Polskie Radio

Imieniny Jana Kochanowskiego z Biblioteką Narodową. Czesław Miłosz bohaterem pikniku literackiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 15:37
Biblioteka Narodowa zaprasza na piknik literacki, który odbędzie się 29 czerwca w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Jego bohaterem będzie Czesław Miłosz, patron literacki 2024 roku. 
Imieniny Jana Kochanowskiego 2024
Imieniny Jana Kochanowskiego 2024Foto: mat. promocyjne

"W moich latach chłopięcych wybrałem zawód przyrodnika" - wyznał Czesław Miłosz. Zainspirowani dziecięcymi fascynacjami poety organizatorzy pikniku literackiego zapraszają na botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich, podczas którego Adam Wajrak opowie o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a Małgorzata Lebda i Szymon Opryszek o wodzie i rzekach.

Wydarzenie będzie też okazją do rozmowy o przekładach poezji i małych ojczyznach. Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają korespondencję Miłosza i Wisławy Szymborskiej, o której opowie Michał Rusinek. W otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać poświęconą Miłoszowi wystawę - rękopisy i osobiste pamiątki poety.


Czytaj także:


Poza tym - w ramach imprezy Imieniny Jana Kochanowskiego - będzie można wziąć udział w profesjonalnych warsztatach lektorskich, a w plenerowym studiu spróbować swoich sił w roli lektora. Z myślą o najmłodszych czytelnikach Teatr Guliwer wystawi spektakl "Ale kino", a o dodatkowe atrakcje (warsztaty i spotkania) zadbają Fundacja Pogranicze oraz wydawnictwa dziecięce.

Nie zabraknie stałych punktów programu: meczu poetyckiego, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" (Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz z gościnnym udziałem Jerzego Rogiewicza) czy dansingu pod gwiazdami (Nicponie). Będzie można zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu polskich wydawnictw, zdobyć autograf ulubionego pisarza oraz skorzystać z cienia drzew i strefy gastronomicznej.



***

Na audycję "Skarby kultury polskiej" w środę (26.06) po godz. 23.30 zaprasza Anna Stempniak.

Jedynka/Biblioteka Narodowa/kk/wmkor