W roku 1124 przez kilka miesięcy św. Otto przemierzał Pomorze i nawracał mieszkańców m.in. Pyrzyc, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Szczecina, Lubina, Kłodony... O działalności biskupa z Bambergu dowiadujemy się z trzech poświęconych mu żywotów, ale to dopiero wyniki badań archeologicznych w znacznym stopniu uzupełniły naszą wiedzę na temat procesu ewangelizacji tego regionu.
I o tym właśnie opowie prof. Marian Rębkowski - dyr. Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, autor książki "Chrystianizacja Pomorza Zachodniego", który prowadził tam badania archeologiczne i identyfikował miejsca odwiedzane przez św. Ottona.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- To miały być rutynowe badania archeologiczne. Okazało się jednak, że w wykopie planowanej inwestycji w Czulicach pod Krakowem znajduje się nietypowy grób z przełomu IV i V w. Pochowani tam zostali dwaj chłopcy. Jeden z nich był Europejczykiem, drugi… Hunem. Hunowie to koczowniczy lud pochodzący z północnych Chin i Mongolii. W końcu IV w n.e. dotarli do Europy i rozpoczęli swoje łupieżcze wyprawy. Badacze przypuszczali, że mogli zapuszczać się na nasze tereny, ale dotąd nie było na to dowodu. Teraz mamy pierwsze potwierdzenie obecności Hunów na północ od Karpat.
Gościem "Eureki" będzie Jakub Niebylski - z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie, odkrywca grobowca.
***
Na "Eurekę" w poniedziałek (17.06) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.
ans/kormp