artysta wykona m.in. Sonatę c-moll op. 10 nr 1 Ludwiga van Beethovena oraz Etiudy op. 25 Fryderyka Chopina.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

Autorka zaprasza do wysłuchania dzieł Gioacchina Rossiniego oraz Franza Schuberta. W audycji zabrzmią m.in. I Sonata G-dur a Quattro Rossiniego w wykonaniu Ensemble Explorations oraz Sonata D-dur D.384 Schuberta w interpretacji Andrew Manze’a i Richarda Egarra.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Rudolfa Serkina znamy przede wszystkim jako precyzyjnego, klarownego i kontrolowanego, choć zarazem dynamicznego interpretatora największych klasyków, zwłaszcza Beethovena i Brahmsa. Jego ściśle racjonalny, ale efektowny styl gry doprowadził go na szczyty - w drugiej połowie XX wieku ten wychowanek Wiedeńskiego Konserwatorium stał się punktem odniesienia dla całej nowoczesnej, neoklasycznej stylistyki, a zarazem najlepiej opłacanym pianistą świata (tę pozycję dzielił wyłącznie z Horowitzem). Czy jednak obraz znany z nagrań Serkina w pełni pokrywa się z jego działalnością koncertową? Zastanowimy się nad tym słuchając nagrań dokonanych na żywo, m.in. "rokokowego" Bacha, błyskotliwego Mendelssohna - i zimnych, ale logicznych... Etiud op. 25 Chopina. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Mistrz rockowej ballady w akcji. Piotr Cugowski w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 20:00
Jego specjalnością są rockowe ballady, ale świetnie czuje się też w bardziej dynamicznym repertuarze. Piotr Cugowski – były lider grupy Bracia – 13 marca zaśpiewał na Trójkowej scenie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finał "Jedynej takiej loterii" Programu 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 10:06
Zakończył się okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Spośród osób, które wzięły udział w loterii rozlosowane zostały radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. O laureatach sukcesywnie można było usłyszeć w popularnych audycjach Programu 1 Polskiego Radia - "Sygnałach dnia", "Ekspresie Jedynki" i "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 16:52
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińska muzyka wybrzmiewa w Czwórce: Onuka, DakhaBrakha, Luna, Kozak System i Fat Frumos

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 08:00
Od początku wojny w Ukrainie Czwórka prezentuje muzykę artystów z Ukrainy. Na naszej antenie można usłyszeć m.in. ukraińskie electropop i elektronikę, rap i indie rock. Zagrali Luna, Onuka, Kalush, Kozak System, DakhaBrakha, Jamala, Latexfauna, Panivalkova, INAIA, a specjalny set zaprezentował Fat Frumos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: prezentujemy książkę z pracami laureatów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 20:00
Znamy wyniki konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy". Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło mnóstwo przepięknych wierszy napisanych w gronie rodzinnym. Autorzy nadesłanych prac wyrazili w nich piękno, jakim zachwyca ich wiosna i jej początek. Aby wziąć udział w konkursie trzeba było napisać wiersz z zastosowaniem 3 wyrazów: "wiatr", "zielony" i "radość". Zwycięzkie prace prezentujemy w specjalnie przygotowanej książce elektronicznej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert charytatywny Polskiego Radia i Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 19:00
Do wielkiego zrywu pomocy walczącej Ukrainie – barbarzyńsko zaatakowanej przez putinowską Rosję – dołączyło Polskie Radio, które wraz z Narodowym Centrum Kultury zorganizowało charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Zapis transmisji z koncertu jest dostępny w artykule. Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń