Na płaskowyżu Mesa Verde polscy archeolodzy natrafili na setki nowych, nieznanych dotąd petroglifów, które zostały wyryte nad osadami, w trudno dostępnych partiach klifów. Do XIII wieku odbywały się tam różne ceremonie: od obserwacji słońca podczas przesileń zimowego i letniego, po rytuały inicjacyjne i szamanistyczne. To odkrycie diametralnie zmienia nasze wcześniejsze postrzeganie społeczności kultury Pueblo.
Gościem "Eureki" będzie prof. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii UJ, kierownik Projektu Archeologicznego Sand Canyon - Castle Rock.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- W badaniach archeologicznych nad pochodzeniem i migracjami ludzi mamy od kilkunastu lat niezwykle "czuły" miernik – izotopy strontu 86 i 87.
Proporcja "mieszanki" tych izotopów występuje w skorupie ziemskiej, skałach i wodzie – i jest odmienna w różnych rejonach świata. Człowiek – poprzez dietę – wprowadza do swojego organizmu ten charakterystyczny dla danego obszaru skład izotopowy. Badając szkliwo zębów i porównując z "markerem środowiska" możemy z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek pochodził stąd, czy jest przybyszem z innych terenów.
Gościem audycji będzie prof. Zdzisław Bełka z Laboratorium Izotopowe Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
***
Na "Eurekę" w piątek (26.01) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.
ans/DS