Polskie Radio

Wywiady, relacje, lektury. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 19:00
Życie codzienne Ukraińca w Polsce - do czego trzeba się zaadaptować? Przedstawimy relacje i opinie po Gali rozdania Oscarów w Hollywood. Jak zainteresować dzieci fizyką i dlaczego sen przy zapalonym świetle to fatalny pomysł.
Studio Jedynki
Studio JedynkiFoto: Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Dwa miliony Ukraińców zmienia rynek nieruchomości w Polsce. Mieszkania błyskawicznie znikają z oferty. Część właścicieli oferuje nieruchomości za darmo. Uchodźcy szukają często lokali na krótko. Czy nasz rynek jest wystarczająco pojemny? I jak się zmienia ze względu na przybywających uciekinierów z Ukrainy?

Życie codzienne Ukraińca w Polsce - do czego trzeba się zaadaptować? Np. kupowanie leków (na Ukrainie dużo lekarstw jest bez recepty, u nas - na receptę); palenie papierosów (na Ukrainie można palić w przestrzeni publicznej - na ulicy, przystankach, w restauracjach…), jazda samochodem - różnice w przepisach i zasadach jazdy Polska - Ukraina.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Anna Will

22.00-23.00 - "Muzyka kina" - zaprasza Paweł Sztompke

Autor przedstawi zwycięzcę oraz utwory nominowane w tym roku do Oscarów. Ponadto Joanna Sławińska przygotuje dla słuchaczy podsumowanie dotyczące laureatów w głównych kategoriach.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - Fragmenty ukraińskiej powieści Petra Jacenki "Magnetyzm" w interpretacji Magdaleny Kumorek.

Bohaterką książki jest młoda kobieta, która potrafi odczytywać historie ludzi ukryte w metalowych przedmiotach - pociskach, zegarach, maszynach, motorach. W roku 2014 ucieka z ukochanego, ogarniętego wojną Doniecka do Kijowa, które okazuje się dla niej miastem nieprzyjaznym.

23.50 - "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. Nagranie z 2000 roku.

logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta

Buckshot LeFonque - "Buckshot LeFonque" (Columbia, 1994) oraz Mike Ladd - "Negrophilia [The Album]" (Thirsty Ear, 2005). 

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Jarosław Iwaszkiewicz w serii Biblioteka Narodowa - aud. Doroty Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

Zygmunt Noskowski - Morskie Oko - uwertura na orkiestrę op. 19, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Wojciech Michniewski; Feliks Nowowiejski - Symfonia nr 3 Białowiejska op. 53, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej, dyr. Andrzej Boreyko; Julian Fontana - Ballade op.17, wyk. Hubert Rutkowski (fortepian). 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Di Castri, Dvorak, Janacek, Beethoven, Abel, Desprez, Brahms, Verdi, Ravel, Viotti, Chaczaturian, Beethoven, Albicastro. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Mieczysław Karłowicz Powracające fale op. 9, wyk. Orkiestra Symfoniczna Nowej Zelandii, dyr. Antoni Wit, Ludomir Różycki Rapsodia na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op. 33, wyk. Varsovia Piano Trio (Ewa Skaldowska-Kiljan - fortepian, Adam Zarzycki - skrzypce, Piotr Hausenplas - wiolonczela).

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Znaczną część audycji poświecimy Oscarom. Przeniesiemy się do Los Angeles, aby podsumować 94. galę rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Połączymy się także z Radosławem Śmigulskim - dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Relację z gali przedstawi korespondent Polskiego Radia w LA - Jan Pachlowski. Nagrodzone filmy omówi natomiast krytyk Michał Oleszczyk (o godz. 8.30). 

Ponadto w audycji: o ilustrowanej monografii Jan Ziarnko czy Jean le Grain? Twórczość lwowskiego artysty w XVII‑wiecznym Paryżu oraz o wystawie Aleksandry Szewczuk "Granice" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Antonio Vivaldi Stabat Mater RV621, wyk. Jakub Józef Orliński - kontratenor, Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus

11.10-12.00 - Cesar Franck  Prélude, choral et fugue CFF 24 (Gabriel Pierné oprac. na orkiestrę), wyk. Orchestre Philharmonique de Liège, dyr. Pierre Bleuse

12.05-12.45 - Krzysztof Penderecki Missa brevis, wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Agnieszka Franków-Żelazny

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Krzysztof Penderecki (powtórzenie) - opr. Agata Kwiecińska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla  

Gościem w audycji wrocławski klarnecista i dyrygent - Jan Jakub Bokun, który opowie o swojej najnowszej płycie z muzyka Astora Piazzolli - Claritango (o godz. 16.30). Ponadto w audycji przedstawiamy relacje i opinie po Gali rozdania Oscarów w Hollywood, omawiamy wiosenną edycję Szkoły Czytania Krakowa - Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich, przeznaczoną dla uczniów szkół średnich oraz przyjrzymy się akcjom pomocowym dla Ukrainy organizowanym przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. ​

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Tragedia "Makbeta" - aud. Michał Nowak

Jest mroczna niczym "To nie jest kraj dla starych ludzi". Pełna okrucieństwa i grozy. Stanowi przy tym rewers opowieści snutych zazwyczaj przez braci Coenów. "Tragedia Makbeta" w reżyserii Joela Coena ukazuje proces ulegania pokusie, która pcha do zbrodni, a w konsekwencji do utraty więzi z innymi ludźmi, strachu, samotności i niepewności. Czy jednak Makbet zasługuje na litość? 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek              

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Wiesław Myśliwski "Winokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

02.00-06.00 - "Noc Oscarów w Trójce" - Ryszard Jaźwiński 

W audycji 94. ceremonia wręczenia najważniejszych laurów w branży kinematograficznej: relacje z nocnej gali, sylwetki wszystkich nagrodzonych oraz komentarze na gorąco i opinie ekspertów. Bieżące informacje o kolejnych laureatach Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz komentarze. Goście w studiu: filmoznawca Łukasz Kowalski oraz krytyk filmowy Kuba Armata. Poza tym - łączenia z Maciejem Ślesickim, Kanclerzem Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz producentem "Sukienki" oraz z Arturem Liebhartem, dyrektorem Festiwalu Docs Against Gravity (kategoria: film dokumentalny). Rozmowy z twórcami nominowanego do Oscara filmu "Sukienka": reżyserem Tadeuszem Łysiakiem i aktorką Anną Dzieduszycką oraz rozmowy z krytykami filmowymi i filmoznawcami o nominowanych do Oscara w rozmaitych kategoriach filmach i ich twórcach (m.in.: z dr Grzegorzem Fortuną, Marleną Wilcan, Sebastianem Smolińskim, Agnieszką Zając, Karolem Piekarczykiem). W audycji także relacje korespondentów Polskiego Radia ze Stanów Zjednoczonych: Markiem Wałkuskim i Janem Pachlowskim. 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in. aktualne działania Polski ws. wojny na Ukrainie oraz podsumowanie wizyty prezydenta USA Joego Bidena w Polsce. Powiemy też o pomocy dla ukraińskich sportowców oraz sprawdzimy dlaczego rosyjska propaganda znajduje swoich odbiorców. Wspomnimy także zmarłego perkusistę grupy Foo Fighters - Taylora Hawkinsa oraz powiemy o znoszeniu covidowych obostrzeń. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz  

Gość: Artur Soboń, wiceminister finansów

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

9.30 Mówi się, że PASJA według św. Jana opisująca pojmanie, mękę i śmierć Jezusa jest modlitwą i głębokim wyznaniem wiary J. S. Bacha. Warszawska Opera Kameralna słynie z doskonałego wykonania oratoryjnej muzyki Bacha. Pasja zabrzmi w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie 9 kwietnia, jest jeszcze szansa na zakup biletów.

10.15 Fajny Film / Podsumowanie oscarowej nocy. O laureatach Oscarów Ryszard Jaźwiński rozmawia z filmoznawcą Łukaszem Kowalskim

GOŚĆ: dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, zastępca dyrektora ds. Artystycznych

10.40 Warszawski Teatr Lalka organizuje warsztaty dla dzieci ukraińskich oraz dla klas polsko-ukraińskich. Tematem warsztatów będą m.in. ukraiński język literacki, tradycje i zwyczaje, tradycyjne stroje, kołysanki, tradycyjne zabawki itd.

GOŚĆ: Aleksandra Rembowska – kierownik literacki Teatru Lalka

11.15 Jan Matejko kojarzy się zwłaszcza z monumentalnym malarstwem historycznym. Wystawa czasowa „Bez retuszu. Jan Matejko” w Domu Matejki pozwala poznać mniej znany obszar twórczości tego artysty. Prezentuje m.in. miniatury wykonywane przez Matejkę na kości słoniowej, w tym autoportret podarowany żonie na imieniny.

GOŚĆ: Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kurator wystawy „Bez retuszu. Jan Matejko”

11.30 Po spowodowanej pandemią dwuletniej przerwie powraca Konkurs im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. To 40 edycja tego plebiscytu realizacją testamentu fundatorki, która ukończyła poznański uniwersytet artystyczny w 1932 r.

GOŚĆ: prof. Maciej Kurak, artysta wizualny, kurator wystawy towarzyszącej 40. Konkursowi im. Marii Dokowicz

11.45 W Białymstoku, dzięki zaangażowaniu wielu osób, powstała książka „Na dobry początek”. Trafi do ukraińskich dzieci w kilkunastu polskich miastach. Ma pomóc młodym ludziom z Ukrainy w odnalezieniu się w polskiej szkole i w nauce języka polskiego. Edyta Wołosik

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

13:15 – Mieszkańcy Nowosolanki z województwa lubuskiego stworzyli akcję: Daj Misiaka dla Dzieciaka. Zbierają te ukochane, używane misie, ale także nowe zabawki. Potem je przygotowują: cerują – jeśli jest potrzeba, szyją ubranka i tak pięknie przygotowane misie, trafiają do ukraińskich dzieci w szkołach, punktach recepcyjnych i bazach noclegowych. Co ważne każdy miś ma swój ukraiński paszport: jest w nim dana urodzin misia, kraj pochodzenia oraz miejsce na nowe imię, które nada mu dziecko. Jak taka „fabryka” wygląda od wewnątrz? Sprawdzała Karolina Kamińska.

13:30 – Rozmowa. „Uśmiech na Ratunek” to nowy program Fundacji Czerwone Noski Klown, w ramach którego klowni medyczni odwiedzają dzieci dotknięte traumą szokową wskutek wojny w Ukrainie. Poprzez zabawę, klownadę, terapię humorem Czerwone Noski wspomagają ukraińskie dzieci. W tej chwili Czerwone Noski już działają w Ośrodkach dla Uchodźców w okolicach Warszawy, w Serocku, Białymstoku, Stalowej Woli. Niebawem rozpoczną działania w Krakowie i Wrocławiu. O akcji i pracy z dziećmi opowie Paweł Franczak z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

13:45 Informator ekonomiczny – Sylwia Zadrożna

W Dubaju kończy się EXPO, nasz pawilon odwiedziło prawie półtora miliona gości. W poniedziałek w Polsce będzie przebywać unijny komisarz do spraw miejsc pracy i spraw socjalnych w związku z napływem Ukraińców, na temat wsparcia też konferencja minister Marleny Maląg. Resort finansów zapowiada zmiany nie tylko w PIT, ale w CIT – po spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.45 - Reportaż w Trójce / "Uchodźca w szkolnej ławce" Moniki Chrobak. Już ponad 90 tysięcy dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęto do polskich szkół. Większość z nich trafiła do dużych miast. Najwięcej uczniów zapisano do szkół podstawowych w woj. mazowieckim, dolnośląskim i śląskim. Ale nie brakuje ich też w mniejszych miejscowościach. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 5 uczy się już kilkanaście dzieci ukraińskich. Trwają zapisy kolejnych uczniów. Tu mogą liczyć nie tylko na możliwość nauki języka polskiego, ale przede wszystkim na wsparcie i życzliwość rówieśników. Nie ulega wątpliwości, że te dzieci mają traumę i skutki tego co przeżyły będą widoczne jeszcze przez dłuższy czas. Naszym zadaniem jest zapewnienie im pełnego poczucia bezpieczeństwa - mówi Mariusz Horowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Sączu. Z kolei przewodnicząca szkoły -  Aleksandra Rembilas - wraz z innymi rówieśnikami opiekuje się nowymi uczniami z Ukrainy. - Staramy się pomagać na lekcji i spędzać z nimi czas na przerwach aby nie czuli się obco i samotnie - tłumaczy.

Wśród uchodźców z Ukrainy ponad 500 tysięcy to dzieci w wieku szkolnym. Według resortu edukacji w polskich szkołach może znaleźć się ich 200 tysięcy. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło już 180 milionów złotych na dodatkowe godziny zajęć psychologicznych i pedagogicznych dla dzieci ukraińskich i polskich.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska 

Pogotowie Harcerek i Harcerzy, przekierowało pomoc dla Ukraińców. Harcerze uczą się języka ukraińskiego, aby móc lepiej wspierać swoich ukraińskich kolegów. Z kolei SOS Wioski Dziecięce w Polsce organizują miejsca dla kolejnych grup z ukraińskich sierocińców i tworzą centrum specjalistyczne dla dzieci po traumach. Gdzie i jakie mogą otrzymać wsparcie w Polsce? – Bazę takich miejsc, grup i organizacji tworzy Integracja.  Organizacje pozarządowe ściśle ze sobą współpracują.

Jak duża jest skala tej specjalistycznej pomocy organizacji pozarządowych? I jakie są plany związane z rozwojem tej pomocy?

Goście: Barbara Sobieska – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Anna Choszcz-Sendrowska – SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Mateusz Różański – Integracja

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

Płyta tygodnia - Meek, Oh Why? "Offline"

Raper Meek, Oh Why? wraca po trzyletniej przerwie ku uciesze swoich fanów i wielbicieli muzyki. Piosenkarz zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej, czwartej już płyty "Offline". Sam mówi, że inspiracje na jej napisanie zaczerpnął z otaczającej go rzeczywistości i "wrażenia zbliżającego się końca". Płyta do wygrania codziennie w audycji "Muzyczny lunch" po godz. 13.00. 


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Sen przy zapalonym świetle? Autorzy nowych badań w tej sprawie przekonują, że to fatalny pomysł. Dlaczego? Po godzinie 8.00 porozmawiamy z twórcami efektów specjalnych do polskiego serialu fantasy pt. "Krakowskie potwory".

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

Barbara Szaflarska, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i członkini Koła Naukowego AGH Space Systems, weźmie udział w analogowej misji kosmicznej organizowanej przez LunAres Research Station. Co będzie przedmiotem jej badań?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - CzaD.

UP TO DATE, czyli Czarek, Zbyszek and Dtekk, ponownie zaprasza na CzaD. "Dziś posłuchamy melodii, które nas porwały i goszczą w naszych głośnikach ostatnimi czasy" - anonsują autorzy. "Jak powiedział inżynier Mamoń w filmie ‘Rejs’: ‘Proszę pana ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem’. Będzie eklektycznie, bez daty ważności, gdyż muzyka jest ponadczasowa. Do usłyszenia!".

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Zapraszamy na spotkanie z finalistami Plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni": Wiolettą Fijałkowską, finalistką w 2021 roku, która prowadzi założony przez siebie  Młodzieżowy Zespół Ludowy GUZOWIANKI oraz Marcinem Zastawnikem, finalistą w 2019 roku, który na swoim kanale ProperSound przygotował m.in. film pokazujący, jak za pomocą dźwięku można sprawdzić czy niemowlę poprawnie ssie pierś matki. Zgłoszenia do tegorocznego Plebiscytu przyjmujemy do 17 kwietnia.

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

W Finlandii odbył się Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. O medale rywalizowali sportowcy w wieku od 14 do 18 lat. Ale sama rywalizacja w tych zawodach nie jest najważniejsza, o czym opowie uczestnik festiwalu.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Sherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta. Opowiadanie "Ostatnia zagadka" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie. 


logo


11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - 25 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Gofra. Choć tradycja jedzenia gofrów wywodzi się z Belgii to znane i uwielbiane są już na całym świecie. Zajadać się nimi będzie Miś, a Leszek z Dziadkiem Ignacym podpowiedzą jak przyrządzić te najpyszniejsze.

17.15 - "Skarbonka" - Inwestowanie to trudna sztuka. Można inwestować z niskim ryzykiem i zyski też są niewielkie, albo ryzykownie, ale musimy liczyć się ze stratą. Powiemy też o funduszach inwestycyjnych. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak zainteresować dzieci fizyką i o książce "Wielka księga eksperymentów. Laboratorium Wiktora". Gość: Wiktor Niedzicki, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu Laboratorium, wykładowca akademicki, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzator nauki.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Najpierw był "Zenith" jesienią 2020 roku. Po roku od wydania płyty, gitarzysta grupy Riverside w sieci opublikował całkiem nową wersję debiutanckiego krążka, w wersji akustycznej. Szybko okazało się, że kompozycje w tej oprawie nabrały całkiem nowych ram, znaczenia w wielu z przypadków stały się nowymi muzycznymi figurami. W ubiegłym miesiącu do naszych rąk trafiła druga płyta długogrająca w formacie fizycznym "Zenith - Acoustic". Rozmowa z jej autorem Maciejem Mellerem w Polskim Radiu Dzieciom. Dowiemy się też co dzieje się w legendarnej formacji Quidom, jakie plany czekają fanów Riverside. Do tego premiery, nowości płytowe z kraju i ze świata.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko PRD - ​ "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" na podstawie baśni autorstwa Lymana Franka Bauma, w adaptacji Haliny Hermelin. Teatr Polskiego Radia; nagranie z 1985 roku. ​

.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

W audycji sylwetka amerykańskiego pianisty Kevina Kennera - laureata II nagrody na XII Konkursie Chopinowskim (1990) oraz zdobywcy nagrody Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza. W programie zabrzmią m.in. Scherzo cis-moll op. 39 Chopina, Sarabanda h-moll op. 14 nr 2 oraz Sonata es-moll op. 21 Paderewskiego.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji zabrzmią: Preludia op. 28 Chopina w interpretacji Rafała Blechacza, V Koncert skrzypcowy a-moll op. 133 Johanna Wenzela Kalliwody w wykonaniu Ariadny Daskalakis, Kölner Akademie pod dyrekcją Alexandra Willensa, Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna w wykonaniu Fazila Saya i Casal Quartet, a także Sonata A-dur op. 13 Gabriela Fauré w interpretacji Bomsori Kim i Rafała Blechacza.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakuba Puchalskiego

Bohaterem audycji będzie brytyjski pianista Solomon Cutner, znany jako Solomon. W wykonaniu artysty usłyszymy Sonatę B-dur KV 333 Mozarta, pierwszą część Sonaty D-dur Hob. XVI:37 Haydna, Trio fortepianowe B-dur op. 97 nr 7 „Arcyksiążęce” Beethovena z towarzyszeniem Henry’ego Holsta i Anthony’ego Pini, a także Koncert fortepianowy d-moll Brahmsa (wyk. Orchestra Sinfonica di Torino della RAI pod batutą Lorina Maazela). 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Polskie Radio i Narodowe Centrum Kultury wspierają Ukrainę. Koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 16:16
Polskie Radio i Narodowe Centrum Kultury włączają się w pomoc Ukrainie. Wyemitowany przez radiową Dwójkę charytatywny koncert zatytułowany "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" to nie tylko wyraz wsparcia, ale też realna pomoc. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Ostatni tydzień na zgłoszenia!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 06:00
Czwórka szuka ludzi niezwykłych, z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami. Do wygrania cenne nagrody: cyfrowe radioodbiorniki, a także słuchawki i głośniki bluetooth. Na zgłoszenia zostało tylko kilka dni!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chór Polskiego Radia w geście solidarności z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 13:29
Chór Polskiego Radia w Krakowie włącza się w akcję wspierania Ukrainy. W geście solidarności z narodem napadniętym przez Rosję, radiowy Zespół pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej przygotował przejmujące nagranie ukraińskiej pieśni ludowej – "W lesie" ("Ой у лісі"). Autorem aranżacji utworu jest jeden z członków Chóru - Adam Kawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty Agencji Muzycznej Polskiego Radia nominowane do Fryderyków 2022

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 06:20
Dwa wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia z szansą na zdobycie Fryderyka 2022! Mowa o płytach "Eugeniusz Morawski - Kompozytor wyklęty", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Symfoniczna oraz o płytach "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Dawna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki w Panteonie Narodowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 22:16
Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii i jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie. Ten znakomity artysta i pedagog odszedł 29 marca 2020 roku. Ostatnie pożegnanie Artysty odbyło się jednak w drugą rocznicę śmierci, 29 marca 2022 roku, podczas oficjalnych uroczystości pogrzebowych w Krakowie. 
rozwiń zwiń