Polskie Radio

Ponad sto obrazów Chełmońskiego w Muzeach Narodowych w trzech polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 17:45
Malownicze krajobrazy i barwne sceny życia wsi, przepełniona mistycyzmem przyroda, nieokiełznane konie w biegu i ptaki podrywające się do lotu, smugi światła w mgłach poranka i gwieździste noce, a jednocześnie subtelne budowanie nastroju, ascetyzm i prostota środków wyrazu – niepowtarzalny i nowatorski charakter twórczości Józefa Chełmońskiego odegrał ważną rolę w rozwoju malarstwa polskiego i niezmiennie zachwyca do dziś. W Muzeum Narodowym w Warszawie od 27 września będzie można zobaczyć największą od lat 80. XX wieku wystawę prac artysty. 
Prace Józefa Chełmońskiego do zobaczenia w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie
Prace Józefa Chełmońskiego do zobaczenia w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i KrakowieFoto: mat. pras.

Malarz przełomu

Chełmoński, romantyk obdarzony żywiołowym temperamentem, ogromną siłą witalną i poczuciem humoru, tworzył w sposób instynktowny i intuicyjny, niezależny od jakichkolwiek założeń programowych. Jego twórczość wyznacza początek drogi, która poprowadziła malarstwo polskie do nowoczesności, realizmu i wyzwolenia z patriotycznych powinności. Artysta miał znakomity zmysł obserwacji i zdolność zapamiętywania wrażeń. Jego dzieła wiernie oddają realia życia i wyróżniają się prawdą scenerii. Fascynacja życiem wsi, umiłowanie natury, umiejętność wczuwania się w panujący w niej nastrój, prostota motywów i sugestywność środków artystycznego wyrazu – to główne cechy jego twórczości.

Kronika życia wsi

Chełmoński poznał wieś w dzieciństwie i z niej czerpał motywy do pierwszych obrazów. Dokumentował rzeczywistość i odtwarzał ją w anegdotycznych scenach rodzajowych. Najchętniej podejmował motyw interakcji w wiejskich społecznościach. Poza dynamicznymi kompozycjami, jak np. Sprawa u wójta i Oberek, tworzył także nastrojowe dzieła, m.in. Rankiem w puszczy i Przed deszczem. Chełmońskiego interesowały też emocje bohaterów: Babie lato i Sielankę przenika spokojna zaduma, a Wieczór letni – wspomnienie Ukrainy – mrok i tajemnica. O wyjątkowości dzieł artysty świadczy zerwanie z dotychczasową konwencją w przedstawianiu wsi. Chełmoński podjął próbę indywidualizacji przedstawicieli wiejskich społeczności: kobiet, mężczyzn, dzieci. Można to odczytywać jako dążenie do upodmiotowienia chłopskiego świata. 

Świadek ludzkich spotkań

Jednym z ulubionych motywów Chełmońskiego był widok na wiejski dom lub przydrożny zajazd, często wzbogacony o rozbudowaną scenę rodzajową. Tłem takich barwnych, sprawiających wrażenie przypadkowych, spotkań i rozmów bywały też śnieżne pustkowia. Obraz wiejskiego życia uzupełniają widoki tłumnych jarmarków. Artysta odwoływał się też do swoich chłopięcych przeżyć z czasu powstania styczniowego, odmalowując powstańcze przemarsze, postoje i patrole. Pokazywał je bez emocji, podkreślając monotonię i trudy żołnierskiego życia.

Sceny polowań

Istotnym tematem w twórczości Chełmońskiego są sceny myśliwskie, choć sam artysta polowań nie lubił. W obrazach Zjazd na polowanie, Wyjazd na polowanie czy Dojeżdżacz zwrócił uwagę na służebną rolę chłopów w tej popularnej ówczesnej rozrywce elit. Gwałtowne sceny polowań malarz często osadzał w spokojnej scenerii. Swobodny, sumaryczny sposób oddania form i faktur śniegu, błota i roślinności kontrastuje z precyzyjnym rysunkiem ludzi i zwierząt. Niekiedy Chełmoński rezygnował z dynamiki na rzecz ukazania atmosfery ciszy i skupienia.

Fascynacja końmi

Chełmoński przez całe życie pozostawał pod urokiem koni, był też świetnym jeźdźcem. Potrafił po mistrzowsku oddać budowę anatomiczną tych zwierząt, napięcie ich mięśni, umaszczenie oraz lśniącą w słońcu sierść. Przedstawiał konie w najrozmaitszych sytuacjach. Najchętniej malował je na wpół dzikie, nieposkromione, ujawniające ogromną siłę i żywiołowy temperament, m.in. w zaprzęgach – w szalonym pędzie pokonujące kresowe bezdroża, pełne błota i śniegu. Chełmoński chętnie kontrastował energiczny ruch zwierząt ze statycznymi elementami kompozycji, np. w "Polskiej furmance" i "Próbie czwórki". 

Czytaj także: 

Odkrywanie polskiej przyrody

Chełmoński odkrywał uroki ojczystej ziemi w Kuklówce, mazowieckiej wsi, w której osiadł w jesieni życia. Dotychczas pełen temperamentu realista stawał się mistrzem wyciszonego, subtelnego nastroju. Tworzył kadrowane z bliska pejzaże, wiernie odtwarzał bogactwo rodzimej fauny i flory. Niekiedy sumował wrażenia i upraszczał formy. Pejzaże te cechuje swobodny, szeroki sposób nakładania farb, w którym gubią się szczegóły. Ujęcie syntetyzujące dominuje w malarskich widokach Ukrainy, gdzie stepy zdają się trwać poza czasem, a ludzie nie ingerują w życie przyrody. Przeciwnie – podlegają jej na równi ze światem roślin i zwierząt, stają się jej integralną częścią.

Mistrzowskie kadry

W pejzażach Chełmońskiego linia horyzontu podnosi się lub opada, rozszerzając w ten sposób granice widzenia. Artysta kieruje nasz wzrok ku odleglej, transcendentnej przestrzeni nieba, bądź ku bliskiej, dostępnej zmysłom ziemi. Niekiedy tę prostotę horyzontalnego układu zaburza stóg siana czy drzewo. Dynamizują one krajobraz i akcentują element indywidualnego życia w całości natury. W twórczości Chełmońskiego pojawiają się też kadrowane z bliska widoki lasu, zupełnie pozbawione linii horyzontu, a niekiedy nawet nieba.

Malarz dnia i nocy

Światło, w XIX wieku uważane za duszę pejzażu, odgrywa istotną rolę również w krajobrazach Chełmońskiego. W widokach malowanych o wschodzie słońca artysta po mistrzowsku harmonizuje pokrewne barwy o dyskretnych różnicach tonów. Umiejętnie wykorzystuje także efekt kontrastu intensywnych, nasyconych kolorów, podkreślających wrażenie przejrzystości powietrza w pełnym blasku słońca. Natomiast uchwycona w nokturnach pora zmierzchu przywołuje nastrój wyciszenia i uspokojenia, pozwala odczuć metafizyczny wymiar natury. 

Mistyka przyrody

Wraz z upływem czasu zmieniał się stosunek Chełmońskiego do świata – coraz bardziej stronił od ludzi i wytrwale kontemplował przyrodę. Jego pełne skupienia i empatii wsłuchiwanie się w naturę, emocjonalny stosunek do każdej żywej istoty były bliskie ideałom franciszkańskiej mistyki przyrody. W późnych krajobrazach Chełmońskiego pojawia się ton spirytualizmu. Wyróżnia je prostota motywu, eliminacja zbędnych szczegółów i wyciszona kolorystyka. Ascetyzm ten sugeruje, że artysta nie tyle już opisuje świat, co stara się wyrazić intymne doświadczenie obecności w nim Boga.

Od realizmu do symbolizmu

W krajobrazach z okresu zamieszkiwania w Kuklówce Chełmoński próbował stworzyć niejako syntezę całej natury, ukazać to wszystko, co w niej żywe, ruchliwe, zmienne, jak i to, co odwieczne i nieprzemijające. Takie podejście skłaniało do interpretacji dzieł artysty w duchu XIX-wiecznego symbolizmu. Jego estetykę kształtowało odrzucenie racjonalistycznego modelu świata, przekonanie o tym, że nieuchwytny, lecz intuicyjnie wyczuwalny pierwiastek duchowy przenika wszelkie zjawiska. 

 


*** 

Agnieszka Rosales-Rodriguez, kuratorka Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 roku Muzeum Narodowego w Warszawie - o "Kuropatwach" i ich autorze, Józefie Chełmońskim, niezwykłym malarzu, który podobno zasypiał z pędzlem w ręku: 

 

Na ekspozycji w MNW zaprezentowano 119 obrazów. Będzie też można zobaczyć kilkadziesiąt rysunków. Z przyczyn konserwatorskich prace wykonane na podłożu papierowym będą wymieniane w trakcie trwania wystawy co sześć tygodni.

Wystawie towarzyszy obszerny dwutomowy katalog, przewodnik po wystawie oraz liczne wydarzenia kulturalne: warsztaty, oprowadzania, koncerty i debaty. Muzeum przygotowało również płytę winylową z muzyką inspirowaną naturą i twórczością Chełmońskiego.

Program towarzyszący wystawie obejmuje różnorodne wydarzenia edukacyjne dla dorosłych, młodzieży, rodzin z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami: oprowadzania, niedzielne spotkania na wystawie, dyskusje i warsztaty. Zaplanowano spacery miejskie i przyrodnicze. Zwiedzający mogą skorzystać z audio-przewodników czytanych przez Krystynę Czubównę i Adama Wajraka.

Projekt CHEŁMOŃSKI jest realizowany w latach 2022–2025 przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Narodowe w Krakowie. 

 


W ramach projektu odbędą się trzy odsłony wystawy: 

Muzeum Narodowe w Warszawie: 27 września 2024 – 26 stycznia 2025
Muzeum Narodowe w Poznaniu: 6 marca – 29 czerwca 2025
Muzeum Narodowe w Krakowie: 8 sierpnia – 30 listopada 2025

Kuratorami warszawskiej wystawy są Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki (MNW).

Wystawa w MNW jest objęta honorowym patronatem Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej.

Wystawę w MNW dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

*** 

 


Wystawę wspierają Mecenasi Muzeum Narodowego w Warszawie: PGE Polska Grupa Energetyczna i ORLEN, Partner Strategiczny Muzeum: PZU oraz Partnerzy Muzeum: Totalizator Sportowy, KPMG i PKP Intercity. Aranżacja wystawy powstała we współpracy z firmą AkzoNobel.

Promocję wystawy wspierają patroni medialni: Polskie Radio, Polskie Radio Dwójka, "MINT Magazine", "Notes Na 6 Tygodni", "Pismo. Magazyn Opinii", "Sens" i "Zwierciadło".

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Józef Chełmoński. Mistrz polskiego pejzażu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 05:40
110 lat temu, 6 kwietnia 1914 roku, zmarł Józef Chełmoński, najważniejszy przedstawiciel polskiego realizmu w malarstwie. Przez całe życie inspirował go głównie rodzimy krajobraz i sceny z życia chłopów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynne dzieło Chełmońskiego konserwowane… na oczach widzów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:30
"Czwórka" – słynne dzieło Józefa Chełmońskiego, obecnie znajdujące się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zostanie poddane konserwacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cały proces odnawiania datowanego na 1880 rok obrazu, odbywał się na oczach zwiedzających. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 19:15
Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.
rozwiń zwiń