Ryszard Legutko podziękował członkom kapituły za uhonorowanie go nagrodą i wyraził radość z powodu jej otrzymania. Powiedział, że jest ona tym bardziej cenna przez to, że "w poprzednich latach wyróżnienie to otrzymywali wybitni przedstawiciele naszej kultury". Dodał, że jest "wzruszony, wspominając patrona nagrody śp. Lecha Kaczyńskiego".
W rozmowie z Adrianem Klarenbachem z PR24 po otrzymaniu nagrody prof. Ryszard Legutko powiedział, że patron nagrody Lech Kaczyński wiele rozumiał z tego, co się dzieje, i przenikliwie przewidywał, co się może zdarzyć. Był człowiekiem dużego intelektu i "jak mawiał Arystoteles - szerokiej duszy". Lech Kaczyński był zainteresowany światem – dodał, wspominając spotkania z udziałem artystów i intelektualistów i b. prezydenta.
"Polska stoi przed wielką szansą"
Prof. Ryszard Legutko powiedział, że obecnie Polska stoi przed olbrzymią szansą. Polega ona na tym, że Europa Środkowo-Wschodnia z dużym udziałem Polski może stać się skonsolidowana, również politycznie i będzie stanowiła przewagę dla części zachodniej.
Jak mówił, obecnie w UE mamy niestety bardzo dużą asymetrię – wschód Europy jest zdominowany przez zachód, unią rządzącą tamtejsze elity.
Zaznaczył, że Trójmorze jest projektem, który bardzo dobrze rokuje, jeśli chodzi o wzmocnienie naszego regionu, apelował, by działać w tym kierunku.
00:26 11787789_1.mp3 Prof. Ryszard Legutko: jestem wzruszony, wspominając patrona tej nagrody (źr. IAR)
***
Rozmowa z prof. Ryszardem Legutką, laureatem Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego:
***
Europoseł wygłosił także krótki wykład pt. "Sowa Minerwy wyleciała o świcie", którego tytuł nawiązuje do początku książki Hegla "Zasady filozofii prawa" i stwierdzenia, że "sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu".
Nagrodę wręczył prof. Legutce wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Laudację wygłosił profesor prawa Adrian Vermeule z Uniwersytetu Harvarda. Mówił m.in., że profesor Ryszard Legutko "jest naukowcem nie tylko europejskiego, ale światowego kalibru (...), to człowiek, który łączy teorię i praktykę w sposób, który budzi podziw. Decyzję kapituły nagrody przedstawił prof. Zdzisław Krasnodębski.
Nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego
Nagroda imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jest przyznawana "wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju.
W przeszłości Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymali między innymi - historyk, profesor Andrzej Nowak, pisarz i publicysta Bronisław Wildstein oraz kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc.
Kongres Polska Wielki Projekt odbywał się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. To wydarzenie z udziałem polityków, ekspertów i naukowców poświęcone tematom ważnym dla Polski i Europy. Tegoroczny Kongres Polska Wielki Projekt wypełniły dyskusje o wojnie na Ukrainie i jej znaczeniu dla Polski, Europy i świata. Debatowano także na temat Trójmorza, Rosji, nowoczesnych technologii, kwestii unijnych czy regionu Europy Środkowej.
Na Kongresie wystosowano przesłanie do społeczeństw obywatelskich
Uczestnicy ogłosili "Przesłanie do społeczeństw obywatelskich przeciw obojętności wobec wojny na Ukrainie".
"Apelujemy do sumienia obywateli Europy, a zwłaszcza jej politycznych elit, aby nie odwracały oczu od cierpiącej Ukrainy i wsparły ją w nierównej walce z agresorem. Koniec z obojętnością wobec mordów na Ukraińcach! Oni walczą o godność i przyszłość Europy. Ich porażka będzie także naszą porażką" - napisano.
***
Patronami medialnymi są Polskie Radio 24 i Program 2 Polskiego Radia. Obrady i dyskusje Kongresu są transmitowane także na stronie PolskieRadio24.pl.
***
***
***
***
Czytaj także:
PAP, IAR, polskawielkiprojekt.pl /in./