13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez Sowietów wiosną 1940 roku. Święto ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku, przypada w rocznicę opublikowania przez Niemcy (13 kwietnia 1943 roku) oficjalnej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez bolszewików.
Dwa dni wcześniej (11 kwietnia 1943) ujawniła to niemiecka agencja Transocean. Wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, duchowni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Poprzez zgładzenie polskich patriotów Sowieci chcieli zapobiec odrodzeniu się naszego państwa.
---
W poprzednim wydaniu "Eureki" rozmawialiśmy m.in. o meteorytach.
Fragmenty skalne, które wpadną w atmosferę ziemską, na skutek wzrostu temperatury najczęściej ulegają całkowitemu unicestwieniu. Jednak czasami, w przypadku większych obiektów, zdarza się, że ich ocalałe części docierają do powierzchni Ziemi, i to one właśnie nazywane są meteorytami.
Meteoryty mają charakterystyczny wygląd. - W trakcie lotu przez atmosferę wszystkie ostre krawędzie są zaokrąglane. Po spadku na Ziemię mamy taką czarną skałę ze skorupą obtopieniową. Niemal wszystkie meteoryty zawierają żelazo, więc na ich powierzchni pojawia się rdza - wyjaśniał w audycji "Eureka" prof. Szymon Kozłowski.
***
Do wysłuchania audycji "Eureka", w piątek (11.03) o godz. 19.30, zaprasza Anna Stempniak
mg