Polskie Radio

Radiowy teatr w pełnej odsłonie. Na żywo w Teatrze STUDIO i na antenie Polskiego Radia słuchowisko "Oni" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2025 16:00
Radiowy spektakl "Oni" odbędzie się w 140. rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz w 40. rocznicę nadania Teatrowi STUDIO jego imienia. W poniedziałek, 24 lutego o godzinie 19.00 twórcy przeniosą teatr radiowy w przestrzeń sceniczną: spektakl zostanie zaprezentowany jednocześnie na deskach warszawskiego Teatru STUDIO i na antenie Programu 2.
ONI to jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego. 24 lutego na żywo na antenie Dwójki i warszawskiego teatru STUDIO
"ONI" to jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego. 24 lutego na żywo na antenie Dwójki i warszawskiego teatru STUDIOFoto: mat.promocyjne

Widzowie zgromadzeni w teatrze będą mogli nie tylko śledzić proces realizacji dźwięku, ale także stać się częścią spektaklu – ich reakcje zostaną wplecione w narrację, podkreślając interaktywny charakter przedstawienia. Całość transmitowana będzie na antenie Programu 2

słuchowisko "Oni" według dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Tadeusza Kabicza słuchowisko "Oni" według dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Tadeusza Kabicza /fot. mat.prom

"Szykujemy przedsięwzięcie do pewnego stopnia przecierające nowe szlaki - chcemy zrobić słuchowisko w teatrze, z publicznością, emitowane na żywo na antenie radiowej. Będzie można przyjść do warszawskiego Teatru STUDIO i tam słuchać i oglądać, albo słuchać na żywo na antenie radiowej Dwójki" - mówi Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.



Reżyser spektaklu, Tadeusz Kabicz, sięgnął po dramat Witkacego, by ukazać jego niepokojąco aktualne przesłanie. Adaptacja inspirowana jest thrillerem psychologicznym – bohaterowie, pozornie bezpieczni w swojej rzeczywistości, stają się zakładnikami tajemniczej, destrukcyjnej siły. Groteska i absurd przeplatają się tu z napięciem i atmosferą zagrożenia, a "Oni" – enigmatyczne postaci – to jednocześnie konkretna siła i metafora współczesnych lęków - przed utratą tożsamości, kryzysem sztuki czy dehumanizacją.

Tadeusz Kabicz, reżyser słuchowiska "Oni" na pierwszej próbie z aktorami Tadeusz Kabicz, reżyser słuchowiska "Oni" na pierwszej próbie z aktorami /fot. Sisi Cecylia/Teatr STUDIO

"ONI" to jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego.

Powstał około 1920 roku. W charakterystycznym dla siebie stylu, pełnym groteski i psychologicznego humoru, Witkacy snuje opowieść o grupie bohaterów zamkniętych w luksusowym dworku, otoczonych dziełami sztuki, lecz jednocześnie pogrążonych w marazmie i nieustannym poczuciu zagrożenia.



W spektaklu wystąpi znakomita obsada: Tomasz Nosinski (Bałandaszek), Magdalena Koleśnik (Spika), Dominika Ostałowska (Marianna/Ficia), Halina Rasiakówna (Abłoputo), Marcin Pempuś (Tefuan) oraz Sonia Roszczuk (Rosika). W role postaci epizodycznych wcielą się Monika Obara i Rob Wasiewicz, którzy dodatkowo współtworzyć będą fonosferę przedstawienia.

Dominika Ostałowska. Pierwsza próba słuchowiska "Oni" Dominika Ostałowska. Pierwsza próba słuchowiska "Oni" /fot. Sisi Cecylia/Teatr STUDIO

Bilety na to wydarzenie do zdobycie na antenach Polskiego Radia, a także do kupienia w Teatrze STUDIO (koszt 35 złotych)



Nie tylko słuchowisko z Teatru STUDIO

24 lutego w przestrzeniach teatru nadawane będą specjalne audycje Polskiego Radia z rozmowami, wspomnieniami i materiałami reporterskimi poświęconymi twórczości i życiu tego wybitnego artysty. 

Od godziny 13.00 do 15.00 Michał Nogaś zaprasza na audycję "Tu Myśliwiecka 3/5/7"
Między godziną 16.00 a 18.00 w Czwórce audycja "Stacja Kultura" prowadzona przez Kasię Dydo-Rosłoń
Od 18.00 do 19.00 Małgorzata Szymankiewicz zaprasza do Programu 2 na audycję "O wszystkim z kulturą"
Od 19.00 transmisja słuchowiska na antenie Programu 2.


Czytaj także:



Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży. Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.


***

Teatr Polskiego Radia/mt