Polskie Radio

Rosja odmawia międzynarodowych konsultacji w sprawie suwerenności Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 17:15
Moskwa oświadczyła, że nie będzie rozmawiać ze stronami Memorandum Budapeszteńskiego. Dokument ten powstał w 1994 roku, jako gwarancja bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy.
Rosjanie nie chcą rozmawiać o Ukrainie. Senatorowie godzą się za to wysłać tam  wojsko
Rosjanie nie chcą rozmawiać o Ukrainie. Senatorowie godzą się za to wysłać tam wojsko Foto: PAP/EPA/ANTON PEDKO

O rosyjskiej odmowie poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca. Polityk wyraził - bardzo poważne zaniepokojenie stanowiskiem Rosji. Dodał, że pozostali sygnatariusze Memorandum, do których Ukraina wystosowała zaproszenie - Stany Zjednoczone i Wielka Brytania - zgodziły się na udział w konsultacjach.

Waszyngton, Londyn i Moskwa zobowiązały się w 1994 roku do respektowania suwerenności i granic Ukrainy, a także do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa.

W zamian Ukraina pozbyła się strategicznej broni nuklearnej.

W piątek MSZ Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że wydarzenia na Krymie to efekt wewnętrznych procesów politycznych na Ukrainie i w związku z tym nie ma zamiaru uczestniczyć w proponowanych przez władze w Kijowie dwustronnych konsultacjach w tej sprawie. Strona rosyjska ocenia wydarzenia rozgrywające się w Autonomicznej Republice Krymu jako skutek ostatnich wewnątrzpolitycznych procesów na Ukrainie i w tym kontekście nie widzi konieczności przeprowadzenia proponowanych przez stronę ukraińską pilnych konsultacji dwustronnych - głosi oświadczenie, opublikowane na stronie internetowej MSZ Rosji.

Była to odpowiedź na propozycję strony ukraińskiej, by przeprowadzić pilne dwustronne konsultacje zgodnie z rosyjsko-ukraińskim traktatem o przyjaźni i partnerstwie z 1997 roku. MSZ Ukrainy poinformowało w piątek, że zwracało się z prośbą o zorganizowanie rozmowy telefonicznej na szczeblu premierów i ministerstw spraw zagranicznych, jednak nie uzyskało odpowiedzi na tę inicjatywę ze strony rosyjskiej.

IAR/Interfax Ukraina/iz

''

Czytaj także

02.03.2014 Będzie wojna o Krym? "W Rosji zagłosowali za tym, by nas zabijać" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 05:40
Władimir Putin dostał zgodę wyższej izby parlamentu na użycie wojsk na Ukrainie. Zaniepokojenie ruchami rosyjskich wojsk na Krymie wyraziły państwa Zachodu. Na wschodzie i południu Ukrainy zorganizowano tymczasem prorosyjskie demonstracje, są ranni wśród ich oponentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oddziały Floty Czarnomorskie chronią budynki administracji na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 12:28
Informację przekazał prorosyjski premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej Aksjonow. Agencja RIA informuje, że władze Krymu i dowództwo Flory ustaliło wspólnie zasady ochrony najważniejszych budynków administracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"FAZ": Krym miejscem konfrontacji Wschodu z Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 19:30
Niemcy i Francja wzywają do odpowiedzialności i niezaostrzania sytuacji na Krymie. Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że półwysep może stać się widownią geopolitycznej konfrontacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manifestacje na wchodzie Ukrainy. Rosyjska flaga powiewa nad Charkowem

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 19:15
Wielotysięczne demonstracje odbywają się pod rosyjskimi i radzieckimi flagami. Biało-niebiesko-czerwony sztandar zawisł nawet na gmachu ratusza w Charkowie.
rozwiń zwiń