- Podczas tegorocznych ferii zimowych dziennikarze Polskiego Radia odwiedzają popularne, górskie miejscowości.
- Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia.
- Reporterzy odwiedzili już: Zakopane, Karpacz, Zieleniec, Krynicę Zdrój, Szczyrk, w ten weekend byli w Czarnej Górze, a przed nimi jeszcze wyprawy do Ustrzyk Dolnych
Kompleks tras narciarskich i nartostrad
Czarna Góra zlokalizowana jest blisko Masywu Śnieżnika w Sudetach Wschodnich. To także kompleks tras narciarskich i nartostrad położony na północno-wschodnich stokach Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) i Żmijowca (1153 m n.p.m.) na ziemi kłodzkiej.
Ośrodek Narciarski Czarna Góra położony jest w miejscowości Sienna, w gminie Stronie Śląskie. - Jesteśmy na terenie ośrodka narciarskiego, który mieści się na zboczach Czarnej Góry i Żmijowca. W sumie jest to prawie 60 hektarów terenów rekreacyjnych: dziewięć kolei i wyciągów narciarskich, 20 tras zjazdowych, polan saneczkowych oraz polan do nauki jazdy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Barbara Winckiewicz, rzecznik resortu Sienna. - Jest dużo terenu dla tych, którzy się dopiero uczą jeździć na nartach, na snowboardzie albo tych, którzy już mają pewne umiejętności i tutaj je szlifują - dodaje.
Stoki dla wielbicieli białego szaleństwa są dostępne praktycznie przez cały dzień. - Są otwarte do godziny 20.00, a w sobotę do 22.00. Trasy są oświetlone do późnych godzin, także można z nich korzystać rano, albo wieczorem na tzw. nocnych jazdach - informuje gość Jedynki.
33:15 2023_02_18 09_10_10_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Czarnej Góry cz. 1 (Jedynka)
Śnieżnik i wieża widokowa
Śnieżnik jest czwartym co do wielkości szczytem Korony Gór Polskich. Najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika (1425 m.n.p.m.) jest jednym z najatrakcyjniejszych szczytów w polskich Sudetach Wschodnich. - Jednocześnie jest to najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej. Od niedawna mamy wieżę widokową, a dokładnie od końca września ubiegłego roku. Ma ponad 30 metrów i stamtąd widać przepiękną panoramę na całe Sudety - mówi przewodniczka PTTK Dorota Kędzia. - Z wieży będziemy mogli zobaczyć Kotlinę Kłodzką, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Góry Stołowe czy Góry Sowie - wymienia rozmówczyni Patryka Bedlińskiego.
Jak podkreśla Dorota Kędzia, warto wybierać się na wycieczkę z przewodnikiem. - Wycieczka zawsze jest dużo ciekawsza. Przewodnik pokaże miejsca, które są trochę poza szlakiem, np, symboliczny czeski cmentarzyk czy rumowiska skalne - przyznaje.
Jak przygotować się do jazdy na snowboardzie?
- Przede wszystkim jeśli chodzi o zapięcie deski najważniejsze jest to, żeby były odpowiednie buty - zaznacza instruktor Marek Jazłowiecki. - Wybierając buty do deski snowboardowej kierujemy się przede wszystkim rozmiarem. Każdy but musi być dopasowany, tak jak zwykłe nasze buty, z których korzystamy na co dzień. To samo dotyczy butów snowboardowych. Muszą być one dopasowane do rozmiaru stopy i przede wszystkim do tego, co też chcemy robić, ponieważ buty różnią się także twardością. Jeżeli chcemy jeździć bardzo szybko, ostro na krawędziach i bardziej dynamicznie na desce, to mamy twardsze buty. Jeżeli zależy nam na tym, żeby czuć większą swobodę i luz, to wybieramy buty bardziej miękkie - wyjaśnia ekspert.
29:44 2023_02_18 10_15_04_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Czarnej Góry cz. 2 (Jedynka)
Tu oddychamy pełną piersią
Czarna Góra to również miejsce, w którym możemy oddychać krystalicznym powietrzem. - Możemy się pochwalić tym, że badamy powietrze przez 365 dni w roku. Mamy dwa czujniki, które cały czas wskazują nam te parametry. Codziennie wskaźniki świecą się na zielono i wskazują, że jakość powietrza jest znakomita - mówi Barbara Winkiewicz. - To ma korzystny wpływ na płuca i organizm u osób uprawiających sport, dzieci czy osoby starsze. Również tym, którzy biegają, jeżdżą na rowerach, czy też jeżdżą na nartach łatwiej jest uprawiać sport, bo mają czystsze powietrze - zaznacza gość "Jedynego takiego miejsca".
Kopalnia Uranu Kletno
Jest położona na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, a długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu. Udostępniona do zwiedzania jest sztolnia nr 18. - W naszej kopalni zobaczyć można dużo ciekawych rzeczy, ponieważ sam fakt, że wydobywano u nas uran, jest dosyć ciekawą sprawą - stwierdza Malwina Kubik, przewodniczka. - Kopalnia Uranu Kletno jest nazywana przez turystów najbarwniejszą kopalnią w Polsce, a opinia się ta wzięła z tego, że słyniemy z bardzo obfitych wystąpień wielobarwnych minerałów - podkreśla.
32:03 2023_02_18 11_10_11_PR1_Jedyne_takie_miejsce.mp3 "Jedyne takie miejsce" prosto z Czarnej Góry cz. 3 (Jedynka)
***
W audycji również m.in. przewodnik Mateusz Pałucki opowiadał o przełęczy Puchaczówka, szlakach Krowiarki. W średniowieczu na przełęczy znajdował się posterunek sygnalizacyjny, a później posterunek pogonny trzymający konie i służący do organizowania pogoni za zbiegami i przestępcami. Stąd wywodzi się dawna jej nazwa Pogonna Przełęcz oraz współczesna nazwa potoku Pogonna, mającego źródło na przełęczy.
Z kolei Tomasz Żerebecki, pochodzący z okolicy sportowiec, który jest trenerem skicrossu kadry narodowej USA, a wcześniej kadry narodowej Czech, opowiadał o treningach kadry w sezonie.
Czytaj także:
***
Akcja "Z głową w górach" to wizyty dziennikarzy Polskiego radia w popularnych górskich kurortach.
***
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadził: Patryk Bedliński
Goście: Barbara Winckiewicz (rzecznik Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra), Dorota Kędzia (przewodniczka PTTK), Marek Jazłowiecki (instruktor), Malwina Kubik (przewodniczka, Koplania Uranu Kletno), Mateusz Pałucki (przewodnik), Dominik Gibowicz (kucharz pasjonat i hodowca pstrągów), Grzegorz Górski (instruktor), Tomasz Żerebecki (trener skicrossu kadry narodowej USA)
Data emisji: 18.02.2023
Godzina emisji: 9.00-12.00
ans/aw