Polskie Radio

Wielkanoc z Polskim Radiem. Audycje specjalne i transmisje nabożeństw

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 11:45
Polskie Radio na Święta Wielkanocne przygotowało ciekawą ofertę programową. Na antenach Polskiego Radia można usłyszeć m.in. transmisje nabożeństw, audycje specjalne, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi gośćmi. Audycjom towarzyszy specjalna, świąteczna oprawa muzyczna. Zapraszamy!
Wielkanoc w Polskim Radiu
Wielkanoc w Polskim RadiuFoto: Polskie Radio
logo

Wielki Czwartek 

W wieczornej audycji "Eureka" (od godz. 19.30) o źródłach Świętego Triduum Paschalnego. W historii religii i filozofii Triduum Paschalne (z łac. triduum – okres trzech dni) to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego katolików, które rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Sebastian Duda - dr teologii, filozof i publicysta - opowiedział, gdzie w zachowanych dokumentach pisanych szukać źródła i znaczenia: Triduum Paschalnego, ustanowionych sakramentów i do dziś obowiązujących zwyczajów liturgicznych.

W audycji mówiliśmy ponadto: jajko wielkanocne pod lupą naukowców. Jajko to najważniejszy symbol wielkanocny i element święconki w Wielką Sobotę. Oznacza ono triumf życia nad śmiercią. Skorupka symbolizowała to, co stare, żółtko zaś to, co nowe. Naukowcy postanowili dokładnie przebadać struktury jajka. O białkach, które są w białku i żółtku jaja, o ich funkcjach i wrażliwości na pH? opowiedziały Joanna Krasowska i Katarzyna Giermasińska-Buczek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. A o składzie biochemicznym oraz odżywczym przebadanych jaj opowiedziała w "Eurece" dr n. med. Angelika Kargulewicz - absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i wykładowca akademicki.  

W "Kulturalnej Jedynce" (godz. 23.35) Wielki Czwartek w kulturze i tradycji polskiej - zwyczaje i obrzędy ludowe oraz wiersze nawiązujące do ewangelicznych opisów ostatniej wieczerzy. Rozmowa z etnografką Amudeną Rutkowską.

Wielki Piątek 

Już po północy (godz. 0.35) zaprosiliśmy na reportaż Moniki Chrobak "Lachowskie palmy". W audycji "Cztery pory roku" (9.00 - 12.00) rozmawialiśmy z kolei o opiece nad osobami starszymi, zarówno tymi, które mają własne rodziny, jak i tymi osamotnionymi

"Jedynce dzieciom" (19.30) odwiedziliśmy zaś Muzeum Pisanek. O godz. 20.00 rozpoczęliśmy relację z Centralnej Drogi Krzyżowej, którą poprowadził metropolita warszawski - kardynał Kazimierz Nycz.

Centralna Droga Krzyżowa - transmisja w Jedynce>>>

O godz. 23.00 "Muzyczne spotkania", a w nich: Basia Pospieszalska i Michał Bąk, wokalistka i kontrabasista, którzy postanowili sięgnąć po najpiękniejsze i najbardziej przejmujące pieśni, jakie znaleźć można w katolickiej tradycji, czyli pieśni wielkopostne. W utworach starali się zachować ich oryginalną formę melodyczną, dodając jedynie własną aranżację, która uwydatniłaby ich przejmujący i zarazem ascetyczny wymiar.

W audycji "Ślady na piasku" (23.30) ruszyliśmy z kolei na Maltę. Święta Zmartwychwstania Pańskiego to czas festiwali, wielkich procesji (w których idzie się w milczeniu) oraz rodzinnego celebrowania tradycji, która dla Maltańczyków jest czymś niezwykle ważnym i żywym. 

Wielka Sobota 

Po północy audycja specjalna (0.00 - 3.00). Patrząc na krzyż, widzimy cierpienie. A słyszymy, że to "miłości nauka". Co krzyż ma wspólnego z miłością? Pytanie to postawiliśmy sobie i naszym słuchaczom - w noc, kiedy po Wielkim Piątku - pamiątce ukrzyżowania Jezusa -  zatrzymaliśmy się przy Jego grobie w Wielką Sobotę. Zaproszeniu słuchaczy do podjęcia pytania o miłość w perspektywie krzyża - bezsensownego z pozoru cierpienia - towarzyszyli goście: Małgorzata Ziarkiewicz - terapeutka, prowadząca także rekolekcje ignacjańskie, oraz ks. Kamil Falkowski - asystent Akcji Katolickiej i KSM Archidiecezji Warszawskiej.

Posłuchaliśmy też refleksji ks. Arkadiusza Paśnika - kapłana, terapeuty i pisarza, który w swoich książkach z wielką wrażliwością porusza trudne tematy, dając jednocześnie nadzieję, że w życiu mimo przeciwności można odnaleźć pokój. Na spotkanie zaprosiła Małgorzata Bartas-Witan.

"Wolnej sobocie z Jedynką" (6.00 - 9.00) mówiliśmy o Fundacji Wolne Miejsce, powołanej przez Mikołaja Rykowskiego, organizującej od lat wigilie i śniadania wielkanocne dla samotnych. Sprawdzimy również jakie zwyczaje wielkanocne kultywuje się na Kaszubach, w Wielkopolsce, na Śląsku i Podhalu. O świątecznych zwyczajach mówiliśmy również w audycji "Jedyne takie miejsce" (9.00 - 12.00), podczas której odwiedziliśmy skansen w Olsztynku.

O godz. 16.00 audycja muzyczna, a w niej: fragmenty misterium Męki Pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan" z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza i tekstem Leszka Aleksandra Moczulskiego. Misterium zaprezentowano w czasie koncertu, który odbył się 26 marca 2005 roku na Rynku Głównym w Krakowie w ramach II Festiwalu Misteria Paschalia. Wystąpili: Elżbieta Towarnicka, Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki oraz Jan Frycz i Jerzy Trela jako recytatorzy. Wykonawcom towarzyszyły Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Kantorei Sankt Barbara, całością dyrygował Mirosław Jacek Błaszczyk.

W kolejnej audycji muzycznej (godz. 17.10) Maciej Szajkowski opowiedział o tradycjach wielkanocnych w najdalszych zakątkach świata. W audycji "Z muzyką po Kresach" (18.10) ruszyliśmy z kolei na białoruskie Polesie, a także na Huculszczyznę.

Od godz. 20.00 transmisja Orędzia Wielkanocnego.

Kolędy, radosne, życzące pieśni obwieszczające dobrą nowiną kojarzą nam się głównie z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Dobrze jest pamiętać, że towarzyszą także Świętom Wielkanocnym! Po ten pełen energii, żywiołowy i porywający repertuar, opowiadający o nowym cyklu życia, w specjalnym koncercie wielkanocnym sięgnął Joszko Broda z zespołem Rodzina Brodów. A to wszystko w audycji, której emisja na antenie w godz. 20.00-21.00.

Po godz. 21.00 słuchowisko "Mały książę" na podstawie prozy Antoine'a de Saint-Exupery'ego. W "Audycji specjalnej" (22.00 - 22.33) Małgorzata Raducha i audycja wspomnieniowa poświęcona Zofii Kossak-Szczuckiej. 

Niedziela Wielkanocna 

"Familijnej Jedynce" (6.00 - 9.00) wielkanocny alfabet. A jak Alleluja, B jak Baranek, C jak Chrzest, L jak Liturgia, a poza tym m.in. Pascha, Rezurekcja i Zmartwychwstanie.

Po godz. 9.00 transmisja mszy św. z bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

W "Słowotece" (godz. 12.30) - "Ab ovo ad mala". Słowo "jajo", "jajko" występuje w wielu związkach frazeologicznych, powiedzeniach i  przysłowiach. Często w duecie z kurą. O ich pochodzeniu, a także etymologii słowa i jego brzmieniu w różnych językach, Agnieszka Kunikowska w rozmowie z prof. Ewą Rudnicką - językoznawcą z UW. 

Marcin Kusy i Pieśni Wielkanocne w audycji specjalnej (17.10 - 18.00), a Maciej Szajkowski w audycji muzycznej (20.00 - 21.00) z polskimi pieśniami i tradycjami wielkanocnymi. W programie rozmowa z dr Weroniką Grozdew-Kołacińską z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Po godz. 21.00 słuchowisko w Jedynce, tym razem "Oczy" Bohdana Korzeniowskiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. 

Poniedziałek Wielkanocny 

W godz. 3.00-5.00 "Muzyka przed świtem" i Adam Rozlach. W specjalnym, świątecznym wydaniu audycji słuchaliśmy, w pierwszej godzinie, muzyki epoki baroku: Jana Sebastiana Bacha i Antonia Vivaldiego. Bohaterem drugiej godziny był wpierw rozchwytywany dziś przez największe sceny operowe świata niemiecki tenor Jonas Kaufmann, który zaśpiewał canzony neapolitańskie. Później zagrali najpopularniejsi dziś wiolonczeliści świata - Luka Sulic i Stjepan Hauser, czyli zespół TwoCellos. 

W świąteczny poniedziałek o godz. 9.00 transmisja mszy świętej z bazyliki św. Krzyża w Warszawie. 

Następnie (10.00-13.00) Poniedziałek Wielkanocny z Jedynką, a w nim m.in. spotkanie z Ewą Błaszczyk, z którą rozmawialiśmy o 20-leciu fundacji "Akogo" i dalszych fundacyjnych planach

Ponadto świąteczne spotkanie ze Sławą Przybylską. Artystka opowiedziała m.in. o swojej ukochanej Hiszpanii, o rodzinnym Podlasiu i obchodzeniu Wielkanocy w tym regionie oraz o historii swoich największych przebojów.

O 19.00 w "Jedynce Dzieciom" o lanym poniedziałku i innych wielkanocnych zwyczajach na świecie.

Z kolei w audycji "Eureka" (godz. 19.30) Wielkanocna uczta na wawelskim dworze. W renesansowej rezydencji królewskiej liczne kuchnie mieściły się na parterze. Król i królowa jadali osobno, jednak wyjątek stanowiły uroczyste przyjęcia. Preferowano kuchnię włoską i francuską, królowa Bona przeniosła na grunt polski wiele potraw śródziemnomorskich.

Świąteczne spotkania króla, dworu i zaproszonych gości przy wykwintnych potrawach i trunkach uwieczniono w kulinarnych przepisach staropolskich. Podawano miedzy innymi raki w śmietanie, rosół z bażanta i muślinowe baby. O dworskich ucztach opowie Kamil Janicki, autor książki "Wawel. Biografia". Zaprasza Katarzyna Jankowska.

Poniedziałek zakończymy "Kulturalną Jedynką" (godz. 23.00), w której spotkanie z pisarzem, dramatopisarzem, poetą Jarosławem Jakubowskim - nominowanym do Nagrody Mediów Publicznych - który właśnie wydał swoje nowe dramaty. 


. .

Wielki Piątek 7.04

O 16.00 specjalną audycję muzyczną poprowadził Karol Furtak. Wysłuchaliśmy Koncertu Pasyjnego Chóru Polskiego Radia (Gliwice 25.03.2023).

W "Filharmonii Dwójki" zaprosiliśmy na kolejną transmisję z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio. Był to koncert zespołu Les Arts Florissants, pod dyrekcją Williama Christiego. 

Wielka Sobota 8.04

Na Dwójkowej "Scenie klasyki" w południe "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego. W roli tytułowej Jerzy Radziwiłowicz.

W "Miejscówce z Dwójką" z kolei skrzypek Zbigniew Pilch, a w "Filharmonii Dwójki" kolejna transmisja z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio. Koncert zespołu Concerto Italiano pod dyrekcją Rinaldo Alessandriniego. 

Podczas "Wieczoru ze słuchowiskiem" o 21.30 - "Wieczernik" na podstawie dramatu misteryjnego Ernesta Brylla. Wystąpili m.in. Adam Ferency, Krzysztof Kolberger i Joanna Trzepiecińska. 

Wielkanoc 9.04

Od 10.00 do 13.00 "Muzyczna Wielkanoc", czyli specjalna audycja Magdaleny Łoś.

Na świąteczne spotkanie z Garrickiem Ohlssonem od 15.00 do 17.00 zaprasza Róża Światczyńska.

"Filharmonii Dwójki" od 18.00 do 20.30 transmisja z Festiwalu Misteria Paschalia: "Mozart i przyjaciele".

"Wieczór ze słuchowiskiem" od 20.30 i spektakl "Garderobiany" Ronalda Harwooda, jednego z najwybitniejszych brytyjskich dramaturgów, powieściopisarzy i scenarzystów, laureata Oscara za scenariusz do "Pianisty" Romana Polańskiego.

Poniedziałek Wielkanocny 10.04

Specjalne wydanie "Muzyki w kadrze" w godz. 13.00-15.00 poprowadzi Mariusz Gradowski.

Od 16.00 do 18.00 na świąteczną audycję muzyczną zaprasza Magdalena Łoś.

"Wieczór ze słuchowiskiem" o 19.00. Wysłuchamy spektaklu "Nikt jutra nie zgadnie", zrealizowanego na postawie dwóch jednoaktówek Aleksandra Fredry: "Świeczka zgasła" i "Teraz". Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Aleksandra Fredry - najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. 20 czerwca przypada 230. rocznica urodzin pisarza. 

"Filharmonii Dwójki" od 20.00 do 22.00 koncert Café Zimmermann podczas Festiwalu Actus Humanus Resurrectio (Gdańsk, Dwór Artusa, 9.04.2023).


logo

Wielki Piątek

W świąteczny klimat wprowadzili słuchaczy już w Wielki Piątek kilka minut po północy Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz. Ich "Trójka pod księżycem" (00.05 – 02.00) poświęcona była postaci Jerzego Nowosielskiego. Artysta ten łączył w swej twórczości dwie sfery: świecką i religijną. Audycja o pisanych przez niego ikonach, które są bardzo ważnym elementem świętowania Wielkanocy w obrządku wschodnim. W audycji gościli: Andrzej Szczepaniak, kurator wystaw prac Nowosielskiego oraz Piotr Skotnicki, autor i reżyser słuchowiska zrealizowanego przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Był także Wojciech Bonowicz - poeta, redaktor, biograf i wydawca książek księdza Józefa Tischnera.

W ten piątek wyjątkowo na antenie nie pojawiła się "Lista przebojów Trójki" (usłyszymy ją w Wielkanocny Poniedziałek). Zamiast tego nadaliśmy audycję muzyczną "Grane ciszą", prowadzoną przez Mateusza Tomaszuka (18.00 – 20.00) oraz Leszka Adamczyka (20.00 – 22.00). Zawierały one utwory stosowne do tego dnia, m.in. pochodzące z filmu "Pasja" Mela Gibsona oraz ze słynnej płyty "The Dark Side Of The Moon" grupy Pink Floyd.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w Polsce i na świecie opowiedział Witold Lazar i jego goście w audycji "Dookoła Świąt" (15.00 – 17.00). 

Niedziela Wielkanocna

Podobne tematy na antenie Trójki także w Niedzielę Wielkanocną. "Bed & Breakfast" Piotra Firana i Rafała Uzara (08.00 - 09.00) o Wielkiej Brytanii, zaś w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk (09.00 - 10.00) podróżniczka i pisarka Anna Olej-Kobus, która opowiedziała o nietypowych obchodach Wielkanocy w różnych zakątkach globu.

Świąteczny charakter miało też "Leniwe popołudnie" Anny Popek (12.00 - 13.00).  Anna Śmigielska (Narodowy Instytut Dziedzictwa) opowiedziała o niematerialnej tradycji zwyczajów i tradycji wielkanocnych, Piotr Skowroński (Łazienki Królewskie) o świętowaniu polskich królów, a ks. Bogdan Bartołd (proboszcz archikatedry warszawskiej) – o duchowym wymiarze Świąt Wielkanocnych.  

"Święta na filmowo" (15.00 - 17.00) to specjalna audycja Ryszarda Jaźwińskiego, w której jako gość specjalny reżyser Sebastian Buttny. Jest on autorem filmu "Święty", inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Katedrze gnieźnieńskiej. Rozmowa będzie dotyczyć zarówno czasów współczesnych (konkretnie: drugiej połowy lat 80. XX w., kiedy rozgrywa się akcja filmu), jak i wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat (w nawiązaniu do ważnej w rozwoju fabuły filmu postaci Świętego Wojciecha).

Poniedziałek Wielkanocny

Wielkanoc to także Lany Poniedziałek, a skoro tak, to na antenie nie może zabraknąć "wodnych piosenek". Słuchaliśmy ich w audycji Michała Żołądkowskiego pt. "Lana Trójka" (13.00 - 15.00). Gościnnie pojawili się też: językoznawca, który radził, jak nie lać wody, czyli mówić i pisać jasno i przejrzyście, filmoznawca, który przedstawi ranking filmów z wodą w roli głównej, oraz specjalista, który opowie, jakie korzyści daje nam pływanie.

W bezpiecznych powrotach ze świątecznych wyjazdów pomoże Witold Lazar w audycji "Po drodze z Trójką" (15.00 - 19.00), w której nie zabraknie aktualnych informacji z polskich dróg. Natomiast poniedziałkowy wieczór wypełnią piosenki z 53. notowania "Listy przebojów Trójki" Tomasza Miary (19.00 - 22.00), przesuniętej na ten dzień z Wielkiego Piątku. 



logo

Wielki Piątek

Świętowanie rozpoczęliśmy już w piątkowe popołudnie 7 kwietnia. W audycji "Trening uważności" (godz. 15.00 - 16.00) Martyna Matwiejuk szukała dźwięków, które wyostrzają zmysły; dźwięków muzyki, która potrafi zatrzymać w miejscu. Godzinę później, w programie "Cichy piątek" (godz. 16.00 - 17.00), na naszej antenie - muzyczna, świąteczna nostalgia i postne tempo w audycji Marty Goluch.

W audycji "Czwórka unplugged" (godz. 18.00 - 20.00) Damian Sikorski zaprosił na wspólne wysłuchanie nagrań kultowego formatu koncertowego Unplugged i piosenek artystów, którzy specjalizują się w akustycznym graniu. Zagrali m.in. Eels, Skubas, Dawid Tyszkowski, Ignacy, Robert Cichy, Natalia Grosiak i Mikromusic, Mrozu i wielu innych.

"Pokrzyżowania" (godz. 20.00 - 21.00) to audycja specjalna Redakcji Katolickiej. - Drogi nasze z drogą Jezusa krzyżują się. Nie tylko w kościołach w czasie nabożeństw, ale przede wszystkim w naszym życiu.

"Rock Blok - dla każdej samotnej godziny" (godz.  21.00 - 23.00) to wyjątkowa odsłona gitarowego pasma "Dla każdej samotnej godziny" to podróż do krainy dźwięków, których nastrój wyznacza tytułowy utwór Armii.

Wielka Sobota

Wielką Sobotę, 8 kwietnia, rozpoczęliśmy od propozycji Redakcji Katolickiej i audycji "W dobrych zawodach" (godz. 8.00 - 9.00). Ten dzień to czas ciszy i oczekiwania, ale też dzień wielkich porządków, gotowania i chodzenia ze święconką do kościoła. Dlaczego święcimy jajka i czy trzeba pościć? Powiedzieliśmy także o akcji "Wielkanoc bez granic", która od kilku lat jest realizowana przez Instytut Myśli Schumana.

Jak co tydzień w sobotnie przedpołudnie zaprosiliśmy także na audycję "Światła wielkiego miasta" (godz. 10.00 - 11.00). Tym razem tematem było jajko wielkanocne, symbol wiosny i życia. Odwiedziliśmy miasta, w których jajka grają pierwsze skrzypce. Zaczynając od Paryża z polowaniem "la chasse aux oefus" przez Haux, ze smażeniem wielkiego omletu w chorwackiej miejscowości Mošćenice, gdzie jajko należy publicznie pobić. Odwiedziliśmy też niemieckie Leer, by sprawdzić, które jajko zwycięży w pojedynku "Eiertrullern". Rozmawialiśmy także o sposobach zdobienia jajek w różnych częściach świata.

Gościem audycji "Pasjonauci" (godz. 11.00 - 13.00) była Paula Krzykowska, która odwiedza "miejsca, które były". Ze wszystkich najbardziej lubi cerkwie - opuszczone, przez powojenne lata zaniedbywane i rozkradane. Paula fotografuje ich wnętrza, dokumentuje historię. Nie pozwala o nich zapomnieć.

Autor "Zaklinaczy czasu" (godz. 15.00 - 16.00), Jakub Jamrozek, zaprosił z kolei na historyczną wyprawę do lasu. Jak wyglądały lasy we wczesnym średniowieczu? Jakie było ich znaczenie dla rozwoju kultury? Jak dziś zdobywa się wiedzę o lasach sprzed tysiąca lat? Zaprosiliśmy na wystawę "Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

"Nie do przejedzenia" (godz. 17.00 - 18.00) to audycja, w której przedstawiliśmy kulinarne bogactwo wielkanocnych przepisów. To jest o wiele bardziej zróżnicowane, niż mogłoby się wydawać. Niektóre dania jada się tylko w konkretnych regionach Polski. Jak smakuje podhalańska sodra, kaszubska prażnica czy śląska babka majonezowa?

"Klubowe pisanki" (godz. 20.00 - 22.00) to z kolei coroczna muzyczna audycja świąteczna.

Niedziela Wielkanocna

W Wielkanocną Niedzielę 9 kwietnia przez cały dzień można było usłyszeć ciekawostki związane ze świętami wielkanocnymi oraz nieoczywiste wyjątkowe brzmienia w audycjach muzycznych.

Świętowanie rozpoczęliśmy już w porannym paśmie "Tędy po trendy" (godz.  9.00 - 11.00). W pierwszej godzinie spotkanie z twórcami kanału "Gryfnie". Rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych, kulturze i najpiękniejszych miejscach na Śląsku. Sprawdziliśmy też, jak brzmi świąteczna "ślonsko godka". Czym jest tzw. Wielkanocna Rajza?

Po godz. 10.00 spotkanie z Julią Wizowską, członkiem kapituły plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2023. Zafascynowana słowiańskością, przybliża nieprzeciętny świat dawnych wierzeń, praktyk ludowych i rytuałów.

"Święta z Czwórką" (godz. 11.00 - 14.00) - sprawdziliśmy, jak i gdzie spędzają Wielkanoc słuchacze Czwórki. Jakie miejsca odwiedzili lub planują odwiedzić, jeśli świąteczna pogoda na to pozwoli? Zapraszamy na poszukiwania wiosny i obserwacje polskiej przyrody.

"Wielkanocna muzyka nadziei" (godz. 14.00 – 15.00) to świąteczna audycja muzyczna Maćka Szajkowskiego, pełna folkowych brzmień z różnych zakątków świata.

W niedzielny wieczór o nastrojowe brzmienia w programie "Muzyka dobrego słowa" (godz. 20.00 - 21.00) zadbają dziennikarze Redakcji Katolickiej. 

Poniedziałek Wielkanocny

W świąteczny poniedziałek, 10 kwietnia, do stołu zasiedliśmy już z samego rana. Audycję "Święta z Czwórką" (godz. 7.00 - 10.00) rozpoczęliśmy od cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, czemu życzymy sobie właśnie "Wesołego Alleluja".

W drugi dzień świętowania, lenistwa i próbowania różnych wielkanocnych przysmaków porozmawiamy m.in. o  marnotrawstwie żywności, które jest globalnym problem o zatrważającej skali. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych każdego roku na świecie marnuje się około jednej trzeciej całkowitej ilości wytwarzanej żywności.

Problem ten dotyczy także naszego kraju. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg jedzenia, co plasuje nas na piątym miejscu w UE, gdzie średnia wynosi 173 kg. W audycji sprawdzimy, jak nie marnować jedzenia. 

W programie także rozmowa z laureatem Nieprzeciętnych 2022 Jakubem Tylmanem. Jak zmieniło się jego życie przez ostatni rok? Co wniósł w nie tytuł przyznany przez słuchaczy Czwórki?

Po godz. 8.41 - uczciliśmy rocznicę katastrofy smoleńskiej

W kolejnej odsłonie programu "Święta z Czwórką" (godz. 10.00 - 12.00) podpowiemy, jak podróżować po świecie jednośladem. Wyprawa rowerowa to dobry pomysł na rozpoczynającą się wiosnę. Jak zorganizować długą, rowerową wyprawę, o co zadbać i gdzie się wybrać? Gościem będzie Tomek Walkiewicz, który opowie o swojej rowerowej wyprawie do Laponii.

Tematami audycji będą także "Piano Day 2023" - zbliżający się koncert, podsumowujący trasę koncertową pianistki Hani Rani, a także nowe trendy w podwodnej architekturze. 

 

W Polskim Radiu 24 w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek zaprosiliśmy na specjalne audycje nawiązujące do rozpoczynającego się Triduum Paschalnego.

W Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny w świątecznej ramówce znajdziemy zarówno premierowe audycje Naczelnej Redakcji Programów Katolickich, uwzględniające znaczenie Świąt Wielkanocnych dla Polaków i przybliżające ich obchody w różnych miejscach kraju oraz na Ukrainie, jak i reportaże Studia Reportażu i Dokumentu, dotyczące m.in. sylwetki papieża Jana Pawła II czy pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy i działań Polaków w tym zakresie.

Ponadto tematyka wielkanocna jest obecna w specjalnych rozmowach popołudniowych Adriana Klarenbacha, a także większości audycji autorskich.


.

W Polskim Radiu Dzieciom, 7 kwietnia wystartował konkurs "Pisankowy zawrót głowy", skierowany do dzieci w wieku od 2 do 13 lat. Zadanie uczestników polega na samodzielnym wykonaniu pisanki. Jej fotografię należy umieścić w komentarzu pod postem na facebookowym profilu Polskiego Radia Dzieciom. Konkurs potrwa do 11 kwietnia. Do wygrania będą radiowe gadżety.

W Wielkanoc 9 kwietnia o godz. 10.00 w audycji "Dźwięk dobry" najmłodsi słuchacze mogli posłuchać o wielkanocnych zwyczajach, a następnie w "Źródełku" (godz. 11.00) dziennikarze opowiedzieli o zwyczajach wielkanocnych na polskiej wsi.

W Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia, o godz. 10.00 "Muzyczne podróże" i muzyczny Śmigus-dyngus, a w nim wiosenne piosenki o wodzie, a o godz. 11.00 Leszek i Miś zasiedli do wielkanocnego stołu i opowiedzieli o pysznościach, które się na nim znalazły.


. .

W Polskim Radiu Chopin w Wielki Piątek dominowała muzyka pasyjna. O godz. 18.00 można było usłyszeć m.in. Lamentacje na Wielki Piątek Josepha-Hectora Fiocco (Ensamble Bonne Corde), czy Passio Arvo Pärta (Hilliard Ensemble). Z kolei o godz. 22.00 specjalne wydanie audycji, w której Krzysztof Teodorowicz zaprezentował oratorium pasyjne "Passio Domini Nostri Jesu Christi seu Triumphus Evangelii" op. 65 Józefa Elsnera.

W sobotę, o godz. 11.00 świąteczna odsłona audycji "Weekendowe potpourri" z arcydziełem Jerzego Fryderyka Haendla, oratorium La Resurrezione, opowiadające historię trzech dni misterium paschalnego. O godz. 16.00 Oratorium wielkanocne Jana Sebastiana Bacha.

W Niedzielę Wielkanocną o godz. 11.00 w okolicznościowym wydaniu "Weekendowego potpourri" m.in. Alleluja w motecie Exsultate, jubilate Wolfganga Amadeusa Mozarta (Robin Johannsen - sopran, Orchestra Ghislieri).

W świąteczny poniedziałek o godz. 18.00 na specjalną audycję, wypełnioną kompozycjami Antonia Vivaldiego, George'a Friedricha Haendla i George'a Philippe‘a Telemanna - zaprosi Klaudia Baranowska.


małe logo prdz 

Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało specjalne świąteczne wydania magazynów - a w nich reportaże oraz spotkania z gośćmi, m. in. rozmowa z prof. Mariolą Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS o tematyce Wielkiego Tygodnia w tradycji zachodniej, rozmowa z ks. prof. Arturem Żukiem o różnicach religijnych społeczności polskiej i niemieckiej, reportaż z Muzeum Etnograficznego w Kartuzach, przedstawiający tradycje Wielkiej Nocy na Kaszubach oraz reportaż o Wielkanocy na Wileńszczyźnie i tradycjach oraz zwyczajach kuchni wielkanocnej. 


logotyp Polskiego Radia Kierowców 

Z kolei Polskie Radio Kierowców towarzyszy słuchaczom w trakcie wyjazdów świątecznych i na bieżąco monitoruje sytuację na drogach. W audycjach m.in. raporty, najświeższe informacje z głównych dróg w kraju, a także drogowa prognoza pogody

*** 

W poniedziałek o godz. 8.41 na wszystkich antenach publicznego nadawcy zostaną odczytane nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej.

mat. pras. / id / rk  

Czytaj także

Wielkanoc w Jedynce. Audycje specjalne i transmisje nabożeństw

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 06:00
Program 1 Polskiego Radia na Święta Wielkanocne przygotował dla słuchaczy ciekawą ofertę. W programie były m.in. transmisje nabożeństw, świąteczna oprawa muzyczna, audycje specjalne, słuchowiska oraz rozmowy z ciekawymi gośćmi. Do Jedynki zaprosiliśmy już w Wielki Czwartek wieczorem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc z Czwórką. Muzycznie i świątecznie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 17:45
Jak co roku na antenie Czwórki muzycznie i nastrojowo. Zapraszamy na dźwięki pełne refleksji, ale także rozmowy z gośćmi przy wielkanocnym stole, garść ciekawostek historycznych i chwile spędzone w dobrej atmosferze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 15:20
Program 2 Polskiego Radia przygotował dla swych słuchaczy wiele świątecznych atrakcji. Zapraszamy do spędzenia Świąt Wielkanocnych z Dwójką!
rozwiń zwiń