"Oni", enigmatyczne postaci, to jednocześnie konkretna siła i metafora współczesnych lęków - przed utratą tożsamości, kryzysem sztuki czy dehumanizacją.
słuchowisko "Oni" według dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Tadeusza Kabicza /fot. mat.prom
Słuchowisko zostało zrealizowane na żywo w teatrze STUDIO i transmitowane na antenie Programu 2. Spektakl z udziałem publiczności to - jak mówi Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia - "przedsięwzięcie do pewnego stopnia przecierające nowe szlaki". Zgromadzona w teatrze STUDIO publiczność mogła nie tylko śledzić proces realizacji dźwięku, ale także stać się częścią spektaklu – ich reakcje zostały wplecione w narrację, podkreślając interaktywny charakter przedstawienia.
Spektakl zorganizowany w 140. rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Niepokojąco aktualne przesłanie dramatu "Oni"
Reżyser spektaklu, Tadeusz Kabicz, sięgnął po dramat Witkacego, by ukazać jego niepokojąco aktualne przesłanie. "Oni" to opowieść o miłości do świata wolności, świata związanego ze sztuką. I nagle przychodzą jacyś barbarzyńcy, którzy wszystko chcą zautomatyzować, okiełznać wszystko, co wolne. Można więc powiedzieć, że to dramat o końcu sztuki, indywidualności, końcu ludzkości. Te zagrożenia, niepokoje, są moim zdaniem ciągle bardzo aktualne i to jest siłą tego tekstu - mówił w Programie 3 reżyser Tadeusz Kabicz.
słuchowisko "Oni" /fot. Krzysztof Świeżak
Stanisław Ignacy Witkiewicz "Oni"
Reżyseria: Tadeusz Kabicz
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Obsada:
Tomasz Nosinski (Bałandaszek), Magdalena Koleśnik (Spika), Dominika Ostałowska (Marianna/Ficia), Halina Rasiakówna (Abłoputo), Marcin Pempuś (Tefuan) oraz Sonia Roszczuk (Rosika). W role postaci epizodycznych wcielili się Monika Obara i Rob Wasiewicz, którzy dodatkowo współtworzyli fonosferę przedstawienia.
słuchowisko "Oni" /fot. Krzysztof Świeżak
słuchowisko "Oni" /fot. Krzysztof Świeżak
Słuchowisko "Oni" emitowane było w poniedziałek (24 lutego 2025) o godz. 19.00 na antenie Programu 2.
Słuchowisko dostępne jest także na stronie podcastowej Teatru Polskiego Radia
Czytaj także:
Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży. Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.
***
Teatr Polskiego Radia/mt