Polskie Radio

Niecodzienne miejsca i nietuzinkowi goście. Czwartek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 19:00
W Jedynce przed południem odwiedzamy elektrownię wodną na Dunajcu - w Rożnowie oraz Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. W Dwójce o poranku świętujemy urodziny Instytutu Teatralnego oraz zaglądamy za kulisy Festiwalu Chopin i Jego Europa. Wieczorem - kolejna transmisja z tego Festiwalu. W Trójce po zmroku reportaż o brytyjskim artyście o polskich korzeniach, a w Czwórce rozmowa z Polakiem, który został mistrzem świata w szachach... pod wodą! Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Sygnałów dnia Programu Pierwszego Polskiego Radia.
Studio "Sygnałów dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 - spotkanie z Henrykiem Kowalczykiem - wiceprezesem Rady Ministrów oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, a godzinę później, o godzinie 8.15 - spotkanie z profesorem Mirosławem Kłuskiem z Instytutu Strat Wojennych.

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek 

Tym razem dziennikarz Jedynki Patryk Bedliński, odwiedza Rożnów. W audycji nie tylko o tamtejszej zaporze i elektrowni wodnej, ale też o okolicznych atrakcjach turystycznych. Oprócz elektrowni w Rożnowie odwiedzimy także Nowy Sącz, by zwiedzić tamtejsze Miasteczko Galicyjskie. To rekonstrukcja fragmentu zabudowy typowej dla przełomu XIX i XX wieku. Jest ratusz, stanowiący replikę takiego budynku ze Starego Sącza. Sąsiadują z nim domy mieszczańskie, a w nich m.in. dawne atelier fotografa, warsztat zegarmistrza i pracownia garncarza.

Ponadto w audycji: kolejny odcinek wakacyjnej lektury "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej oraz codzienne konkursy ("Koszyk Lata z Radiem" i "Skojarzenia Lata z Radiem"). 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska 

* Legendarna obrona Głogowa w zapisach historycznych. W sierpniu 1109 roku rozpoczęła się obrona grodu głogowskiego w wojnie polsko-niemieckiej. Starcia opisywał Gall Anonim, wspominał o nich Thietmar z Merseburga. Szturm zakończył się odstąpieniem od oblężenia sił niemiecko-czeskich, a następstwem wojny było umocnienie polskiej pozycji w Europie i triumf Bolesława Krzywoustego. O tym prof. Grzegorz Myśliwski, mediewista z Uniwersytetu Warszawskiego.

* Skarby ormiańskich benedyktynek. Cenne zabytki i archiwalia odnalezione przypadkowo na strychu pozwalają odtworzyć historię zakonu i duchowość ormiańskich benedyktynek ze Lwowa. Tradycja żeńskich zgromadzeń monastycznych w społecznościach ormiańskich odbiegała od tradycyjnego wzorca zakonnego. Kobiety zakładały wspólnoty pomimo niebezpieczeństwa tureckich pogromów, lwowski klasztor  mniszek przetrwał do 1946 roku. W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto wystawę „ Kobiety pod znakiem krzyża” ukazującą burzliwą historię i artefakty związane z benedyktynkami. O tym prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

21.00-22.00 - "Magia czarnego krążka - winylowy wieczór" - zaprasza Maciej Szajkowski 

W audycji zabrzmi płyta "The Best of Czerwone Gitary" - album zespołu Czerwone Gitary wydany w 1979 roku, nakładem wytwórni Muza. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej. To pierwsza powieść kryminalna, którą autorka napisała o swojej rodzinie. Mieszkająca w Kanadzie ciotka Teresa przyjeżdża do Polski i chce odwiedzić miejsca, których jeszcze nie widziała. Od początku, od samego przylotu na warszawskie lotnisko uczestników podróży prześladują dziwne wypadki, zaskakujące sploty wydarzeń - a w końcu znika Teresa. Tę powieść, jeszcze przed publikacją książkową, czytała w 1976 roku w "Lecie z Radiem" Barbara Krafftówna. Od tego momentu została wierną przyjaciółką audycji. Warto więc tę niezwykłą, szaloną lekturę przypomnieć. 

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 - "Listy do Delfiny” Zygmunta Krasińskiego w interpretacji Krzysztofa Kolbergera.


logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk 

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Krystyna Lenkowska "Kiedy byłam rybą lub ptakiem", aut. Iwona Smolka, czyta Katarzyna Dąbrowska

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh 

Ignacy Feliks Dobrzyński Symfonia charakterystyczna c-moll "W duchu muzyki polskiej" op.15, wyk. Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Ruben Silva; Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. Paweł Przytocki

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia"prowadzi Marcin Majchrowski

Maddalena Laura Lombardini Sirmen, Alsu Nigmatullina, Franciszek Schubert, Wolfgang Amadeus Mozart, Flor Alpaerts, Fritz Kreisler, Jean Sibelius, Orlando di Lasso, Luigi Boccherini, György Ligeti, Erik Satie. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska"prowadzi Konrad Handschuh

Antoni Stolpe Uwertura koncertowa a-moll, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Czepiel; Mieczysław Karłowicz Symfonia e-moll op.7 Odrodzenie, wyk. Orkiestra Symfoniczna Fiharmonii Narodowej, dyr. Jerzy Salwarowski. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji o dziewiętnastych urodzinach Instytutu Teatralnego. Placówka od 2003 roku organizuje debaty o polskim teatrze, prowadzi działania edukacyjne, największy portal poświęcony w całości współczesnemu polskiemu życiu teatralnemu i wiele innych działań, o których porozmawiamy z Łukaszem Orłowskim - rzecznikiem Instytutu. Dodajmy, że w tym roku - w związku z trwającą w Ukrainie wojną oraz sytuacją geopolityczną na świecie - jubileusz Instytutu będzie przebiegać w duchu solidarności między społecznością polską a ukraińską i białoruską, a także artystycznej współpracy między naszymi narodami. Spotkanie o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: relacja z Festiwalu Chopin i jego Europa oraz zaproszenia na koncerty; dzieło sztuki wizualnej i instrument - instalacja w przestrzeni Teatru Szekpirowskiego "Head Down" oraz spotkanie z zakopiańskim rzeźbiarzem Wojciechem Brzegą. 

10.00-13.00 – Podróżnik muzyczny – prowadzi Roża Światczyńska

10.00-11.00 - "Pod słońcem Toskanii"

11.10-12.00 - Camille Saint-Saens La Muse et le Poete op 132, wyk. Renaud Capucon - skrzypce, Gautier Capucon - wiolonczela, Orchestre Philharmonique de Radio France, dyr. Lionel Bringuier; Claude Debussy La Mer - trzy szkice symfonicznewyk. Orchestre National de France dyr. Daniele Gatti

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / RIAS KAMMERCHOR  & CAPELLA DE LA TORRE - Praetorius in Italy

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / "Głosy Solidarności"

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu"  - Joanna Grotkowska 

Festiwal Meklemburgii I Pomorza Przedniego (Neubrandenburg, 18.06.2022) Loris Tjeknavorian Uwertura festiwalowa na skrzypce i orkiestrę, Sir Edward Elgar I Symfonia As-dur op. 55, wyk: Loris Tjeknavorian - skrzypce, Orkiestra Filharmoniczna Radia Północnoniemieckiego, dyr. Andrew Manze. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - prowadzi Michał  Płociński

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-23.15 - "Letnia promenada" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Transmisja z Filharmonii Narodowej od godziny 21.00 - XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - koncert orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andriya Yurkevycha, soliści: Kate Liu - fortepian, Janusz Olejniczak - fortepian. Valentyn Silvestrov Moments of Memory III, Zygmunt Noskowski Perły Moniuszkowskie, Witold Maliszewski Uwertura radosna D-dur op. 11, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21. 

20.00-20.30 - "Rozmowy na lato" / "Notre-Dame płonie" - aut. Paweł Siwek

23.15-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Toni Sepeda "Wenecja komisarza Brunettiego", czyta Waldemar Barwiński, opr. Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Leopold Tyrmand "Zły", czyta Marek Kondrat. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska 

W audycji o ataku rosyjskich hakerów na stronę Akcji Katolickiej. Jak się bronić przed cyberatakami? Czy jesteśmy przygotowani na tę wojnę? O tym w rozmowie z Urszulą Furtak - Prezes Akcji Katolickiej w Polsce oraz z doktorem Arturem Dąbrowskim - rzecznikiem Akcji Katolickiej w Polsce. 

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

Sara James, która podbija internet oraz serca widzów za sprawą swojego udziału w amerykańskim talent show, jest określana jako "polska Whitney Houston". Czy takie porównania to zaszczyt czy może jednak przekleństwo? Jak artysta może pokazać swój talent i emocje, kiedy już na początku swojej kariery zostaje mu przyklejona łatka podobieństwa do wielkiego artysty? Rozmowa z szefem muzycznym Trójki Łukaszem Ciechańskim. 

Jak buduje się swoją legendę? O tym najlepiej chyba wiedzą piłkarze. To właśnie ci sportowcy są najczęściej wyróżniani ale również krytykowani przez swoich fanów. W piłce nożnej z dnia na dzień można stracić wiernych fanów, wystarczy jedna zła decyzja. O tym jak budować legendę oraz dlaczego fani odwracają się od swoich sportowych idoli w rozmowie z Łukaszem Jurkowskim, byłym zawodnikiem KSW, a obecnie konferansjerem na meczach Legii Warszawa. 

Ludzie zawsze szli za głosem swoich idoli. Starali się do nich upodabniać sposobie wypowiadania się czy ubiorze. W audycji także o tym, skąd jednak tak silna chęć do bycia podobnym do swojego autorytetu? 

08.45-09.00 - "Salon Polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Piotr Zgorzelski - wicemarszałek Sejmu, PSL. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Tomasz Miara 

W audycji m.in. o alternatywach dla przemysłu budowlanego - popiele z biomasy. Produkcja cementu odpowiada za 6 do 8% emisji dwutlenku węgla na świecie. Naukowcy poszukują alternatywnych materiałów budowlanych, które mogłyby ją ograniczyć. O tym w rozmowie z doktorem inżynierem Piotrem Prochoniem z Politechniki Warszawskiej.

Poza tym m.in. o polskiej badaczce, która wykorzystuje fusy po kawie do produkcji materiałów budowlanych. Fusy po kawie posiadają bowiem bardzo wysoką wartość opałową i zawierają dużą ilość wody, dzięki czemu świetnie nadają się jako dodatek do gliny w procesie produkcji materiałów ceramicznych. Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, bo jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Marta Piasecka 

W audycji m.in. o kolejnej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, rankingu wakacyjnych lektur oraz z okazji Dnia Odkrywców - o ponad czterystu interaktywnych eksponatach w Laboratorium Slow-Mo.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

18.10-18.20 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak

Gościem Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.  

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka i Rafał Tomański 

42 lata temu robotnicy Wybrzeża rozpoczęli strajki, które zmieniły historię Polski. Zaprosiliśmy uczestników tych wydarzeń oraz trójmiejskich dziennikarzy, którzy obserwowali strajki z drugiej strony stoczniowego płotu. O tym w rozmowie z Andrzejem Liberadzkim, Edwardem Szcześniakiem, Romanem Stegartem i Bronisławem Wildsteinem. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed 

22.15 - Reportaż w Trójce / "George i jego lody" - reportaż Moniki Chrobak 

George Szumowski jest z pochodzenia Polakiem ale urodził się i wychował w Londynie. Tam ukończył Wimbledon School of Arts na kierunku: sztuka techniczna i efekty specjalne i przez jakiś czas pracował w odlewni artystycznej brązu, gdzie wykonywał rzeźby dla najsławniejszych brytyjskich artystów. Kiedy poznał swoją przyszłą żonę Magdę, postanowił wyjechać z nią do jej rodzinnej Piwnicznej na południu Polski i zacząć nowy etap życia. - Chciałem w Polsce odnaleźć swoją tożsamość, teraz czuję się bardziej świadomy swoich polskich korzeni - mówi George. Swoje umiejętności rzemieślnicze przekuł na produkcją lodów. Nowego fachu nauczył się od włoskich mistrzów. - Zawsze podobało mi się rzemiosło i tradycyjne formy wykonania sztuki, w nowej roli spełniam się artystycznie - dodaje George. 

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

W audycji wrócimy do Westeros i omówimy "Ród Smoka". Nowy serial, którego akcja opowiada o przodkach Daenerys Targaryen z "Gry o tron", można już oglądać na jednej z platform filmowych. Czy serial sprosta wygórowanym oczekiwaniom fanów? W audycji ponadto o kinowej premierze "Nie!" Jordana Peele'a .

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Porozmawiamy o wystawie "Polskie mundiale", którą można oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki. Przybliża ona historię występów polskich siatkarzy i siatkarek w finałach mistrzostw świata. Na wystawie można podziwiać m.in. medale oraz trofea, które w MŚ wywalczyli reprezentanci Polski. Naszym gościem będzie Marta Marek - autorka i kuratorka wystawy. Jednym z patronów wystawy jest Polskie Radio. 

logo

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W audycji didżej Daniel Durlak o Densiflorze - imprezie muzyki tanecznej, która narodziła się z potrzeby wytchnienia, relaksu, odprężenia i uśmiechu, pełną międzygatunkowej elektronicznej muzyki, wyrosłej z house’u, techno czy breakbeatu. Ponadto: czy pisma urzędowe muszą być pisane trudnym i niezrozumiałym językiem? Opowiemy o nowych studiach podyplomowych na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Będzie też "Przegląd wiadomości z Południa", a w nim plany Kolumbii uruchomienia własnej waluty cyfrowej.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Kuba Piątkowski

Maken przedstawi kulisy powstania piosenki Boleo & Follow "The Riddim - Armia cyborgów" (feat. Damian SyjonFam), czyli laureatów nagrody Czwórka Reggae Contest.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

W audycji m.in. o tym, na czym polegają gry RPG, przeżywające renesans, i czego potrzebujemy, żeby zacząć zabawę?

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek

Rozmowa o związkach, przyjaźniach, pierwszej miłości , wskazówki jak się nie pogubić w uczuciowym gąszczu z autorami książki "Dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie. Historie z życia wzięte o (nie)udanych rankach, seksie i związkach".

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Norbert Michalak

Polak został mistrzem świata w szachach... pod wodą! Michał Mazurkiewicz z kompletem zwycięstw zajął pierwsze miejsce w mistrzostwach, które odbyły się w Londynie i opowie o tym w audycji.

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" / duet Miętha

Dwie godziny z nową, świeżą muzyką i beatami na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz brzmień R&B. Usłyszymy dokonania takich wykonawców, jak m.in. Headie One, Fred again…, czy Desiigner. 


..

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem audycji Fou Ts’ong - niedawno zmarły chiński pianista, laureat III nagrody w V Konkursie Chopinowskim (1955). W wykonaniu artysty zabrzmią: Mazurek g-moll op. 24 nr 1, Mazurki op. 41: e-mollcis-moll oraz wybrane Etiudy op. 25 Fryderyka Chopina, a także Koncert C-dur KV 503 Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Jerzego Maksymiuka.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

W audycji zaśpiewa m. in. zespół Me Myself & I, będzie John Link Project, a także Urszula Dudziak, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek, Maureen McGovern, Natalia Kukulska. Kobieco i polsko, dla Ciebie Polsko. Muzycznie - raczej łagodnie i przystępnie.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor nakreśli sylwetkę wielkiego interpretatora dzieł Franciszka Liszta - węgierskiego pianisty György'ego (Georges'a) Cziffry. W audycji usłyszymy Etiudy transcendentalne (1-11) oraz I Koncert fortepianowy Es-dur Franciszka Liszta z towarzyszeniem Budapesztańskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą György'ego Lehela, a także Rhapsody in Blue George'a Gershwina z towarzyszeniem Węgierskiej Orkiestry Państwowej pod batutą Zoltána Rozsnyai. 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 15:18
W Warszawie 14 sierpnia rozpoczął się 18. Festiwal "Chopin i jego Europa". W programie wydarzenia, które potrwa do końca sierpnia, znalazło się ponad 30 koncertów, m.in. recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu – w tym Bruce’a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, zaprasza na transmisje wybranych koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Up To Date Festival 2022 - łączy rap i muzykę elektroniczną, ale nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 08:45
Pozdro Techno, Centralny Salon Ambientu, Beats. i Czwarta Sceny Czwórka - na tych scenach w Białymstoku, od 2 do 4 września, zabrzmią muzyczne rytmy od rapu po muzykę elektroniczną. Czwórka zaprasza na Up To Date Festival. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Urbanowicz zakończył Trójkowy Rajd Rowerowy w Gdańsku! Przejechał 1250 km!

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 13:13
Trójkowy Rajd Rowerowy dobiegł końca: za nami piąty i zarazem ostatni etap naszej akcji. Dariusz Urbanowicz, niestrudzony dziennikarz sportowy Trójki dojechał do Gdańska, gdzie ukończył trasę o łącznej długości 1250 km! W studiu plenerowym, skąd nadawana była audycja "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.00-13.00), podsumował swoją rowerową przygodę, która rozpoczęła się w Solinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzostwa Świata siatkarzy. Biało-Czerwoni wicemistrzami świata

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 11:07
Polscy siatkarze w meczu finałowym Mistrzostw Świata ulegli Włochom 1:3 (25:22, 21:25, 18:25, 20:25) i zakończyli turniej na drugim miejscu. Relacje ze zmagań Biało-Czerwonych mogliśmy śledzić na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń