Polskie Radio

Niezwykłe miejsca i niecodzienni goście. Polskie Radio w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 18:00
Trójka o poranku zaprasza na typowe angielskie śniadanie pod znakiem "Bed and Breakfast". W Jedynce przed południem wizyta w Mikołajkach, a wieczorem w Dwójce - w krakowskim Muzeum Wyspiańskiego. W południe w Trójce wizyta w toruńskim teatrze, a wieczorem w Jedynce lwowski humor z okazji rocznicy urodzin Szczepka z Wesołej Lwowskiej Fali. W południe w Dwójce spotkanie z Wiesławem Johannem, a przed południem w Polskim Radiu Dzieciom - z Adamem Małyszem. Sprawdź nasze propozycje! 
Nagranie w studiu S7, fot. K. Sielicki
Nagranie w studiu S7, fot. K. SielickiFoto: Polskie Radio
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru dziennikarzy radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz dziennikarzy Redakcji Sportowej. Wyniki, statystyki, komentarze w specjalnych sprawozdaniach "Prosto z mundialu". Te m.in. w audycjach "Wolna sobota", "Radiogra", "Moja lista przebojów", "Z muzyką po Kresach", "Jeden na godzinę", "Koncertowa Jedynka", "Gwiazdy, skecze, piosenki" oraz w "Kronice sportowej".

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek 

Przed mikołajkami odwiedzamy Mikołajki. Wybór nieoczywisty, ale w zimowo-jesiennej aurze ta nieoficjalna stolica Mazur ma wiele uroku. Sprawdzamy, co się dzieje w porcie jachtowym zimą i co jesienią najlepiej "bierze" i jak te ryby przyrządzić po mazursku. Odwiedzamy też Muzeum Polskiej Reformacji i rozmawiamy o wyjątkowych projektach przyrodniczych. W audycji rozmowa z Ewą i Jackiem Maliszewskimi - przed kilkoma dniami odznaczonymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz "fizyki atmosfery". To mikołajczanie, którzy pracowali w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Mikołajkach i jako pierwsi odkryli promieniowanie po awarii w Czarnobylu. Po tym także rozmowy o narciarstwie zjazdowym i biegowym, łyżwiarstwie i bojerach. 

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Testament profesora Lecha Kaczyńskiego. Gośćmi audycji: Elżbieta Jakubiak - szefowa Gabinetu Prezydenta, Mariusz Błaszczak - wicepremier, szef MON, współpracownik Prezydenta oraz Jacek Sasin - wicepremier, szef MAP, współpracownik Prezydenta.

22.00-22.35 - "Gwiazdy, skecze, piosenki - Z archiwum kabaretowego Polskiego Radia" - zaprasza Małgorzata Raducha 

Rocznica urodzin Kazimierza Wajdy - legendarnego Szczepka z Wesołej Lwowskiej Fali będzie dobrą okazją do przypomnienia lwowskiego humoru, baciarów i filmów lwowskich. 

logo

 

10.00-11.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." Wiesława Johanna - Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

Wokół dwóch jazzmanów: Eberharda Webera i Steve'a Swallowa. Gościem audycji Cezary Gumiński. 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Jonasz Kofta - prowadzą Monika Zając i Jakub Kukla

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Marka Brachy, Wojciecha Michniewskiego i Andrzeja Sułka

Wolfgang Amadeusz Mozart X Koncert Es-dur nr 10 na dwa fortepiany i orkiestrę KV 365. 

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Cracow Guitar Quartet

Cracow Guitar Quartet powstał w 2006 roku. Współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter. Zespół jest laureatem licznych międzynarodowych konkursów. Kwartet bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentu, ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. 

Program kameralnego koncertu obejmuje muzykę kręgu kultury iberyjskiej i iberoamerykańskiej. Koncert rozpocznie XVIII-wieczna Introdukcja i Fandango z Kwintetu gitarowego nr 4 D-Dur G.448 Luigiego Boccheriniego. 

Nagranie zostało zrealizowane 7 listopada 2022 roku w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, mieszczącym się w Starym Spichlerzu z XVIII wieku. 

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Teresa Ferenc "Dzieci ognia, dzieci wody"

Słuchowisko z 2004 roku w adaptacji Wacława Tkaczuka i w reżyserii Waldemara Modestowicza; opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko. Obsada: Elżbieta Kijowska (Ona, Poetka), Adam Ferency (On), Dorota Landowska (Jej alter ego), Marzena Trybała (Dziennikarka). 

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Antonín Dvořák Armida - opera w czterech aktach (Wexford, 5.11.2022), wyk. Jozef Benci - bas (Król Hidraot), Jennifer Davis - sopran (Armida), Stanisław Kuflyuk - baryton (Ismen), Jan Hnyk - bas (Piotr Pustelnik), Rory Dunne - baryton (Bohumir / Muezin), Gerard Schneider - tenor (Renaud), Chris Mosz - tenor (Dudo), Josef Moravec - tenor (Sven), Andrii Kharlamov - baryton (Gernand), Josef Kovačič - bas (Ubald), Thomas Birch – tenor (Reger), Libuse Santorisova - sopran (Syrena / Wiła), Wexford Festival Chorus, Wexford Festival Orchestra, dyr. Norbert Baxa. 

23.00-00.00 - "Mediewanna" - prowadzi Łukasz Modelski 

Hrotswitha z Gandersheim żyła w X wieku. Pochodziła prawdopodobnie z saksońskiej szlachty. Jest uważana za pierwszą poetkę niemiecką. Była zakonnicą w klasztorze benedyktynek w Gandersheim pod Brunszwikiem. Chciała przeciwstawić się moralności pogańskiej zawartej w dziełach klasyków starożytnych, więc około 960 roku napisała sześć komedii po łacinie, opartych na Terencjuszu, ale poruszających tematykę chrześcijańską. W jednym ze swych eposów opisała życie i charaktery niemieckich królowych z dynastii Ottonów. Gościem w audycji - dr Aleksandra Araszkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  

logo

00.00-02.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi: jazz & bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan i Raf Uzar 

W urodziny Adama Małysza o Małyszomanii, która swego czasu zawładnęła umysłami Polaków. Dziś, w trakcie Mundialu mamy kolejne odsłony kibicowskiego szaleństwa - tym razem wielbimy Wojciecha Szczęsnego i Roberta Lewandowskiego. Mania wszakże ma to do siebie, że gdy naszym ulubieńcom coś nie wychodzi - natychmiast nasze nastawienie do nich się zmienia na bardzo niekorzystne. Dlaczego tak się dzieje i czy to tylko nasza przypadłość? Z kolei w dzień mundialowego hitu - meczu USA-Holandia - o tym, czy amerykańscy kibice też wielbią swoich sportowych idoli bez pamięci, po to, by w momencie porażki ciskać w nich gromami? Szczegóły w relacji Jana Pachlowskiego. 

W cyklu "Fajny film" o pełnometrażowym dokumencie "Superheroes" w reżyserii Szymona Gonery. To ważny zapis wydarzeń ostatnich miesięcy w naszym kraju. I chociaż dotyczy wojny w Ukrainie, opowiada przede wszystkim o Polakach, którzy zaoferowali uchodźcom ze wschodu swoją bezwarunkową pomoc. O "Superheroes" w rozmowie z Anitą Dąbrowską, producentką filmu. 

Koniec z mini szamponami i kawą w jednorazowych kubkach. Już za kilka lat większość kawy na wynos w Unii Europejskiej będzie serwowana w wielorazowych lub wlewana do naczyń konsumentów. Komisja Europejska właśnie przedstawiła nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach po nich. Z danych KE wynika, że przeciętny Europejczyk wytwarza średnio prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Dzisiaj 40 proc. tworzyw sztucznych, jak plastik, i 50 proc. papieru wykorzystywane w UE przeznaczane jest na opakowania. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat ilość odpadów opakowaniowych w UE wzrosła o ponad 20 proc. Więcej na ten temat w relacji Beaty Płomeckiej. 

Co trzeba zrobić, by w Anglii dobrze zjeść? Trzy razy zamówić angielskie śniadanie. Tak przynajmniej mówił pisarz W. Somerset Maugham. English Breakfast miało w tym tygodniu swój dzień, obchodzony na świecie przez fanów mocnych, porannych wrażeń. O korzeniach śniadania i o tym, co sprawiło, że przetrwało tyle stuleci, pytał nasz korespondent, Adam Dąbrowski. 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz  

Gośćmi audycji: Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Poboży - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego (Koalicja Polska) i Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej (Koalicja Obywatelska). 

10.00-12.00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara 

12.00-13.00 - "W antrakcie" - Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz

"Ćwiczenia stylistyczne" Raymonda Queneau w reżyserii Evy Rysowej w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu - w audycji o szalonej improwizacji na scenie. Ponadto Szekspir razy dwa: "Na pamięć" Tiago Rodriqueza w Nowym Teatrze w Warszawie - czyli portugalska, poruszająca opowieść o babci Candidzie z trzydziestym sonetem Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka w tle oraz Szekspirowska "Burza" w języku jidysz w Teatrze Żydowskim w Warszawie - opowieść o aktorze o hipnotycznym spojrzeniu. 

Ponadto o dwuczęściowym słuchowisku Tomasza Mana "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie", powstałego na podstawie jego sztuki, zamówionej w Roku Romantyzmu Polskiego przez Instytut Książki. Gościem audycji Łukasz Lewandowski, aktor Teatru Dramatycznego - o nagrodzonej roli Jerzyka - czyli legendarnego reżysera Jerzego Grotowskiego w spektaklu "Sztuka intonacji" Tadeusza Słobodzianka. 

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Rafał Tomański

15.00-17.00 - "Login: Aktywni" - Dariusz Urbanowicz i Krzysztof Łoniewski

Gościem audycji Jacek Laszczkowski, znakomity śpiewak operowy, uznany swego czasu najlepszym śpiewakiem świata. Prywatnie pasjonat aikido, bosku, tenisa, golfa i jazdy konno.

17.00-19.00 - "Gra gitara" - Michał Żołądkowski

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Radosław Okrasko

22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Miara 

logo

8.06 - "Polki" - zapraszają Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn

Eleonora Habsburżanka krótko była królową Polski, ale pozostawiła po sobie wspomnienia dużo lepsze niż jej królewski małżonek Michał Korybut Wiśniowiecki. W audycji przypomnienie jej postaci.  

19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - zaprasza Magdalena Drohomirecka

Tomasz Sikorski, Adam Wątor, Wojciech Wencel, Piotr Długołęcki, Stanisław Grygiel oraz Paweł Skibiński zostali laureatami 13. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Organizatorami wydarzenia są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. O tegorocznym wydarzeniu - historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.

.

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

Gdyby zapytać obcokrajowców o znane im polskie miasta, z pewnością to znalazłoby się w pierwszej trójce. Chętnie podróżują do niego mieszkańcy całej Europy. Przyciąga ich klimatyczna zabudowa, jeden z największych rynków na kontynencie, dawna siedziba polskich królów i bogata oferta gastronomiczna - w ostatnim czasie coraz chętniej odwołująca się do kuchni regionalnej, np. słynnej maczanki. Nurkowanie w dawnym kamieniołomie? Czemu nie! Miasto przypadnie do gustu zarówno miłośnikom historii czy smakoszom, jak i poszukiwaczom wrażeń. 

11.00-13.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

Według obiegowej opinii tłumaczenie jest albo wierne, albo piękne. Co na ten temat uważa tłumaczka Aga Zano? Ile swobody ma tłumacz w swojej pracy? I jak zapatruje się na to, że często - nawet dla zafascynowanego lekturą czytelnika, pozostaje anonimowy? W audycji również spotkanie z podróżniczką Magdaleną Żelazowską i Mateuszem Leszczyńskim, kolekcjonerem winyli.

13.00-14.00 - "In English, please" - Adrianna Janiszewska

Tuż po fazie grupowej mundialu, a przed pucharową, rozmowa o łączącej sile piłki nożnej. W Krakowie powstała pierwsza w Polsce drużyna ekspatów. W drużynie Dragoons noga w nogę grają reprezentanci dwudziestu krajów świata. W zespole grają Szwajcar, Anglik, Portugalczyk, Holender, Turek, Szkot… Wszyscy do jednej bramki. Ponadto zaproszenie na grudniową premierę "Makbeta" studenckiej grupy Cheerful Hamlets.

15.00-16.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek

Hieroglify, Kamień z Rosetty i młody francuski naukowiec. W tym roku minęło dwieście lat od odczytania przez Jeana Francoisa Champolliona pisma Egipcjan. Kamień z Rosetty, na którym znajduje się ten sam tekst w trzech językach, okazał się kluczem do odkrywania i poznawania kultury starożytnego Egiptu. Dlaczego to zdarzenie jest nadal takie ważne?

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski

W audycji nowy singiel "Elephant Express" niemieckiego zespołu Keshavara, a także piosenki z albumu "A Life with Large Opening" wokalisty i producenta muzycznego Samba De La Muerte, pochodzącego z Francji. W trakcie naszej podróży - również Afryka i fragmenty twórczości legendarnej artystki z Johannesburga - Miriam Makeby.

17.00-18.00 - "Nie-na-żarty" - Mateusz Kulik

Amerykańska sałatka COBB z kurczakiem, awokado, pomidorkami i bekonem. Podpowiadamy sposób na zapamiętanie składników: EAT COBB (Egg, Avocado, Tomato, Chicken, Onion, Bacon, Blue cheese)

22.00-00.00 - "Kluboteka" - Norbert Borzym

W audycji nowości płytowe - m.in. Yune Pinku, Dukwa i Marvin & Guy.

logo


10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - W dniu urodzin naszego mistrza porozmawiamy z Adamem Małyszem (prezesem Polskiego Związku Narciarskiego) o początkach skakania, motywacji do treningów, najtrudniejszych turniejach w skokach narciarskich, ulubionych skoczniach i... rajdach samochodowych.

13.00-14.00 - "Bajkolotem tam i z powrotem" - Kulfon i Monika wybiorą się na wyprawę śladem przypraw. O tym, gdzie pieprz, cynamon i goździki rosną.

14.00-15.00 - "Skarbonka" - Kiermasze, usługi, prezenty - święta to także dobry czas na zarabianie pieniędzy i wspieranie innych. Dziś o grudniowych wyzwaniach dla młodych przedsiębiorców z inicjatywą.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" – Skrzypce to zdecydowanie najpopularniejszy, a zarazem najmniejszy przedstawiciel instrumentów smyczkowych. Ich niezwykłe walory doceniali nie tylko geniusze muzyczni jak Vivaldi czy Bach, ale również przedstawiciele muzyki nowoczesnej. Swoją dzisiejszą formę skrzypce otrzymały mniej więcej 400 lat temu, lecz ich historia rozpoczęła się jeszcze w czasach starożytnych. O tym Grzegorz Lalek - skrzypek, Warszawska Opera kameralna.

 

..
08.00 - "Weekendowe potpourri" - zaprasza Małgorzata Pęcińska

W audycji jeden z pierwszych koncertów fortepianowych, jakie napisał Mozart po przybyciu do Wiednia - F-dur KV 413 - nagranie z Gezą Andą w partii solowej, I Sonata klarnetowa f-moll Johannesa Brahmsa (Michel Portal-Georges Pludermacher) i rzadko słyszana w salach filharmonicznych II Symfonia c-moll Antona Brucknera, dzieło, w którym pojawiają się już symptomy tak doskonale rozpoznawalnego w przyszłości masywnego brzmienia symfoniki austriackiego romantyka (Symfonicy Wiedeńscy, Carlo Maria Giulini).

11.00 - "W poszukiwaniu ideału - galeria bohaterów Konkursu Chopinowskiego" - Róża Światczyńska

Bohaterem audycji Garrick Ohlsson i m.in. jego Barkarola Fis-dur op. 60 i Fantazja A-dur op. 13 Fryderyka Chopina oraz fragment III Koncertu fortepianowego c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda.

 17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

W audycji utwory z gatunków, których mistrzem był Fryderyk Chopin, ale autorstwa innych kompozytorów - m.in. ballady Césara Francka i nokturny Gabriela Fauré.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Katar 2022. Argentyna zdobyła mistrzostwo świata

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 07:25
Emocje sportowe sięgnęły zenitu - za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej! Mecz Francji z Argentyną zakończył się rzutami karnymi, w których lepsi byli Argentyńczycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2022". Ludzie kultury i sportowcy wykonali świąteczne obrazki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 15:20
Z udziałem małżonki prezydenta Agaty Korhnauser- Dudy w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie odbyło się malowanie obrazków pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczne prace wykonywali przyjaciele radiowej Jedynki: wybitne postaci świata kultury, rozrywki, nauki i sportu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katie Melua w dwóch odsłonach na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 20:00
Katie Melua to jedna z gwiazd światowej muzyki, które więcej niż raz wystąpiły na żywo na scenie radiowej Trójki. W pierwszą grudniową niedzielę zaprosiliśmy na retransmisję obszernych fragmentów koncertów wokalistki z 2006 i 2018 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w sześciu miastach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 14:45
Polskie Radio dla Ukrainy zaprasza do słuchania swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim: w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz, w Łodzi – 94,40 MHz, we Wrocławiu – 100,70 MHz, w Białymstoku – 94,80 MHz, w Przemyślu – 98,6 MHz, oraz w Hrubieszowie – 93,3 MHz. Antena dostępna jest również cyfrowo, nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Mikołajem w PR Dzieciom [ZOBACZ VIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 18:45
Z okazji Mikołajek Polskie Radio Dzieciom zaprosiło dzieci i ich rodziców na specjalne spotkanie z Mikołajem. 6 grudnia, prosto ze studia PRD ulubieniec wszystkich dzieci odpowiedział na pytania, które mali słuchaczy zadawali Mikołajowi, dzwoniąc do radiowego studia i pisząc do niego listy. Spotkanie z Mikołajem można oglądać poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko: jubileuszowy album Dwójki jest pełen symboliki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:57
- W symboliczny sposób, na płytach winylowych pojawia się muzyczna wizytówka radiowej Dwójki, a było to wyzwanie olbrzymie. W zeszycie mam maczkiem skwapliwie spisane sensacyjne, wartościowe nagrania, aby dokonać ich ostatecznego wyboru. W pewnym momencie uznałam, że symbolika jest kluczem i 1 marca 1937 roku to data istotna - mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń