- Tomasz Sajewicz to dziennikarz i wieloletni korespondent Polskiego Radia w Chinach.
- Jest współautorem książki "Nowa gra w Chińczyka". To wywiad-rzeka z ekspertami z zakresu kultury i gospodarki Chin: Bogdanem Góralczykiem i Marcinem Jacoby.
- W Czwórce opowiada o książce i współczesnych Chinach.
Nowa gra w Chińczyka - kto jest autorem książki?
Jak można przeczytać w opisie wydawcy, "Nowa gra w Chińczyka" to wywiad-rzeka, który swym wartkim nurtem porwie Czytelnika w podróż po współczesnych Chinach. Na pytania Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Azji, odpowiadają Bogdan Góralczyk, sinolog, politolog i dyplomata, znawca Chin i problematyki międzynarodowej, naoczny świadek zmian zachodzących w Państwie Środka przez dekady, oraz Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz i literaturoznawca zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi Azji Wschodniej, a jednocześnie znawca kultury i literatury Chin starożytnych.
- Wydaje mi się, że warto się przyglądać temu wszystkiemu, co się dzieje w Chinach, co się dzieje w Korei Południowej, w Japonii, na różnych poziomach. Warte się temu przyglądać nie tylko z powodów gospodarczych, ale także ze względu na to, jak Chiny wykorzystują technologię do tzw. inżynierii społecznej, co oczywiście budzi niepokój i grozę - tłumaczy gość Czwórki. - Tutaj nasuwają się porównania z serialem "Black Mirror". To powinniśmy zgłębić. W naszej książce jednym z, moim zdaniem, ciekawszych wątków jest wątek "czym są Chiny?".
Chiny i Zachód - aspekt technologiczny
Rozmówca Mateusza Kulika zwraca uwagę, że każdy z nas inaczej je sobie wyobraża. Można je obserwować na różne sposoby, analizować różne aspekty.
- Wszystko zależy od tego, jaką mamy perspektywę tego kraju. A Chiny są naprawdę niezwykle złożone i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że za chwilę, jeśli chodzi o technologie, mogą nas prześcignąć i możemy się obudzić w sytuacji, w której nie chcielibyśmy się obudzić - tłumaczy Tomasz Sajewicz. - To się zresztą już zaczęło dziać. Patrząc na ten aspekt czysto technologiczny, mam wrażenie, że Chińczycy pod wieloma względami już przegonili świat Zachodu.
Zobacz także:
Pandemia - test dla Zachodu
Dziennikarz zwraca uwagę, że pandemia koronawirusa pokazała, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od Chin. Jako sztandarowy przykład podaje casus maseczek. - Po jakimś czasie trwania pandemii okazało się, że zaczyna brakować maseczek. Zaczęły więc napływać wyłącznie maseczki z Chin, ponieważ okazało się, że tam jest większość linii produkcyjnych maseczek - zauważa. - Najprostsze, co można sobie wyobrazić, to maseczki ochronne. Więc to było jedno otrzeźwienie. Drugie otrzeźwienie to kwestia elektroniki, smartfonów i urządzeń tam zamawianych.
Śledztwa dziennikarskie i te prowadzone przez różne instytucje wykazały, że zbierają one dane na nasz temat. - Oczywiście nie demonizujmy wszystkich chińskich sprzętów. Ja tutaj powtórzę to, co zazwyczaj w takich sytuacjach mówię: w tym przypadku nasze państwo powinno stać na straży tego, żebyśmy my jako przeciętni konsumenci wybierali bezpieczne produkty - podkreśla Sajewicz. - To wszystko jednak rzeczywiście pokazało, jak jesteśmy uzależnieni od Chin. I moja konstatacja jest taka - czy myśmy to zrozumieli? Nie sądzę. Szczerze powiedziawszy, jak teraz z perspektywy 2024 roku patrzę na to wstecz, to zastanawiam się, czy te łańcuchy dostaw się zmieniły. Wydaje mi się, z punktu widzenia biznesowego starano się o nowe rozwiązania, ale czy również odbywa się to na poziomie władz? Chciałbym wierzyć, że tak.
24:46 CZWORKA/Reset - "Gra w chinczyka" 15.04.2024.mp3 Tomasz Sajewicz, współautor książki "Nowa gra w Chińczyka" o Państwie Środka i jego pozycji we współczesnym świecie (Reset/Czwórka)
W rozmowie także podejmowano temat bezrobocia wśród młodych Chińczyków oraz bezpieczeństwa i Tajwanu. - W książce "Nowa gra w Chińczyka" staramy się wytłumaczyć także, na czym polegają różnice kulturowe - zaznacza gość Czwórki. - Staramy się wskazać, jak "czytać Chiny" i pewne deklaracje chińskich przywódców.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Tomasz Sajewicz (dziennikarz, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Azji)
Data emisji: 15.04.2024
Godzina emisji: 17.15
aw/wmkor