Polskie Radio

Forum Local Trends. Dwa dni debat polskich samorządów w przededniu prezydencji w UE

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 12:55
"20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów" to hasło, które będzie przyświecać obradom jesiennej edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Po raz kolejny poruszone zostaną kluczowe tematy i wyzwania polskich samorządów w ujęciu wizyjnym i planowania strategicznego identyfikując trendy, szanse i bariery rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-15 października w Poznań Congress Center.
Do udziału w Local Trends  Europejskim Forum Samorządowym - zaproszeni są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauki oraz biznesu.
Do udziału w Local Trends – Europejskim Forum Samorządowym - zaproszeni są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauki oraz biznesu.Foto: mat. organizatora

Tegoroczne Europejskie Forum Samorządowe zainauguruje sesja z okazji dwudziestolecia Wielkopolski w Unii Europejskiej oraz debata na temat wyzwań dla Polski, Europy czy polskiej wizji rozwoju Unii Europejskiej w ramach zbliżającej się prezydencji. Gośćmi sesji będą m.in. Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka, Aleksander Kwaśniewski oraz José Manuel Durão Barrosso.

- W tym roku świętujemy dwie dekady Polski w Unii Europejskiej. Podsumowań ostatniego dwudziestolecia w strukturach europejskich dokonujemy stojąc u progu zbliżającego się Przewodnictwa Polski w Radzie UE. Przed nami także zmiany w unijnych instytucjach, otwarcie debaty na temat kolejnej perspektywy finansowej i przyszłości polityki spójności po roku 2027 oraz wyzwania, z którymi mierzy się współczesna Europa. O tym oraz o najważniejszych kwestiach rozwojowych na kolejne lata będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends, które odbędzie się 14 -15  października 2024 roku w Poznaniu, stolicy Wielkopolski – Europejskiego Regionu Aktywnych Ludzi – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz forum i członek Komitetu Honorowego Local Trends.

GreenCities i miasta przyszłości

W programie III edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego znajdzie się osiem sesji plenarnych oraz blisko czterdzieści sesji równoległych. Przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki spotkają się w Poznaniu aby porozmawiać na temat:

  • perspektyw i roli polityki spójności w zrównoważonym rozwoju polskich miast i regionów,
  • miejskich technologii przyszłości, problematyki zmian klimatu oraz strategii ESG,
  • kształtu polityki spójności w nowej perspektywie finansowej UE 2028-2034,
  • strategii metropolitalnych oraz rozwoju obszarów funkcjonalnych stowarzyszeń międzygminnych,
  • strategii transformacji cyfrowej miast wobec wyzwań Cyfrowej Dekady 2030,
  • współpracy samorządów Polski i Ukrainy na rzecz wzmacniania polskich miast i odbudowy Ukrainy,
  • przygotowywania strategii rozwoju miast w powiązaniu z planami ogólnymi, szczególnie w obszarach: gospodarki obiegu zamkniętego, finansowania zielonych inwestycji, wyzwań środowiskowych i finansowych dla rozwoju i wzmocnienia gminnej gospodarki wodnej oraz wdrażania Społecznego Funduszu Klimatycznego UE.

Wydarzenie zostanie zwieńczone rekomendacyjną sesją podsumowującą z udziałem ekspertów krajowych korporacji samorządowych.

Podczas wieczornej Gali w pierwszym dniu forum  zostaną rozdane nagrody Rankingu Fundacji Polska Bezgotówkowa "Cashless Smart City" oraz Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych.

 


Dodatkowo, w ramach programu Europejskiego Forum Samorządowego zaplanowano inicjatywy takie jak: Forum Rozwoju Miast, Forum Młodzieżowych Rad Miast oraz Forum Polityki Senioralnej.

Forum Rozwoju Miast

Tegoroczne Forum Rozwoju Miast odbędzie się pod hasłem "Miasto wobec osamotnienia i samotności". Goście z Polski i zagranicy podzielą się dobrymi praktykami w zakresie rozwiązań sprzyjających dobrostanowi mieszkańców. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.: Jason Stanley, profesor filozofii na Uniwersytecie Yale; Joanna Jurga, projektantka przestrzeni, badaczka i edukatorka; Anthony Zacharzewski, współzałożyciel międzynarodowej organizacji non-profit Democratic Society (Demsoc) oraz Zuzana Papazoski, dyrektorka z National Democratic Institute (NDI).

 


Do udziału w Local Trends – Europejskim Forum Samorządowym - zaproszeni są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauki oraz biznesu.  

mat. prasowe / rk 

Czytaj także

Jak doganiamy Unię Europejską w rozwoju społecznym?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 21:34
Jak szybko i w jakim stopniu Polska dogania rozwinięte kraje Unii Europejskiej pod względem życia społecznego? W jakich obszarach jesteśmy na prowadzeniu, a gdzie konieczne jest nadrobienie zaległości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Środki z UE dla powodzian. Rząd przyjmie specjalną uchwałę? Chodzi o nawet 1,5 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 16:30
W usuwanie zniszczeń spowodowanych powodzią zaangażowane zostaną również środki europejskiej. W najbliższy wtorek rząd może przyjąć specjalną uchwałę w tej sprawie. - Pozwoli to na uruchomienie 1,5 mld złotych w okresie krótkich tygodni - mówi portalowi polskieradio24.pl Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Głosy kobiet". O polityce równościowej Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 08:00
Przedwczoraj Ursula von der Leyen ogłosiła nowy skład Komisji Europejskiej. Nie udało się osiągnąć parytetu, kobiet jest zaledwie 40 procent. W "Głosach kobiet" Ludwika Włodek rozmawiała o polityce równościowej Unii Europejskiej. Najpierw z byłą europosłanką Sylwią Spurek, potem z prawniczką antydyskryminacyjną Aleksandrą Szczerbą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia słabsza od USA. "Czeka ją powolna gospodarcza agonia"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 17:30
Według raportu przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej Europie grozi gospodarcza "powolna agonia". Autorem obszernego opracowania jest były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. O słabościach unijnej gospodarki i wyzwaniach, jakie przed nią stoją, w Polskim Radiu 24 mówił dr Tomasz Makarewicz z Uniwersytetu w Bielefeld.
rozwiń zwiń