Polskie Radio

Wrocławski Predom Polar - pacyfikacja jakich wiele

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 20:16
Prof. Antoni Dudek (historyk); Gdyby nie strategia biernego oporu przyjęta przez Solidarność, ofiar stanu wojennego byłoby znacznie więcej.
Audio
  • Wrocławski Predom Polar - pacyfikacja jakich wiele
Prof. Antoni Dudek
Prof. Antoni DudekFoto: polskieradio.pl

16 grudnia mija 30. rocznica pacyfikacji przez ZOMO i wojsko strajku w fabryce "Predom-Polar" we Wrocławiu. – Wydawało się, że to trudny zakład do akcji strajkowej, z dala od miasta, pracowały w nim kobiety, często dojeżdżające ze wsi – opowiada Krzysztof Zadrożny, jeden z organizatorów ówczesnego protestu. Kobiety okazały się – jak mówi – odważniejsze od mężczyzn. Na czele protestu stanęła długowłosa dwudziestolatka Barbara Litwiniuk-Tomaszewska. – Gdy do zakładu weszło ZOMO, odrywali ją od mikrofonu, ciągnąc za te długie włosy – opowiada Małgorzata Calińska-Mayer z "Solidarności". – Na wolność wyszła dopiero w lipcu następnego roku – dodaje.

W skali kraju w stanie wojennym zastrajkowało ok 200 zakładów. Jak mówi historyk prof. Antonii Dudek, to nie było dużo jak na 10 mln związków. – Akcja zawsze była podobna. Najpierw próbowano zniechęcić poprzez ogłaszanie przez megafony kar grożących za złamanie dekretu o stanie wojennym, demonstracje siły itp. – tłumaczy. Jeśli to nie pomagało, to wozem opancerzonym rozbijano ogrodzenie, oddziały ZOMO wyrzucały protestujących, a przywódców, namierzonych wcześniej przez agenturę, zatrzymywano. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami "Solidarność" stawiała tylko tzw. bierny opór. Dzięki temu liczba ofiar stanu wojennego jest stosunkowo niewielka. Inaczej robotnicy ginęliby masowo, jak górnicy z kopalni "Wujek". – Wiedzieliśmy, że wystarczy, by ktoś rzucił śrubą, a może dojść do masakry – mówią uczestniczy wydarzeń w Polarze.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(lu)

Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis tematyczny. Zapraszamy na stronę stanwojenny.polskieradio.pl

Czytaj także

ZOMO znów przed Stocznią Szczecińską

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 16:16
Rekonstrukcja upamiętniająca pacyfikację stoczni szczecińskiej w 1981 roku, odbyła się po południu na placu Ofiar Grudnia 1970, przed bramą stoczni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie radzimy sobie z tamtymi czasami

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 18:02
Andrzej Celiński (opozycjonista z czasów stanu wojennego): W PiS jest wyraźna nadreprezentacja pezetpeerowskich aparatczyków, a premier Tusk nie ma rozumu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan wojenny w odcieniach szarości

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 19:16
Michael Dobbs (b. korespondent "Washington Post"): Ostra zima, wyczerpanie ludzi i rozsypująca się gospodarka działały na korzyść gen. Jaruzelskiego. Trudno o jednoznaczną ocenę jego decyzji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś i wtedy - politycy o 13 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 20:14
O ocenę stanu wojennego, o to, co by było, gdyby go nie wprowadzono i czy czasy pierwszej "Solidarności" były piękne, czy straszne - spierają się politycy najważniejszych partii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 grudnia: czołgi przeciwko górnikom

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 07:00
Podczas pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy ZOMO i wojsko po raz pierwszy w stanie wojennym strzelało do górników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30. rocznica pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 12:25
W Jastrzębiu Zdroju trwają obchody 30. rocznicy pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy.
rozwiń zwiń