Polskie Radio

Wspomnienia historyczne i wysoka kultura. Poniedziałek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 17:00
W Dwójce o poranku o kolejnym przeglądzie nowości kina amerykańskiego. W Jedynce przed południem o przyszłości europejskich ulic bez aut spalinowych, a w Trójce o odkryciach na uczelniach w Opolu, Gdańsku i Krakowie. W Czwórce o poranku o piłkarskiej modzie, a po południu - wszystko o ustnej maturze z angielskiego. Wieczorem w Jedynce o warszawskim Październiku 1956 roku oraz o rosyjskim "czasie smuty". W Dwójce wieczorem muzyka Beethovena i Berlioza, a w Trójce reportaż o obrońcach Westerplatte. Ponadto w Polskim Radiu Dzieciom o tym jak nie nudzić się w domu, a w Polskim Radiu Chopin "Wild Wild West", czyli Chopin na Dzikim Zachodzie. Zapraszamy! 
Propozycje Polskiego Radia to nie tylko muzyka, ale także audycje historyczne, naukowe, wywiady z niecodziennymi twórcami i ambitna rozrywka.
Propozycje Polskiego Radia to nie tylko muzyka, ale także audycje historyczne, naukowe, wywiady z niecodziennymi twórcami i ambitna rozrywka. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Koniec samochodów spalinowych za niecałe 12 lat? Jak aktualnie wygląda użytkowanie samochodów elektrycznych? Zalety i wady - opinia m.in. Krzysztofa Hołowczyca, rajdowca, który ma sporo wątpliwości oraz użytkowników aut. Po 2034 roku w żadnym państwie członkowskim Unii Europejskiej nie będzie można już zarejestrować żadnego nowego, osobowego lub dostawczego samochodu z silnikiem spalinowym. Dotyczy to również hybryd, które dopiero zaczynają podbijać rynek. Od 2035 roku w salonach tylko samochody elektryczne? Polska bez diesli i benzyniaków? Czy to w ogóle możliwe? Czy jesteśmy/będziemy przygotowani na taką rewolucję? Jak wygląda infrastruktura stacji ładowania? Ile to trwa? I jaki jest zysk? Co to za wyjątek, który nazywany jest prześmiewczo "wyjątkiem ferrari"? Wyjaśniamy, że przepisy dotyczą nowych samochodów, a nie tych, które już są czy będą obecne na rynku. O tym gość audycji - Hubert Różyk, ekspert z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. 

W audycji również o #AkcjaBezpieczneKawałki. Przypominamy historię trzyletniego Mikołaja, który zadławił się w przedszkolu winogronem i w śpiączce trafił do kliniki Budzik. Dziś rodzina próbuje ostrzegać rodziców jak karmić i oswajać z jedzeniem małe dzieci. Od którego roku życia można dzieciom podawać tabletki, kapsułki do połknięcia? Kiedy to jest niebezpieczne i dla kogo z dorosłych? Jak zminimalizować ryzyko zadławienia pokarmem czy lekami? O tym Marta Czerniewicz-Pietryga, psychodietetyk, autorka portalu "Oswajam jedzenie". 

19.30-20.00 - "Eureka" / "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

* Warszawski Październik 56' - analiza genezy, przebieg i konsekwencje. W audycji mało znane fakty związane między innymi ze stosunkiem emigracji polskiej do tamtych wydarzeń, rolę, jaką odegrały wówczas polskie sekcje Radia Wolna Europa i BBC, a także działania komunistycznych władz Związku Sowieckiego. Gościem audycji prof. Marian M. Drozdowski, który swą najnowszą książkę "Z dziejów Polski. Od Powstania Styczniowego do Października 1956 roku", poświecił w znacznej części tym ważnym wydarzeniom. 

* Ella4Life, czyli wirtualny asystent osobisty - system, który pozwala kontrolować na odległość stan zdrowia osoby bliskiej przez członków rodziny, czy pacjenta przez lekarza. O innowacyjnej technologii stworzonej przez naukowców i inżynierów z Politechniki Gdańskiej, która może poprawić bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i kontrolę stanu zdrowia osób samotnych i starszych, jej twórca - prof. Jacek Rumiński szef Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej. 

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak 

"Czas smuty" i Polacy na Kremlu , czyli relacje polsko-rosyjskie w latach 1606-1619. O tym w dziesiątej odsłonie Historii Żywej, poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję. Po rosyjsku to smutnoje wriemia, czyli burzliwy czas, czas zamętu, okres kryzysu Carstwa Rosyjskiego nazywany też wielką smutą. Rozpoczął się w 1598 roku, po śmierci Fiodora - ostatniego cara z dynastii Rurykowiczów. Trwał do objęcia tronu przez nową dynastię – rodzinę Romanowów w roku 1613. W czasie tego zamętu miały miejsce intrygi Dymitrów Samozwańców, którzy rościli sobie prawo do korony oraz rządy spokrewnionego z Rurykowiczami Wasyla Szujskiego, który zawarł pakt ze Szwecją. Doszło do interwencji armii: polskiej i szwedzkiej, do klęski głodu skutkującej powstaniami chłopskimi. Podczas wielkiej smuty Polacy dwukrotnie wkroczyli do Moskwy. W latach 1605-1606 , kiedy osadzili na tronie Dymitra Samozwańca I. Ta wyprawa zakończyła się zamordowaniem cara i większości znajdujących się tam obywateli Rzeczpospolitej. Kolejny raz - na dwa lata podczas wojny Polski i Rosji , toczonej między 1609 a 1618 rokiem. Oddziały polskie dowodzone przez Stanisława Żółkiewskiego znalazły się tam w latach 1610-1612. W tym czasie hetman, bez porozumienia z królem Zygmuntem III Wazą, podpisał z bojarami porozumienie o ogłoszeniu carem królewskiego syna, Władysława. Książę miał też przejść na prawosławie. Zygmunt nie zatwierdził porozumienia. Odrzucił poselstwo bojarów, postawił swoje warunki, w trakcie kiedy toczyła się batalia o Smoleńsk. Czy rzeczywiście sam chciał objąć tron moskiewski? A może obawiał się o życie syna? Czy Żółkiewski nie przecenił tego wykreowanego przez siebie polsko-moskiewskiego sojuszu, który zawarł tylko z częścią bojarów? Zarzucano mu nadmierne ustępstwa wobec Moskwy. Tymczasem narastały nastroje antypolskie. W wyniku powstania , tzw. drugiego pospolitego ruszenia, polska załoga skapitulowała 7 listopada 1612 roku i musiała opuścić Kreml. W styczniu 1613 roku sobór ziemski wybrał na cara Michała Romanowa. Późniejsze próby zdobycia Moskwy już się nie powiodły. W styczniu 1619 roku został zawarty rozejm w Dywilinie. Rzeczpospolita zyskała terytoria na wschodzie i stała się największa w całej swojej historii.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - Romain Rolland "Colas  Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

American Film Festival jest jedynym wydarzeniem w Polsce, a także w Europie środkowej i wschodniej, które prezentuje wyłącznie kino amerykańskie w całej jego różnorodności: od artystycznego undergroundu do ambitnych produkcji hollywoodzkich (włączając artystyczne przykłady filmów gwiazdorskich, a odrzucając masowe, seryjne produkcje o superbohaterach). Festiwal przełamuje stereotyp kina amerykańskiego jako lekkiej rozrywki. Tegoroczny XIII American Film Festival rozpocznie się 8 listopada. W programie wydarzenia znalazło się 88 tytułów - od nowości prosto z Hollywood po awangardowe perełki. O szczegółach programowych - Urszula Śniegowska, dyrektorka Festiwalu.

Ponadto w audycji: omówienie wystawy "Ukraina. Pod innym niebem" w CSW Zamek Ujazdowski, rozmowy o możliwości sprowadzenia do polski prochów poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz o spektaklu "Wieszcz" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Maciej Prus (powtórzenie)

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Michał Dębski 

Sztokholm, Muzeum Wazy, 1 września 2022. Maurizio Cazzati Ciaccona; Cristoforo Caresana - La tarantella; Pietro Antonio Giramo - La Pazza, Andrea Falconieri - Il spiritillo. Brando; Lo guarracino (trad. pieśń neapolitańska); Rodolfo Falvo - Dicitencello vuje; Pizzica di San Vito (tarantella z Apulii); Cristoforo Caresana - La pastorale; Giovanni Girolamo Kapsberger - Toccata l’arpeggiata; Claudio Monteverdi - Lamento della ninfa; Andrea Falconieri - Folias echa para mi Senora Dona Tarolilla de Carallenos; Pizzicarella mia (trad. pieśń z Apulii); Pietro Antonio Giramo - Il pazzo; Cristoforo Caresana - La veglia a sei voci con vv. Pe la nascita di Gesù; Pizzica di San Vito (trad. pieśń z Apulii), Visa från Utanmyra (trad. Pieśń z Utanmyra), wyk. Céline Scheen (sopran), Dorota Szczepańska (sopran), Luciana Mancini (mezzo-sopran), Vincenzo Capezzuto (kontratenor), Alessandro Giangrande (tenor), João Fernandes (bas), L'Arpeggiata, dyr. Christina Pluhar. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski 

Mieczysław Weinberg Ballada starofrancuska op. 77 nr 6, sł. Julian Tuwim, wyk. Sarah Shine (sopran), Aleksander Chodacki (fortepiano); Żydek op. 57 nr 2, sł. Julian Tuwim, wyk. Boris Prygl (baryton), Radosław Zaworski (fortepian). 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla / muzyka - Krzysztof Dziuba 

"W dzieciństwie i młodości były najbliższymi sobie osobami i najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy jednak zrządzeniem losu ich wuj Edward VIII postanowił abdykować, relacje między Elżbietą i Małgorzatą uległy drastycznej zmianie. Małgorzata już zawsze musiała dygać przed siostrą, którą nazywała dotąd "Lillibet", i spełniać jej życzenia." - to fragment opisu książki "Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor", która ukaże się 9 listopada. Jej autor - Andrew Morton, angielski dziennikarz i biograf, przedstawia relacje obydwu sióstr - królowej Elżbiety II i jej młodszej siostry, księżniczki Małgorzaty - od ich dzieciństwa po czas panowania brytyjskiej monarchini. Pokazuje ich różne osobowości, charaktery i spojrzenie spojrzenie życie. Ale również to, co je łączyło. O "Elżbiecie i Małgorzacie" w rozmowie z Wiolettą Wilk-Turską - autorką książek poświęconych monarchii brytyjskiej.

Poza tym w audycji o XXVI Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie, Dniach Świętomarcińskich w Poznaniu, premierze spektaklu "Alicja w Krainie Snów" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie oraz o niezwykłym albumie prac toruńskiej fotografki Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska 

Filharmonia Berlińska (30.01.2022) Hector Berlioz Uwertura "Les francs-juges" op. 3, Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54, Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur "Eroica" op. 55, wyk: Leif Ove Andsnes - fortepian, Deutsches Symphonie Orchester, Berlin, dyr. Robin Ticciati. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Rzeczypospolite" - aud. Antoniego Dudka 

Historia naszych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w kontekście rozwoju całej Europy. Opowieść o tym, jak tworzyły się zręby nowoczesności i jak wpływało to na codzienne życie mieszkańców - od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację. Refleksja nad tym, co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i nad sposobem, w jaki postrzegamy państwo. O książce "Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością" w rozmowie z jej autorem - profesorem Rafałem Matyją. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Fortepianiści" - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Cezary Harasimowicz "Adam", czyta Mariusz Bonaszewski

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

Billy Joel w koncertowych nagraniach, Leonard Cohen, Mark Knopfler i Black Sabbath - to jedni z bohaterów audycji Leszka Adamczyka. 

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz

W audycji Klaus Schulze - niemiecki muzyk, jeden z prekursorów rocka elektronicznego, jednego z nurtów muzyki elektronicznej.

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

W audycji z okazji 155 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie - przegląd kobiet odkrywczyń i naukowczyń. Poza tym o feminizmie na świecie w rozmowie z Gabrielem Hyodo z Japonii oraz z Agnieszką Krajewską - antropologiem kultury. 

Ponadto w audycji o tym, że Ameryka przez wielu jest uznawana za symbol wolności. Pomimo tego, walka o równouprawnienie w Stanach Zjednoczonych trwa nieprzerywanie od 1848 roku, a w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku - zintensyfikowała się. Obecnie ruchy feministyczne przejęły nowe imię: "Karen". O tym w rozmowie z Janem Pachlowskim, korespondentem Polskiego Radia w USA.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Piotr Naimski, były pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar

W audycji m.in. o opolskich studentach administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego, którzy będą uczyć się korzystać z wariografu. To na razie jedyne takie zajęcia w Polsce. Nie jest to wykrywacz kłamstw, a urządzenie rejestrujące cechy psychofizjologiczne danego człowieka i na podstawie tego doświadczony poligraf jest w stanie stwierdzić, czy osoba reaguje jako osoba prawdomówna, czy też nie. Na przykładowe zajęcie z reporterskim mikrofonem wybrała się Monika Matuszkiewicz.

Ponadto o tym, że czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych potrafią odzyskać naukowcy z Politechniki Gdańskiej w warunkach laboratoryjnych. Teraz zbadają, czy opracowaną przez nich technologię można wdrożyć na skalę przemysłową. Na tym kosztownym pierwiastku bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika. Rozwiązanie naukowców pozwoli na ograniczenie zużycia cennych materiałów i energii w procesach dalszej produkcji oraz ilości odpadów. O tym prof. Ewa Klugmann-Radziemska z Politechniki Gdańskiej.

Aby zasilać rozmaite procesy techniczne, które napędzają naszą cywilizację, potrzebujemy energii. Wciąż jest ona w przeważającej większości produkowana w wyniku spalania paliw kopalnych. Płacimy za to wysoką cenę. Naukowcy z AGH pod kierunkiem prof. Krzysztofa Wojciechowskiego stworzyli przełomowe moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne. Technologia naukowców pozwoliłaby przekształcić ciepło odpadowe na prąd. O szczegółach - prof. Krzysztof Wojciechowski z AGH w Krakowie.

W cyklu "Niezła historia" przypomnienie historii z 1651 roku, kiedy w wieku 13 lat król Francji Ludwik IV został uznany za pełnoletniego i objął pełnię władzy. Król Słońce zmarł w roku 1715 - po 72 latach panowania, najdłuższego okresu w dziejach Europy. Co dziś możemy powiedzieć o tym monarsze? Jakim był władcą i jakim był człowiekiem? Jak można ocenić jego panowanie?

Z kolei w cyklu "Trójkowy punkt techniczny" o perpetuum mobile jezior, mórz i oceanów - czyli o jachtach napędzanych przez panele fotowoltaiczne. Technologia pozyskiwania energii słonecznej pozwala już pływać jachtom bez przerwy. Oczywiście, trzeba spełnić szereg wymagań takich jak chociażby: zainstalowanie odpowiednich baterii czy pływanie wg określonych wytycznych. W audycji przybliżymy budowę takich jednostek, ich możliwości, a także opowiemy o ich parametrach.

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o szóstej rocznicy śmierci Leonarda Cohena (m.in. w rozmowie z Szymonem Bobuchowskim - dziennikarzem "Gościa Niedzielnego" oraz z tłumaczem piosenek Cohena Michałem Kuźmińskim). 

Ponadto o Jacobie Collierze, który ma 28 lat, pięć albumów - w tym cztery studyjne - i pięć nagród Grammy. A każda kolejna studyjna płyta przyniosła mu przynajmniej jedną ze statuetek. Osiągnął to jako pierwszy Brytyjczyk. Wcześniej nie udało się to nawet Beatlesom czy Stonesom. Artysta stworzył swoją harmonię, taką której nigdy dotąd nie myło w świecie muzyki. W weekend w Warszawie odbył się jego koncert. 

Poza tym o wystawie "Ukraina pod wspólnym niebem" w Centrum Sztuki Współczesnej. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, reagującej na wojnę i barbarzyński atak Rosji, która obejmuje ponad dwieście prac trzydziestu dwóch twórców. Ekspozycja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie czynna do 12 marca 2023 roku. 

15.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

17.50 - "News albo fake news? Oto jest pytanie!" - Klaudia Rosińska

O nowym zagrożeniu w sieci - wyłudzaniu danych "na dzieci". Dlaczego jest niebezpieczne i jak się ustrzec? Na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać? 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski

Gość: Krzysztof Śmiszek, Nowa Lewica.

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Marcin Jagiełowicz

Wojna i kryzys - jakie wnioski wyciągnie polska gospodarka? O tym w rozmowie z Arturem Warzochą - wiceprezesem Zarządu ds. Korporacyjnych Grupy Tauron oraz ze Zdzisławem Sokalem z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. 

19.00-21.00 - W tonacji Trójki" - Michał Żołądkowski

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.10 - Reportaż w Trójce / "Bohaterowie pierwszych dni wojny" Andrzeja Urbańskiego [PREMIERA]

4 listopada w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte. Po 83 latach zostały dopełnione powinności wobec polskich żołnierzy. Pamięć, szacunek i godny pogrzeb. Warto przypomnieć, że jesienią 2019 r. zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej odnalazł szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte. Dzięki współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, udało się zidentyfikować siedmiu poległych obrońców Westerplatte.

Odkrycie przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej grobów obrońców Westerplatte ma szczególny wymiar nie tylko naukowy, ale również – a może przede wszystkim – społeczny i patriotyczny. Heroiczna obrona polskiej placówki we wrześniu 1939 r. stała się symbolem niezłomności i odwagi w walce przeciw złu, a sami bohaterowi – postaciami uosabiającymi najlepsze cechy żołnierza, obywatela i Polaka podkreśla dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt. Obecna w społecznej świadomości i utrwalona w polskiej kulturze niezachwiana postawa żołnierzy z Westerplatte stanowi ważny wskaźnik moralności i właściwych wyborów dla coraz to nowych pokoleń Polaków. Brak możliwości oddania czci poległym bohaterom nad ich grobami powodował, że historia obrony półwyspu była niejako niezakończona, niedopełniona.

22.30 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert

Proza czytana - "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza; czyta Andrzej Masztalerz.

23.00-00.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

Completorium - polski duet gitar klasycznych jednym z bohaterów podróży po krainie jazzu.  

logo


22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Obchody Święta Niepodległości w okresie PRL i współcześnie. Gościem twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci​" - publicystka Kinga Hałacińska, wnuczka Andrzeja Hałacińskiego, autora słów do pieśni "Pierwsza Brygada".

.

Płyta tygodnia - Skalpel "Origins"

Najnowszy album duetu Skalpel to inspirująca współczesna adaptacja różnych nurtów elektroniki oraz muzyki tanecznej milenijnego przełomu. Skalpel, pozostając wiernymi swoim korzeniom, ucieka od rutyny, szukając międzygatunkowych połączeń. Na "Origins" znajdziemy zarówno jazz jak i drum’n’bass, downtempo i electro, trip-hop oraz balearic, breakbeat, hiphop, Krautrock. Płyta do wygrania codzienne w audycji "Muzyczny lunch" między godz. 13 a 14. 

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze - o modzie na piłkarskim boisku. Stroje piłkarzy nie tylko dobrze wyglądają (czy wszystkie?), ale też są uszyte w taki sposób, by gra była jak najwygodniejsza. W gorącym Katarze to może być ważny element rozgrywki.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Jan Olejniczak 

Matura ustna z angielskiego - nie daj się zaskoczyć! Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory i aneksy dotyczące matury 2023. Jak przygotować się do ustnego egzaminu? Ile czasu trwa? Jakich zadań się spodziewać?

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kuba Sojka

Wieczór obfitujący w solidną porcję nowości od polskich producentów muzyki elektronicznej, ale nie zabraknie też utworów bardziej połamanych rytmicznie: m.in Easy Audio, Holoe czy Earth Trax. 

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Czy trema, presja i stres jest nieodłączną częścią życia muzyka? Czy da się je oswoić? Muzycy są zdani na występy publiczne, nie wszystkim jednak granie przed dużą publicznością przychodzi z łatwością. Stres potrafi przekreślić występ nawet osób dobrze przygotowanych. Artyści poddawani są ciągłym ocenom - ich twórczość, życie prywatne, wygląd obserwowane są codziennie przez oddanych fanów ale także krytyków. Jak poradzić sobie w świecie show-biznesu? Czy muzycy często korzystają z pomocy psychologicznej?

22.00-00.00 - "Strefa dread" - Mirosław Dzięciołowski

Zespół Surtarang o swojej nowej płycie. Surtarang to zespół powstały z potrzeby stworzenia przestrzeni dźwiękowej dla praktyki jogi. Muzycy Inspirują się muzyką orientalną, przede wszystkim Indiami.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - "Szybko budź się, szybko wstawaj, szybko szybko, stygnie kawa..." Co to jest pośpiech? Dlaczego, w jakich sytuacjach się spieszymy? Mówi się, że "pospiech jest złym doradcą", co to znaczy? Ponadto w audycji o najszybszym człowieku, zwierzęciu, pojeździe.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 6 listopada 1814 roku urodził się Antoine Joseph Sax - budowniczy instrumentów muzycznych, konstruktor saksofonu. Poznajemy jego historię.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i Miś Michaś rozmawiać będą o czymś bez czego nie mogłaby istnieć pogoda. Opowieści o tym, skąd się bierze wiatr, do czego może przydać się człowiekowi, jakie mogą być rodzaje wiatrów, czym różni się wichura od sztormu, kto to taki Francis Beaufort.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Mąka daje nam mnóstwo możliwości. Można z niej zrobić dużo przepysznych dań. Jednak mąka ma także i inne zastosowanie. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak nie nudzić się w domu. Goście: Ewa Wojtan - autorka projektu Moje Dzieci Kreatywnie oraz serii książek "Dziennik zabaw", Justyna Dżbik-Kluge i Jarosław Sowizdraniuk - współautorzy książki "Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków".

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Projekt "Deszczowe Psy" powstał z inicjatywy Krzysztofa Ochnio - wokalisty i basisty znanej szerzej fanom muzyki poetyckiej grupy Coffeina, autora tekstów i kompozytora oraz Artura Hołuszko, kompozytora, producenta, gitarzysty i mandolinisty. "Tribute to Tom Waits" to pozycja muzyczna skierowana zarówno do dojrzałego odbiorcy, któremu bliskie są dźwięki klasycznego rocka, jak i młodszych pokoleń, dla których materiał z płyty może być pierwszym krokiem do eksploracji klasyki rocka. Artyści pojawią się w drugiej godzinie poniedziałkowej audycji.

Bo w pierwszej zaszczyci nas swoją obecnością Ewelina Flinta. 17 lat - dokładnie tyle czasu fani czekali na nową płytę Eweliny Flinty. Początkowo wydawało się, że rynek muzyczny stoi przed nią otworem i to tylko kwestia czasu, aż artystka stanie się wielką gwiazdą. Flinta zdobyła popularność w wieku 23 lat, gdy pokazała się szerszej publiczności w pierwszej edycji programu "Idol". Pomimo tego, że nie wygrała, przekonała do siebie jurorów i całą Polskę. Na fali tego sukcesu w 2003 r. wyszła jej debiutancka płyta "Przeznaczenie". Krążek spotkał się z dużą aprobatą i nawet zdobył status złotej płyty. Dwa lata później światło dziennie ujrzało drugie solowe wydawnictwo Flinty - "Nie znasz mnie". Album promował tytułowy singiel "Nie znasz mnie" oraz "Nieskończona historia". Pomimo tego, że krążek został dobrze przyjęty, artystka praktycznie zawiesiła swoją działalność. Od 2005 r. próżno było szukać nowych utworów Flinty, a koncerty były organizowane bardzo sporadycznie. Najpierw opublikowała singiel "Zakochana" a na antenie Polskiego Radia Dzieciom przedstawi najnowszy "Frutti di Mare".

..

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

Bohaterem audycji - Marc Laforet - francuski pianista, laureat II nagrody na XI Konkursie Chopinowskim (1985). W audycji Koncert fortepianowy e-moll z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz Nokturn c-moll op. 48 nr 1 i Walc As-dur op. 34 nr 1.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

Wild Wild West, czyli Chopin na Dzikim Zachodzie! Banjo, skrzypce, ragtime, ale też Ameryka w blasku, czyli Wielki Liberace.  

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Bohaterką audycji - amerykańska pianistka polskiego pochodzenia, Ruth Slenczynska. Zabrzmią dzieła Johanna Sebastiana Bacha (Preludium i Fuga BWV 848), Samuela Barbera (Nocturne) oraz Fryderyka Chopina (m.in. cztery ballady, Etiudy op. 10 i Scherzo h-moll). 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Włącz Czwórkową aplikację i wygrywaj nagrody!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 09:34
Wystartował nowy konkurs "Słuchaj Czwórki przez aplikację i wygrywaj nagrody" dla użytkowników naszej, Czwórkowej aplikacji. Wśród nagród m.in. Czwórkowe głośniki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 10:47
W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości 11 listopada Polskie Radio przygotowało wyjątkowe propozycje antenowe i nowe publikacje. Szczegóły zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej o godz. 11, transmitowanej w Polskim Radiu 24 i w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio organizuje Maraton Chopinowski z okazji Święta Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 12:44
84 wykonawców w wieku od sześciu do dziewięćdziesięciu trzech lat weźmie udział w Maratonie Chopinowskim organizowanym przez Polskie Radio z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie, podczas którego na żywo zostanie zagrany cały repertuar Fryderyka Chopina, potrwa ponad dobę i będzie także okazją do świętowania piątych urodzin Polskiego Radia Chopin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Tałyk" zadebiutował na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 07:50
Swoją pierwszą audycję w Programie 3 Polskiego Radia, nadawaną dokładnie tydzień po Halloween, Tomasz Łysiak poświęcił… dyniom. Czy zajadali się nimi już starożytni Rzymianie, a opisywali to niezwykłe warzywo zarówno Dante Alighieri, jak i Leonardo da Vinci? 
rozwiń zwiń