Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
23.40
Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgadzają się, że militarna obecność Rosji na należącym do Ukrainy Krymie jest nie do przyjęcia - poinformował Biały Dom po rozmowie telefonicznej obu przywódców.
screen: Twitter.com
Obama i Cameron z zadowoleniem przyjęli wysłanie na Półwysep Krymski misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jak poinformowało wiedeńskie biuro OBWE, 18 krajów wysyła na Ukrainę łącznie 35 obserwatorów. Z Polski pojechało dwóch oficerów. Celem misji jest monitorowanie aktywności militarnej Rosji. MSZ Litwy powiadomiło jednak, że wojskowi obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni na Krym.
22.56
W Paryżu szefowie MSZ nie osiągnęli porozumienia w sprawie Ukrainy - przyznał sekretarz stanu USA. John Kerry liczy jednak na kontynuację tych rozmów. Dodał, że skonsultuje środowe ustalenia z prezydentem USA Barackiem Obamą.
Kerry powiedział też, że spodziewa się, że spotka się w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Rzymie, podczas spotkania grupy przyjaciół Libii.
EPA/IAN LANGSDON
Dodał, że jego nadzieje na to, iż uda mu się doprowadzić w Paryżu do spotkania Ławrowa z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Deszczycą, były "bliskie zera".
Ławrow i Deszczyca pojawili się we francuskim MSZ, ale wkrótce szef rosyjskiej dyplomacji opuścił ministerstwo, nie spotkawszy się z Deszczycą. Nie doszło też do porozumienia między Kerrym a Ławrowem w sprawie metod ustabilizowania sytuacji na Ukrainie.
czytaj więcej>>>
22.36
Rosja, Białoruś i Kazachstan już w maju podpiszą umowę o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Decyzję taką podjęli podczas spotkania w Moskwie prezydenci tych trzech krajów: Władimir Putin, Aleksander Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew. Nowa Unia zakłada swobodny przepływ: osób, towarów, kapitału i usług. Do założycielskiej trójki wkrótce ma dołączyć Armenia, a Kirgistan otrzyma „mapę drogową”. W trakcie spotkania trzech prezydentów padło również stwierdzenie, że kluczowym partnerem, na początek dla Unii Celnej a w przyszłości dla Unii Gospodarczej jest Ukraina.
FOT.: EPA/YURI KADOBNOV
Władimir Putin zaproponował opracowanie wspólnego planu "pomocy" Ukrainie, a jednocześnie strategii ochrony przedsiębiorstw: Rosji, Białorusi i Kazachstanu przed skutkami ukraińskiego kryzysu.
22.06
Próby powołania grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy zakończyły się fiaskiem. Rozmowy o warunkach powstania takiej grupy mają być kontynuowane w najbliższych dniach - zapowiedział szef niemieckiej dyplomacji. Frank-Walter Steinmeier zaznaczył, że nie jest zadowolony z wyniku rozmów. Jak dodał, Rosja musi wiarygodnie udowodnić, że jest zainteresowana normalizacją sytuacji.
21.26
- Integralność Ukrainy musi być szanowana - oświadczył po kolejnej rundzie spotkań dyplomatycznych w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry.
21.10
Minister spraw zagranicznych Rosji nie spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji. Choć dyplomaci przybyli wieczorem do siedziby MSZ Francji w Paryżu, to do rozmowy nie doszło.
czytaj więcej>>>
20.53
Ukraińskie media: w Doniecku doszło do bójki między uczestnikami dwóch demonstracji: zwolenników jedności Ukrainy oraz osób nastawionych prorosyjsko.
Według agencji Interfax-Ukraina milicja i żołnierze wojsk MSW próbowali zapobiec bójce, ale demonstranci prorosyjscy byli agresywnie nastawieni, niektórzy z nich mieli pałki i napadali także na milicjantów.
czytaj więcej>>>
20.50
W Charkowie pikieta przed siedzibą administracji państwowej. Jak relacjonuje reporter TVN24, atmosfera jest napięta, ale nie dochodzi do starć. Demonstrację zorganizowali prorosyjscy mieszkańcy okręgu charkowskiego, którzy są przeciwni nowym władzom w Kijowie i opowiadają się za bliższą integracją z Rosją.
(źródło: TVN24/x-news)
20.46
Prezydent Rosji Władymir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali telefonicznie na temat kryzysu na Ukrainie - podał Kreml. Rozmowa dotyczyła "możliwych wariantach międzynarodowej współpracy w celu normalizacji społeczno-politycznej sytuacji na Ukrainie". Kreml podkreśla, że rozmowa odbyła się z inicjatywy kanclerz Niemiec.
20.16
20.11
Szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji, Andrij Deszczyca i Siergiej Ławrow, przybyli wieczorem do francuskiego MSZ.
Mimo nacisków Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ławrow nie spotkał się z Deszczycą w Pałacu Elizejskim, gdzie o sytuacji na Ukrainie rozmawiali szefowie dyplomacji Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy.
Deszczyca zdecydował wtedy o wyjeździe z Paryża i powrocie na Ukrainę, ale potem "nastąpiła zmiana planów".
20.08
To "zimnowojenne podejście" - tak rosyjski ambasador przy NATO Aleksandr Gruszko komentuje decyzję Sojuszu o ograniczeniu współpracy.
czytaj więcej>>>
19.34
NATO ogranicza współpracę z Rosją. Poinformował o tym sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Taka decyzja zapadła po spotkaniu ambasadorów NATO z rosyjskim odpowiednikiem w Brukseli.
19.10
Sejm jednogłośnie potępił działania Rosji na Ukrainie i wyraził solidarność z naszym wschodnim sąsiadem.
(źródło: Sejm/x-news)
czytaj więcej>>>
19.03
Szef rosyjskiej dyplomacji: atmosfera ultimatum wobec Rosji nie pomaga atmosferze dialogu. Siergiej Ławrow nie zjawił się na konferencji amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerrego. Rosyjski dyplomata spóźnił się na swój briefing prawie godzinę. Dla dziennikarzy miał bardzo mało czasu, nieco ponad minutę.
19.00
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie wyklucza, że podczas szczytu UE zapadnie decyzja o unijnych sankcjach wobec Rosji. unijni przywódcy zbiorą się w Brukseli w czwartek. Według Sikorskiego, na Krymie nie widać deeskalacji działań Rosji, a wręcz przeciwnie.
Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w Paryżu w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ministrom nie udało się doprowadzić do spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy. Odmówił Siergiej Ławrow.
(źródło: TVN24/x-news)
- Życzymy sobie jak najlepszych relacji tak z Ukrainą, jak i Rosją, ale to co ma miejsce na Krymie nie może przejść bez reakcji i uważam, że społeczność międzynarodowa nie może pozwolić na ustalenie się zasady, że jakiś przywódca może sam sobie dać prawo do ingerencji wojskowej na terytorium sąsiedniego kraju wtedy, kiedy on uważa, że prawa jego mniejszości narodowej zostały naruszone - oświadczył Sikorski.
Według niego, "kolejne rosyjskie wojska trafiają na Krym". - Regionalne pucze na wschodniej Ukrainie nadal mają miejsce - powiedział.
18.50
Jeśli Rosja nie zmieni swego postępowania w stosunku do Ukrainy, nie będzie dla niej miejsca podczas najbliższego szczytu grupy G8, który miał się odbyć w czerwcu Soczi - oświadczył w amerykańskim Kongresie minister finansów Jack Lew.
Grupa G7 stała się grupą G8 w 1998 roku, gdy przyjęto do niej oficjalnie Rosję.
We wtorek premier Kanady Stephen Harper powiedział, że dyplomaci siedmiu państw wchodzących pierwotnie w skład tego forum rozważają od kilku dni oficjalne wykluczenie z niego Rosji w ramach retorsji za interwencję na Ukrainie.
W skład G7 wchodzą: Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania, USA i Kanada.
18.38
Wysłannik ONZ Robert Serry zdecydował się zakończyć misję na Krymie i wyjechać. Wcześniej jego samochód został zablokowany przez uzbrojonych ludzi. Były też pogłoski o jego porwaniu, ale ONZ im zaprzeczyła.
czytaj więcej>>>
18.27
Specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ na Krym Robert Serry jest przetrzymywany w jednej z symferopolskiej kawiarni. Według dostępnych informacji uzbrojeni ludzie chcą, by wyjechał z Krymu.
Do zdarzenia doszło bezpośrednio po rozmowach prowadzonych przez wysłannika ONZ z władzami Autonomii. Po ich zakończeniu uzbrojeni ludzie zażądali, by Serry natychmiast wyjechał z Krymu i próbowali odwieźć go na lotnisko. Wysłannik Sekretarza generalnego opuścił samochód i teraz znajduje się w kawiarni przy ulicy Róży Luksemburg. Kawiarnia otoczona jest ludźmi w rynsztunku bojowym, którzy czekają - jak twierdzą - na rozkazy płynące z Autonomii Krymu. Akcja wpisuje się w działania nieuznawanego przez Kijów rządu, który chce osiągnąć pełną kontrolę nad Krymem i nie chce widzieć tu żadnych zagranicznych wysłanników poza politykami z Federacji Rosyjskiej.
18.15
Odessa: ponad 500 osób wzięło udział w demonstracji na rzecz jedności Ukrainy przed budynkiem rady obwodowej. Zebrani trzymali napisy: "Ukraina i Rosja to bracia, Janukowycz i Putin też". Wielu miało na ubraniach żółto-niebieskie wstążki albo ręczniki w tych kolorach. Skandowano "Ukraina" i "Chwała Ukrainie".
18.00
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow odmówił spotkania z szefem MSZ Ukrainy Andrijem Deszczycą w ramach spotkań ministrów w Paryżu. O udział w bezpośrednich rozmowach z przedstawicielami Ukrainy apelował do Ławrowa sekretarz stanu USA John Kerry.
17.30
Donald Tusk w Sejmie: Polska będzie wspierała z całych sił wniosek o podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, gdy ukraiński rząd taki wniosek przedstawi. Przyszłość ustroju Ukrainy, przyszłość Krymu w ramach Ukrainy to muszą być suwerenne decyzje Ukrainy. Poza Ukrainą nikt nie ma prawa podejmować decyzji w tej sprawie!
17.26
- Wojskowa misja OBWE na Krymie nie rozpoczęła się, obserwatorzy dopiero przybywają na Ukrainę - informuje na Twitterze minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
17.24
- Jedynym prawomocnym rządem Ukrainy jest rząd Arsenija Jaceniuka - oświadczył premier Donald Tusk w Sejmie. Według niego, tylko legalny ośrodek władzy na Ukrainie może decydować o przyszłości Ukrainy. Napięta sytuacja za naszą wschodnią granicą jest jedynym punktem nadzwyczajnych obrad posłów.
(Sejm/x-news)
16.57
Budynek Administracji Obwodowej w Doniecku ponownie w rękach prorosyjskich demonstrantów. Z informacji wynika, że grupa około 200 osób wtargnęła już do obiektu, który był pilnie strzeżony przez funkcjonariuszy.
(źródło: TVN24/x-news)
czytaj więcej>>>
16.55
Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa do przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z przedstawicielami Ukrainy - poinformowała amerykańska dyplomacja. Do spotkania polityków doszło w Paryżu.
16.32
Prorosyjscy demonstranci próbują odzyskać kontrolę nad budynkiem Administracji Obwodowej w Doniecku. Jak podaje Reuters, protestujących jest około 150. Niektórym udało się wedrzeć do środka budynku, który jest strzeżony przez oddziały milicji.
16.30
Ryzyko wybuchu konfliktu istnieje nie tylko w Autonomicznej Republice Krymu, ale także na wschodniej i południowej granicy Ukrainy - ostrzega sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij. Według niego, we wtorek około 15 śmigłowców "na bardzo niskich wysokościach zbliżało się do granicy Ukrainy, leciało kilka kilometrów wzdłuż niej i znów znikało".
16.20
W Paryżu rozpoczęli obrady szefowie dyplomacji USA - John Kerry, Ukrainy - Andrij Deszczyca, Wielkiej Brytanii - William Hague, Francji - Laurent Fabius i Rosji - Siergiej Ławrow - poinformował Pałac Elizejski. Tematem spotkania jest sytuacja na Ukrainie.
FOT.: EPA/ALAIN JOCARD/POOL MAXPPP
16.25
Szef Pentagonu Chuck Hagel: podczas kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich. - Stany Zjednoczone zintensyfikują wspólne ćwiczenia lotnicze prowadzone z Polską oraz zwiększą swój udział w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich - oświadczył w Kongresie minister obrony USA.
czytaj więcej>>>
16.10
Premier Arsenij Jaceniuk dziękuje żołnierzom, którzy nie złamali przysięgi na wierność narodowi ukraińskiemu.
Dowódcy ukraińskich sił zbrojnych w Sewastopolu raportują, że żadna ukraińska jednostka wojskowa nie poddała się naciskom przebywających na wyspie uzbrojonych żołnierzy, żądających od nich złożenia broni czy przejścia na stronę prorosyjskiego rządu na Krymie, nieuznawanego przez Kijów.
(źródło:News Channel "24"/x-news)
16.02
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow nie wystąpi na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA. John Kerry wystąpi sam.
16.00
Rząd Jaceniuka zaczyna ciąć wydatki. Na razie oszczędności zaczyna od siebie. Zgodnie z decyzją, ministrowie będą mogli mieć najwyżej czterech zastępców. Obcięto również wydatki na utrzymanie centralnych organów władzy wykonawczej i zdecydowano o zmniejszeniu liczebności ich pracowników. Ministerstwa i urzędy będą mieć najwyżej po jednym samochodzie, a wszystkie pozostałe zostaną sprzedane. Takich samochodów jest obecnie 1,5 tys. Rząd liczy, że otrzyma za nie 40 mln hrywien (12,5 mln zł).
Ukraina jest na skraju bankructwa. Kilka dni temu ministerstwo finansów i bank centralny informowały, że w budżecie brakuje co najmniej potrzebuje 35 mld dolarów.
15.19
Moskwa chce, by eksperci Międzynarodowej Organizacji Energii Atomowej pojechali na Ukrainę i sprawdzili czy reaktory jądrowe są właściwie zabezpieczone. Informację na ten temat przekazał dziennikarzom wiceszef rosyjskiego rządu Dmitrij Rogozin. Według jego wiedzy strategiczne obiekty jądrowe na Ukrainie strzeżone są obecnie przez prywatne firmy ochroniarskie, wspierane przez funkcjonariuszy MSW. Rogozin twierdzi, że Ukraina ma problemy z przewozem paliwa do reaktorów jądrowych, którego wystarczy najwyżej do końca kwietnia.
15.15
Symferopol: demonstracja zwolenników pozostania Krymu w granicach Ukrainy. Do podobnych pikiet i demonstracji doszło także w Bachczyseraju. Tam również przed zablokowaną ukraińską jednostką wojskową manifestowały kobiety. Wznosiły okrzyki - "chcemy pokoju, Putin wycofaj wojsko".
FOT.: EPA/ARTUR SHVARTS
14.55
Kozacy oraz drużyny samoobrony Krymu uniemożliwili członkom cywilnej misji obserwacyjnej OBWE wyście z hotelu Ukraina w Symferopolu. Misja miała ocenić przestrzeganie praw człowieka na Krymie. Przynajmniej na razie misja OBWE nie jest w stanie wypełniać nałożonych na nią zadań.
14.50
Ukraina jest kluczowym partnerem gospodarczym Unii Celnej - oświadczył prezydent Rosji. Zdaniem Władimira Putina, sytuacja na Ukrainie może wpłynąć negatywnie na rynek Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan. Gospodarz Kremla wezwał partnerów z Unii Celnej do opracowania działań w celu ochrony producentów i eksporterów.
14.45
UE podjęła decyzję o zamrożeniu aktywów 18 osób winnych sprzeniewierzenia funduszy państwowych na Ukrainie. Z informacji Polskiego Radia wynika, że listę otwiera Wiktor Janukowycz. Czarna lista jest tajna, ale według naszych informacji otwiera ją Wiktor Janukowycz. Decyzja Brukseli w piątek ma ukazać się w Dzienniku Urzędowym i wtedy będzie wiadomo na pewno kto został objęty sankcjami.
Aktywa finansowe tych osób zostaną zamrożone w europejskich bankach.
czytaj więcej>>>
14.40
Ministerstwo Obrony Ukrainy: jednostki marynarki wojennej Ukrainy na Krymie są izolowane od świata, gdyż prorosyjsko nastawieni osobnicy odcinają im wodę i prąd oraz blokują wejścia i dojazd. Według informacji ministerstwa, w Sewastopolu krewni zablokowanych w jednej z jednostek osób próbowali przekazać im żywność i wodę oraz środki higieny. Jednak nie zostali przepuszczeni, a niektórych nawet pobito.
13:45
Jaceniuk: Krym musi pozostać częścią Ukrainy, możliwa jest większa autonomia.
czytaj więcej>>>
13:20
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Parubij podkreśli, że obecnie między władzami Ukrainy i Rosji brak formalnych rozmów. - Między ukraińskim kierownictwem i Federacją Rosyjską były rozmowy, ale to były w gruncie rzeczy pogróżki ze strony Federacji Rosyjskiej - w pierwsze dni. Być może teraz dojdzie do intensywniejszych dyskusji na ten temat, ale na dzień dzisiejszy formalnych rozmów między kierownictwem ukraińskim i rosyjskim nie ma - oświadczył.
(źródło:TVN24/x-news)
13:07
Nie będzie na razie spotkania szefów dyplomacji Rosji i Ukrainy w Paryżu. Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii nie udało się doprowadzić w środę do spotkania rosyjsko-ukraińskiego w Paryżu podczas obrad grupy, utworzonej w celu zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainy po tym, gdy w latach 90. wyrzekła się ona broni nuklearnej.
Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział dziennikarzom, że "niestety" jeden z członków - Rosja - nie pojawił się na spotkaniu grupy Memorandum Budapeszteńskiego.
W tym memorandum z 1994 roku Rosja, USA i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa. W zamian Ukraina przekazała do zniszczenia przejętą po rozpadzie ZSRR broń nuklearną.
Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague zapowiedział jednak dołożenie wszelkich starań, by później w środę doprowadzić do spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy, Siergieja Ławrowa i Andrija Deszczycy.
12:47
Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się z prośbą do rosyjskiego rządu, by wspierał współpracę z tradycyjnymi, ukraińskimi partnerami przy jednoczesnym zabezpieczeniu rosyjskich interesów. Zaapelował o spokojną współpracę mimo politycznych napięć.
12:31
Sekretarz stanu USA John Kerry: Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nie zdołały doprowadzić do spotkania Rosji i Ukrainy w Paryżu.
12:30
Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso: Unia Europejska jest gotowa dostarczyć Ukrainie 11 mld euro pomocy finansowej w ciągu kilku lat.
12:20
Francuski politolog: na miejscu Polski i państw bałtyckich obawiałbym się o lojalność sojuszników, o to czy są gotowi stanąć w obronie bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Raphael Glucksmann podkreślił, że w 2008 roku nikt nie potrafił ocenić powagi sytuacji podczas rosyjskiej inwazji na Gruzję, reakcja Zachodu była niemrawa, próbowano agresję Kremla usprawiedliwić, i to samo dzieje się teraz, w przypadku inwazji na Krym.
Zaznaczył, ze teraz Rosja napadła na jedno z największych państw Europy, żeby ukarać je za rewolucję, podczas której ludzie ginęli na barykadach ze sztandarami Unii Europejskiej w ręku.
12:11
Ludzie w nieoznakowanych mundurach blokujący na Krymie ukraińskie obiekty nie mają żadnego związku z rosyjskimi siłami zbrojnymi - zapewnił w środę minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Doniesienia tego rodzaju nazwał on "absolutną bzdurą".
Na pytanie, jak skomentuje materiały w internecie pokazujące - jak pisze agencja Interfax - materiały z wypowiedziami żołnierzy - Szojgu odpowiedział: "To oczywiście prowokacja". Dopytywany, czy na Krymie są wojska rosyjskie, minister odparł: "Absolutnie nie".
Mówił też, że nie wie, skąd ludzie, którzy na Krymie blokują ukraińskie obiekty wojskowe mają nowoczesny sprzęt, taki jak pojazd opancerzony "Tigr". Wypowiadając się na ten temat, minister cytowany przez rosyjską agencję ITAR-TASS oświadczył, że "nie ma pojęcia", skąd się tam wzięły.
Administracja Krymu powiedziała agencji Interfax, że dwa punkty kontrolne na Krymie są obsadzone przez ponad tysiąc ochotników z sił samoobrony Krymu i oddziałów milicji specjalnej Berkut. "W ciągu trzech dni liczebność oddziałów samoobrony wzrosła dwukrotnie i obecnie wynosi prawie 12 tys. ludzi" - dodał przedstawiciel administracji.
11:52
Czy na Ukrainie mogą być rozmieszczone elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej? Takiego rozwoju wydarzeń nie wyklucza Michaił Jeżel, ambasador Ukrainy na Białorusi. Więcej >>>
11:40
Helikopterowiec "Władywostok", budowany przez Francuzów dla rosyjskiej floty wojennej, wyrusza w środę w próbny rejs - poinformował rzecznik stoczni. Helikopterowiec jest elementem lukratywnego kontraktu zbrojeniowego z 2011 roku. Francja potępia wprawdzie rosyjską interwencję wojskową na Krymie, ale informuje, że nie ma planów wycofania się z tego kontraktu.
Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius ostrzegł w środę, że podczas czwartkowego spotkania przywódców UE w sprawie Ukrainy może dojść do nałożenia sankcji na Rosję, jeśli do tego czasu nie dojdzie do "deeskalacji". Fabius powiedział francuskiej telewizji BFM, że jako sankcje w grę wchodzą m.in. restrykcje wizowe i zamrożenie aktywów. Francja nie planuje jednak wstrzymania dostaw okrętów budowanych dla Rosji.
Fabius rozmawiał z francuską telewizją przed rozpoczęciem się w Paryżu spotkania szefów dyplomacji USA, Rosji i Ukrainy - Johna Kerry'ego, Siergieja Ławrowa i Andrija Deszczycy. Ławrow i Kerry przybyli do stolicy Francji na zaplanowaną wcześniej konferencję w sprawie Libanu.
11:34
Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział w środę w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk, że jest przeciwny sankcjom przeciwko Rosji . – Rosja może na nie odpowiedzieć własnymi sankcjami, co może wywołać eskalację - wyjaśnił polityk SPD.
Jak podkreślił, Rosja i Unia Europejska są od siebie uzależnione, szczególnie w dziedzinie energii.
Erler wyraził nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu o Ukrainę. - Kontakt między UE i Rosją został nawiązany - zaznaczył socjaldemokrata. Wskazał na zapowiedziane na środę kolejne spotkanie szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Szansa na polityczne rozwiązanie nie jest zablokowana - ocenił Erler.
Polityk SPD uważany jest za zwolennika bliskiej współpracy Berlina z Moskwą.
Szefowie państw i rządów krajów UE na szczycie w czwartek mają dyskutować o ewentualnych sankcjach wobec Rosji.
11:25
Rosyjskiej giełdzie na razie nie grozi krach. Zapobiegły temu działania ministerstwa finansów i banku centralnego. W poniedziałek moskiewska giełda zareagowała na zaostrzenie kryzysu ukraińskiego gwałtownym obniżeniem wartości rubla i akcji rosyjskich przedsiębiorstw . - Ale teraz sytuacja jest już stabilna - twierdzą rosyjscy analitycy.
Nie obyło się bez interwencji państwa. W ciągu 48 godzin Bank Centralny Federacji Rosyjskiej sprzedał waluty na łączną kwotę 11 miliardów 300 milionów dolarów, zatrzymując w ten sposób gwałtowny spadek wartości rubla.
Rosyjskie władze porządkują również rynek bankowy. Od kilku miesięcy zamykane są niewielkie banki. Według agencji RIA Novosti, bank centralny odebrał dziś licencje trzem bankom, które są ”podejrzane o pranie brudnych pieniędzy, w tym mogących mieć związek z działalnością terrorystyczną”. Chodzi o banki: Monolit, Dagestan oraz Bank Rozwoju Biznesu.
11:22
Doniesienia o rzekomym łagodzącym wpływie Putina na Janukowycza pojawiły się w rosyjskiej prasie. Według dziennika "Kommiersant", ”to Kreml przekonał byłego już dziś prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do pójścia na ustępstwa wobec opozycji i podpisania 21 lutego zerwanego później porozumienia”. Według informatora gazety podczas rozmowy telefonicznej 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin "wezwał Janukowycza do odstąpienia od planowanego wprowadzenia stanu wyjątkowego i porozumienia się z opozycją w imię przerwania rozlewu krwi". Źródło "Kommiersanta" utrzymuje, że o "wpłynięcie na Janukowycza" poprosili Putina prezydent USA Barack Obama, a także przywódcy Niemiec, Francji i Polski. "Oni ze swej strony obiecali Kremlowi, że dopilnują, by ukraińska opozycja wypełniła wszystkie punkty porozumienia z 21 lutego, łącznie z powołaniem rządu +jedności narodowej+, przeprowadzeniem reformy konstytucyjnej i przedterminowych wyborów oraz oddaniem nielegalnie posiadanej broni" - przekazuje dziennik słowa swojego rozmówcy.
Rozmówca "Kommiersanta" również zaprzeczył, jakoby Putin przyjął propozycję kanclerz Niemiec Angeli Merkel powołania do życia pod egidą OBWE międzynarodowej misji, która przeprowadziłaby dochodzenie w sprawie sytuacji na Krymie.
21 lutego strona rosyjska nie sygnowała porozumienia, którego oficjalnie teraz broni.
11:13
Moskwa nie może wydawać rozkazów oddziałom samoobrony na Krymie - tak minister spraw zagranicznych Rosji odpowiedział na pytanie dziennikarza, czy Kreml wycofa prorosyjskie siły z ukraińskich baz na Półwyspie Krymskim. Siergiej Ławrow wziął udział w konferencji prasowej w Madrycie po spotkaniu z szefem hiszpańskiej dyplomacji. - A jeśli chodzi o żołnierzy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, to przebywają oni w miejscach swojej dyslokacji - zapewnił minister Ławrow.
10:47
Ukraina liczy na udzielenie jej przez Unię Europejską pomocy finansowej "dziś lub jutro" - oświadczył w ukraiński premier Arsenij Jaceniuk otwierając posiedzenie rządu. Po raz kolejny wezwał też Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy.
10:42
Rosja odpowie retorsjami na ewentualne sankcje gospodarcze Zachodu. Odpowiednią broń przygotowuje już Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu. Senatorowie pracują nad projektem ustawy, która będzie pozwalała na konfiskowanie majątków europejskich i amerykańskich firm, działających na terytorium Federacji. Więcej >>>
Projekt zakłada konfiskatę nieruchomości i majątku ruchomego oraz aktywów i rachunków. Chodzi o firmy z krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych . Wystarczającym powodem do konfiskaty ma być wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji. Decyzję o tym, komu odebrać majątek, będą mogli podejmować prezydent i premier.
W opinii autora projektu, senatora Andrieja Kliszasa, "władze dostaną narzędzia do obrony suwerenności państwa". Kliszas dodaje, że konfiskata ma również objąć konta prywatne. Według portalu Gazieta.ru, projekt ustawy sprawdzają obecnie rosyjscy konstytucjonaliści.
10:37
Zdaniem byłego premiera Jana Krzysztof Bieleckiego kluczem dla skuteczności sankcji wobec Rosji będzie mobilizacja państw Zachodu. Bielecki dodał, że połowa rosyjskiego budżetu to eksport surowców energetycznych, a więc Rosja nie może go wstrzymywać. Zdaniem Jana Krzysztofa Bieleckiego, obecny kryzys pokaże, czy Unia Europejska jest siłą polityczną, czy tylko strefą wolnego handlu.
Więcej: "Podważono fundamenty naszego porządku" >>>
10:32
Turecka prasa w środę poświęca niemal w całości zagraniczne kolumny konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu i sytuacji na Krymie. Przeważają opinie, że Turcja powinna bardziej zaangażować się w rozwiązanie konfliktu nad Morzem Czarnym
10:26
Rosyjskie siły specjalne wtargnęły na teren dwóch ukraińskich dywizjonów artyleryjsko-rakietowych w Sewastopolu w pobliżu przylądka Fiolent - poinformowało w środę agencję Interfax-Ukraina źródło w Sewastopolu.
10:25
Nie wierzcie rosyjskiej propagandzie - ukraińscy dziennikarze apelują do swoich zachodnich kolegów. Kijowskie organizacje zrzeszające pracowników mediów zwracają uwagę na liczne kłamstwa moskiewskich kanałów telewizyjnych i agencji informacyjnych. Więcej >>>
10:14
W siedzibie władz w Doniecku na wschodzie Ukrainy nie ma już prorosyjskich manifestantów. Do budynku wkroczyli milicjanci, którzy ewakuowali demonstrantów, zajmujących salę obrad. Powodem interwencji były informacje o podłożeniu w gmachu ładunków wybuchowych.
Nad gmachem powiewa ukraińska flaga. Przed budynkiem stoją funkcjonariusze ukraińskich wojsk wewnętrznych z tarczami. Więcej >>>
09:55
Wtorkowe wystąpienie Władimira Putina nie pozwala na odwołanie alarmu w sprawie Ukrainy - ocenia dziennik "Sueddeutsche Zeitung”. Niemiecka gazeta zarzuca prezydentowi Rosji cynizm i szerzenie dezinformacji.
Jak czytamy, Zachód oraz giełdy przyjęły z ulgą wczorajsze słowa Władimira Putina. W najbliższych dniach wojny nie będzie, możliwe są rozmowy. Ale zdaniem komentatorki niemieckiej gazety, nie ma wcale powodów do odwołania alarmu . Prezydent Rosji zastrzegł sobie możliwość wprowadzenia wojsk na wschód Ukrainy, a nawet nieuznania wyników wyborów. Oznacza to, że wszystkie próby politycznego rozwiązania konfliktu, podejmowane przez rząd w Kijowie, skazane są na porażkę.
Autorka komentarza dodaje, że Rosja cynicznie neguje delikatną narodową jedność Ukraińców, prowadząc do konfliktu mieszkańców wschodu i zachodu. Jak czytamy, nie można bagatelizować obaw etnicznych Rosjan na Ukrainie. Ale Putin podsyca secesjonistyczne tendencje, uniemożliwiając zbliżenie spolaryzowanego społeczeństwa. To katastrofa dla Ukrainy - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung". Więcej >>>
09:30
Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz pytany, czy Polska poniosła fiasko polityki wobec Rosji, ocenił, że "mądra polityka sprowadza się do tego, żeby wykorzystywać szanse i bronić się przed zagrożeniami". - Jeżeli Rosja pozwala na to, żebyśmy utrzymywali z nią dobre stosunki i mieli z tego korzyści, to należy to robić i było to robione w przeszłości z dużym sukcesem - mówił. Zaznaczył, że zyski, jakie polska gospodarka odniosła z wymiany handlowej z Rosją, były olbrzymie . - Ale w momencie, gdy zmieniła się sytuacja, potrafimy zachowywać się w tej sytuacji inaczej, bez wymachiwania szabelką, bez wołania o tym, że musimy dokonywać krucjat na Wschodzie. Jesteśmy w stanie być aktywnymi aktorami w polityce międzynarodowej i wczorajsze posiedzenie Rady NATO czy jutrzejsze posiedzenie Rady Unii Europejskiej jest najlepszym dowodem na to, że potrafimy w tej nowej sytuacji zarządzać pewną sytuacją kryzysową - podkreślił Sienkiewicz.
09:00
Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, odnosząc się do słów Putina, że "bojownicy" z Majdanu byli szkoleni w bazach w Polsce, ocenił, że jest to " klasyczny chwyt rosyjski" . - Otóż Rosjanie nie są w stanie przyjąć do wiadomości, że ludzie sami z siebie mogą chcieć wolności, a każda rewolucja jest traktowana jako efekt działalności agenturalnej - mówił w w środę w RMF FM.
08:32
Według ”Rossijskoj Gaziety” na zamrożeniu kontaktów z Rosją sporo straci Bruksela. Eksperci cytowani przez ten rządowy dziennik na pierwszym miejscu wymieniają straty związane z importem rosyjskiego gazu. Analityk Siergiej Czyżow jest przekonany, że Unia Europejska nie zrezygnuje z własnej wygody dla jakiś "niezrozumiałych celów geopolitycznych" i zbliżenia z Ukrainą. Inny ekspert Rustam Tankajew zauważa, że zachodnia Europa jest niemal całkowicie zależna od rosyjskich dostaw gazu. Także "Rossijskaja Gazieta" uspokaja Rosjan, że w przypadku ostrych sankcji i tak więcej stracą na tym zagraniczni partnerzy.
08:31
Stany Zjednoczone i Unia Europejska więcej stracą niż zyskają na sankcjach wobec Rosji. Do takich wniosków doszli eksperci rządowej "Rossijskoj Gaziety". Jak przekonują, współpraca handlowa Moskwy z Waszyngtonem jest tak niewielka, że zamrożenie kontaktów nie odbije się na rosyjskiej gospodarce.
08:24
Do Kijowa przylatują w środę ministrowie Szwecji i Danii, Carl Bildt i Martin Lidegaard . Mają się spotkać między innymi z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, deputowanymi do ukraińskiego parlamentu i przedstawicielami Majdanu. Rozmowy będą dotyczyły sytuacji w kraju oraz tego, jak Europa może pomóc Ukraińcom.
Carl Bildt podkreślił, że dobrze zna Arsenija Jaceniuka, bowiem w ciągu ostatnich tygodni wielokrotnie się ze sobą kontaktowali. Z Kijowa szef szwedzkiej dyplomacji ma się udać na wschodnią Ukrainę.
08:18
Ukraińska straż graniczna wznowiła pracę na promowym przejściu granicznym "Krym" w Kerczu , nad Cieśniną Kerczeńską oddzielającą Rosję od Krymu, które w poniedziałek zostało zablokowane przez rosyjskich żołnierzy - podała służba prasowa straży granicznej.
W poniedziałek wieczorem około 35 uzbrojonych mężczyzn wdarło się na przejście graniczne, gdzie na zmianie pracowało 15 osób, w tym siedem kobiet. Grożąc użyciem broni napastnicy zablokowali pracę przejścia.
08:14
Posiedzenie Sejmu na temat sytuacji na Ukrainie rozpocznie się o 17:00. W programie jest wystąpienie premiera oraz 10-minutowe wystąpienia w imieniu klubów. Na zakończenie Sejm przyjmie uchwałę o solidarności z Ukrainą, w której znajdzie się też apel do parlamentów państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej. Sejm przyjmie uchwałę o solidarności z Ukrainą >>>
08:13
Szef SLD Leszek Miller uważa, że Polska nie powinna "wybiegać przed szereg" w sprawie Ukrainy. Leszek Miller w radiowej Jedynce mówił, że ma wątpliwości, czy potrzebne jest środowe specjalne posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji za naszą wschodnią granicą. Przestrzegł jednocześnie przed zbyt ostrą retoryką wobec Rosji. Tłumaczył, że z Moskwą łączą nas poważne interesy gospodarcze i nasze stanowisko powinno wspierać stanowisko Ukrainy, ale nie być twardsze niż to prezentowane przez Kijów.
08:09
Nieuznawany przez Kijów, nowy premier Autonomii Krymskiej Siergiej Aksjonow nie zamierza rozmawiać z władzami ukraińskimi na temat rozszerzenia pełnomocnictw autonomii. Twierdzi on, że władze w Kijowie nie mają uprawnień, by sprawować rządy, a o losie Krymu powinni zdecydować w referendum mieszkańcy półwyspu.
Działania nieuznawanego przez Ukrainę rządu na Krymie prowadzą do rozszerzania wpływów rosyjskich na półwyspie. Mimo sprzeciwu części mieszkańców Krymu wobec tej polityki, rząd Aksjonowa wyraźnie dąży do przeprowadzenia referendum w taki sposób, by jego wynik sprzyjał wiązaniu przyszłości Krymu z Rosją
08:02
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest w drodze do Paryża . Ma tam uczestniczyć w negocjacjach dotyczących uregulowania konfliktu na Ukrainie. Szczegóły techniczne przyszłych rozmów, ich formatu i uczestników są wciąż ustalane.
Główna sesja dzisiejszych negocjacji odbędzie się we francuskim MSZ w Paryżu o 15:30.
07:45
"Żołnierz" w mundurze bez oznakowania przyznaje się, że jest rosyjskim wojskowym (03:24) w rozmowie z dziennikarzami stacji UkrStream. Tłumaczy, że jego podwładni przebywają na Krymie, by zapewnić "obroną przed terroryzmem".
(Wideo: UkrStream/x-news)
07:30
Rosja obstaje przy tym, by wszelkie negocjacje na temat stabilizacji sytuacji na Ukrainie miały za podstawę porozumienie z 21 lutego. Zostało ono podpisane w Kijowie przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza i opozycję, w obecności między innymi trzech unijnych ministrów spraw zagranicznych, zakładało ogłoszenie na Ukrainie przedterminowych wyborów oraz wprowadzenie zmian w konstytucji.
Stanowisko Moskwy przedstawił w porannym oświadczeniu rosyjski resort spraw zagranicznych. Minister Siergiej Ławrow rozmawiał w poniedziałek o Ukrainie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Spotkanie odbyło się w Madrycie. Ławrow rozmawiał tam też z premierem Hiszpanii Mariano Rajoy'em i królem Juanem Carlosem.
Ukraińscy komentatorzy zwracają uwagę na paradoks, że przedstawiciel Rosji obecny na negocjacjach 21 lutego nie chciał podpisać porozumienia.
07:11
W Rosji coraz intensywniej działa maszyna propagandowa . - Zachód, a szczególnie USA, chcą zniszczyć rosyjskojęzyczny świat - tak przedstawiane są wydarzenia na Ukrainie, w kontekście ostatnich wypowiedzi prezydenta Władimira Putina. W rosyjskich mediach państwowych prezentowane są wypowiedzi prokremlowskich intelektualistów, którzy tłumaczą że prezydent Rosji chce powstrzymać faszyzm i prześladowania Rosjan. Reżyser, szef proputinowskiego Wszechrosyjskiego Frontu Narodowego Stanisław Goworuchin przedstawia Władimira Putina jako tego, który przeciwstawia się zachodniej dominacji na świecie. W jego opinii Ukraina już wielokrotnie przeżywała w swojej historii eurointegrację. - Dwa wieki pod Polakami, gdy Ukraińców traktowano jak niewolników i zabijano. Wiek z cesarstwem austrowęgierskim, gdy wymordowano miliony Rosjan i 7 milionów Ukraińców zginęło w czasie ostatniej eurointegracji, gdy na Ukrainę weszli Niemcy - stwierdził Goworuchin. Wcześniej o rzekomych ukraińskich bojówkach szkolonych w Polsce i na Litwie oraz o prześladowaniach rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie mówił prezydent Rosji Władimir Putin. Koniecznością obrony cywilnej ludności przed terrorem uzasadnia on ewentualną interwencję zbrojną na Ukrainie.
06:52
Ukraińcy nie chcą wspólnego państwa z Rosją. Pragną jednak dobrych stosunków między Kijowem a Moskwą. Sondaż przeprowadziła Fundacja Inicjatywy Demokratyczne wraz z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii.
Zgodnie z wynikami badania 68 procent Ukraińców chciałoby, aby Rosja i Ukraina były niezależnymi państwami, ale utrzymującymi przyjazne stosunki, z otwartymi granicami. Od listopada ta grupa zmniejszyła się o 5 punktów procentowych.
06:40
Wieczorny protest w Charkowie, przeciwko wojskowej interwencji Rosji na Ukrainę.
(CNN Newsource/x-news)
06:29
Komisja Europejska przedstawi w środę pakiet wsparcia dla Ukrainy. Bruksela chce pokazać, że oprócz działań dyplomatycznych, jest w stanie także finansowo osłaniać nowe władze w Kijowie.
Zdaniem komisarza do spraw budżetu Janusza Lewandowskiego chodzi głównie o wsparcie natychmiastowe w ramach pożyczek z europejskiego budżetu . Komisarz już tydzień temu informował, że taka pomoc mogłaby wynieść ponad miliard euro. Jak mówi Lewandowski Ukraińcy oceniają, że to za mała kwota, a potrzeba im 4 miliardów euro.
- Ważnym elementem unijnego pakietu ma być pomoc w spłacie długu gazowego - powiedział z kolei komisarz ds. energii Guenther Oettinger. - Ukraina musi zapłacić rachunki Gazpromowi, to część naszych kalkulacji - dodał. Komisja podkreśla jednocześnie unijne pożyczki nie mogą być jedynym źródłem pomocy dla Ukrainy.
06:20
Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedzieli się za rozlokowaniem na Ukrainie międzynarodowych obserwatorów . Późnym wieczorem we wtorek rozmawiali na temat sytuacji na Ukrainie. Są za doprowadzeniem do bezpośrednich rozmów między Rosją a Ukrainą.
Obama i Merkel rozmawiali też o przygotowaniach do majowych wyborów na Ukrainie i wsparciu finansowym dla tego kraju. Wcześniej amerykański sekretarz skarbu Jack Lew poinformował, że pomoc Waszyngtonu dla Kijowa w wysokości 1 miliarda dolarów będzie mieć formę gwarancji kredytowych.
Pieniądze z pożyczek na ten cel będą przeznaczone między innymi na walkę z korupcją oraz ochronę najbiedniejszych Ukraińców przed skutkami trudnych reform gospodarczych jakie czekają ten kraj.
06:16
Rosja kłamie w sprawie swojej obecności militarnej na Krymie - twierdzi Interfax Ukraina, powołując się na sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych .
Według źródeł tej agencji, na półwyspie operują obok żołnierzy Floty Czarnomorskiej, także członkowie formacji z Czeczenii, Krasnodaru i Uljanowska. Działający na Krymie żołnierze mają należeć do jednostek specjalnego przeznaczenia. Rozmówca Interfax-Ukraina z kijowskiego sztabu generalnego podkreślił, że umowy dotyczące stacjonowania wojsk rosyjskich w bazach na Krymie dopuszczają jedynie obecność tam formacji Floty Czarnomorskiej.
We wtorek prezydent Rosji zapewniał, że uzbrojone oddziały kontrolujące sytuację na Krymie to nie rosyjscy żołnierze. Putin mówił, że wojsko, które od kilku dni przejmuje kolejne punkty sił ukraińskich, to ”lokalna samoobrona”. Oświadczył też, że legalną władzą na Ukrainie jest Wiktor Janukowycz, a Rosja rezerwuje sobie prawo do nieuznania wyborów, do jakich ma tam dojść w maju.
06:00
Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczyna oficjalną wizytę w Turcji . Polska delegacja odwiedzi Ankarę i Stambuł. Głównym tematem rozmów prezydenta z tureckimi politykami będzie nasilający się kryzys rosyjsko-ukraiński na Krymie, jesienny szczyt NATO oraz dwustronna współpraca gospodarcza. Obecnie przypada 600 rocznica nawiązania stosunków między Polską a Turcją.
PAP/IAR/agkm/asop