– Historię zawsze trzeba podawać zgodnie z najnowszymi badaniami historycznymi, czyli zgodnie z prawdą. To, w jaki sposób ją opowiadamy, ma znaczenie w recepcji, czyli w odbiorze przez różne warstwy i grupy społeczne oraz pokoleniowe. Fundamentem opowieści zawsze musi być jednak prawda. Instytut Pamięci Narodowej przekazuje ją nie tylko za pomocą książek i badań, ale też w sposób wykorzystujący nowe technologie – powiedział w "Klubie Trójki" doktor Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Trafić do najmłodszych
– Przeprowadziliśmy badania, które pokazują, że młodzież dużo więcej czasu spędza w przestrzeniach wirtualnych, niż rzeczywistych. Zajmujemy się więc tym, by przekładać prawdę historyczną na nowe technologie, w tym gry komputerowe, planszowe oraz komiksy – zaznaczył gość Trójki.
– Trudność w przekazywaniu tej prawdy wynika również z pewnej wyraźnej granicy pomiędzy Europą Środkową a Zachodnią. Przez wiele lat cierpieliśmy na deficyt prawdy historycznej. Nie mieliśmy możliwości opowiadania prawdziwej historii. Całe pokolenia wychowane były w pewnej dekonstrukcji. Z jednej strony oferujemy więc metody tradycyjne, ale nie zapominamy również o tych, które dorównują zmieniającemu się światowi. Stąd pomysł, by opowiadać historię przez sztukę i nowe technologie – wyjaśnił.
Czytaj także:
Historia i komiks
– Komiks jest współcześnie ważnym elementem krajobrazu popkulturowego. Jego bohaterowie przenieśli się już na ekrany kin i do gier komputerowych. Jest formą wizualną. Pozwala stworzyć postaci zapadające w pamięć. Kolejnym szczeblem jest film, czyli forma znacznie bardziej kosztowna. Komiks jest dobrym punktem wyjścia do dalszych opracowań – mówił Tobiasz Piątkowski, scenarzysta komiksowy, autor "Bradla" i serii "Pierwsza Brygada". – Raz zwizualizowana rzecz łatwiej przekłada się na inne formy. Nawet jeśli myślimy o grach komputerowych, operujemy storyboardami będącymi bezpośrednio pokłosiem komiksowym, czyli ukazywaniem ruchu w sekwencjach – podsumował.
50:08 2022_07_05 21_09_44_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak opowiadać i przybliżać tematy historyczne w nowoczesny sposób? (Klub Trójki)
Akcja pod Arsenałem 26 marca 1943 – Szare Szeregi/YouTube IPNtvPL
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej), Tobiasz Piątkowski (scenarzysta komiksowy, autor "Bradla" i serii "Pierwsza Brygada")
Data emisji: 5.07.2022
Godzina emisji: 21.09
zch