Rogal świętomarciński z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym. Historia tego wypieku zaczęła się w 1891 roku, gdy proboszcz kościoła św. Marcina w Poznaniu poprosił wiernych, aby biorąc za przykład patrona parafii, w dniu jego święta – czyli 11 listopada – zrobili coś dla ubogich. Na apel proboszcza odpowiedział cukiernik Józef Melzer, który upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół.
W kolejnych latach dołączyli do niego inni i tak narodziła się tradycja świętomarcińskich rogali.
Odkrywając kulinarną stronę Poznania, odwiedziliśmy Poznańskie Muzeum Pyry. Tam poznaliśmy historię ziemniaka - warzywa, które odkryte wraz z Ameryką wywołało w Europie prawdziwą rewolucję kulinarną. Poznaniacy szczególnie upodobali sobie ziemniaki, czego dowodem jest nie tylko wspomniane muzeum, ale i żartobliwe określenie miasta mianem Pyrlandii.
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".