Polskie Radio

Mija 64. rocznica śmierci Alberta Camusa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 12:48
Pisarz, dramaturg, filozof, eseista, reżyser i publicysta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1957 roku. Autor "Obcego", "Dżumy" oraz "Upadku". 4 stycznia, w 64. rocznicę tragicznej śmierci w wypadku samochodowym, wspominamy Alberta Camusa.
Albert Camus, francuski pisarz i noblista
Albert Camus, francuski pisarz i noblistaFoto: shutterstock.com/Naci Yavuz

W teczce, którą znaleziono przy Albercie Camusie w styczniu 1960 roku, znajdował się niedokończony zarys powieści "Pierwszy człowiek". Książkę wydano pośmiertnie, tak jak i jeszcze jedno, niedokończone za życia dzieło o paradoksalnym w tej sytuacji tytule "Śmierć szczęśliwa".

Albert Camus znany jest przede wszystkim jako autor "Dżumy", "Obcego" i "Upadku". Był także twórcą teatralnym i eseistą. Zaliczany do egzystencjalistów, szedł swoją drogą, skłócony z Jean-Paulem Sartrem, odrzucając faszyzm i komunizm, krytykując kolonializm, wskazywał współczesnemu człowiekowi horyzont etyczny. Żył tylko 47 lat, lecz miał i nadal ma ogromny wpływ na rozwój literatury i myśli.

---

W ostatnim wydaniu "Kulturalnej Jedynki" o dziełach literackich, które trafiły do domeny publicznej w 2024 roku. 

Dzień Domeny Publicznej to nieoficjalne święto przypadające 1 stycznia każdego roku. Wówczas powiększa się pula książek, z których możemy korzystać bez żadnych ograniczeń i zobowiązań wynikających z praw autorskich. W poniedziałek 1 stycznia 2024 roku do domeny publicznej trafiła twórczość osób, które zmarły w 1953 roku. To m.in. dzieła poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, prozaika, poety i publicysty Kornela Makuszyńskiego, a także jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego Juliana Tuwima.

***

Do wysłuchania audycji "Kulturalna Jedynka", w czwartek (4.01) po godz. 23.35, zaprasza Jakub Domoradzki

mg/DS

Zobacz więcej na temat: Albert Camus literatura