Polskie Radio

Joanna Kluzik-Rostkowska - minister edukacji

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 15:33
Joanna Kluzik-Rostkowska - niegdyś współpracownica braci Kaczyńskich, później minister edukacji w rządzie Donalda Tuska, która wprowadziła do szkół darmowy "Nasz elementarz" - obejmie tekę szefa tego resortu w rządzie Ewy Kopacz.
Joanna Kluzik-Rostkowska
Joanna Kluzik-RostkowskaFoto: PAP/Archiwum/Radek Pietruszka

W ubiegłym roku w listopadzie, obejmując funkcję szefowej MEN, Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że będzie kontynuowała przygotowanie szkół do przyjęcia sześciolatków oraz że chce umożliwić dostęp do tańszych podręczników.

Obietnice dotyczące sześciolatków i podręczników spełniła. We wrześniu do pierwszych klas poszła pierwsza grupa dzieci, które obowiązkowo rozpoczęły naukę w wieku 6 lat. Pierwszoklasiści, rozpoczynając naukę, otrzymali też zapowiedziany przez minister bezpłatny podręcznik "Nasz elementarz".

Joanna Kluzik-Rostkowska urodziła się w 1963 r. w Katowicach. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze jako studentka była działaczką opozycyjną, działała m.in. w zdelegalizowanym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 80. ub. wieku współpracowała z podziemnym "Tygodnikiem Mazowsze" oraz innymi czasopismami drugiego obiegu.

Po 1989 r. pracowała, jako dziennikarka działu politycznego "Tygodnika Solidarność", później związana była z "Ekspressem Wieczornym" oraz tygodnikami: "Wprost", "Nowe Państwo" i "Przyjaciółka".

W 2004 r. rozpoczęła pracę w warszawskim ratuszu na stanowisku głównego specjalisty w biurze prasowym. Za prezydentury Lecha Kaczyńskiego została mianowana na stanowisko pełnomocnika prezydenta stolicy ds. kobiet i rodziny.

W wyborach parlamentarnych w 2005 r. kandydowała do Sejmu z warszawskiej listy Prawa i Sprawiedliwości; nie uzyskała mandatu. Udało jej się to w przyspieszonych wyborach parlamentarnych w 2007 r., kiedy została posłanką z okręgu łódzkiego.

W listopadzie 2005 r. w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza objęła stanowisko wiceministra w resorcie pracy i polityki społecznej, przejmując m.in. część kompetencji pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. W lipcu 2007 r. została powołana przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko wiceministra w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Po rozpadzie koalicji PiS-LPR-Samoobrona w sierpniu 2007 r. Kluzik-Rostkowska została ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Pełniła tę funkcję do czasu powołania rządu Donalda Tuska po przegranych przez PiS wyborach.

W przyspieszonych wyborach prezydenckich w 2010 r. po katastrofie samolotu TU-154M Kluzik-Rostkowska została szefową sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat PiS przegrał wybory w drugiej turze z Bronisławem Komorowskim. W listopadzie 2010 r. Kluzik-Rostkowska oraz Elżbieta Jakubiak - odpowiedzialne za "łagodną linię" kampanii przyjętą przez sztab wyborczy - zostały usunięte z PiS. Zarzucono im naruszanie statutu i działanie na szkodę partii.

Jeszcze w 2010 r. Kluzik-Rostkowska stanęła na czele stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, które powołała wraz z byłymi politykami PiS; później stowarzyszenie przekształciło się w partię. W połowie 2011 r. Kluzik-Rostkowska zrezygnowała z ubiegania się o funkcję szefa partii. Później złożyła też rezygnację z członkostwa w partii i klubie parlamentarnym PJN. W wyborach 2011 r. startowała z pierwszego miejsca listy PO w okręgu Rybnickim, uzyskując ponad 22 tys. głosów.

W listopadzie ubiegłego roku objęła funkcję szefowej MEN; zastąpiła na tym stanowisku Krystynę Szumilas.

Kluzik-Rostkowska ma męża i troje dzieci.

(PAP,pkur)

Czytaj także

Ewa Kopacz przedstawiła swój rząd. Bez zmian w resortach gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 22:22
Desygnowana na premiera Ewa Kopacz przedstawiła skład nowego rządu. Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego pozostanie wicepremierem i ministrem gospodarki. Drugim wicepremierem będzie minister obrony, Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Grabarczyk - minister sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:53
Cezary Grabarczyk - wicemarszałek Sejmu obecnej kadencji, wcześniej minister infrastruktury w pierwszym gabinecie Donalda Tuska - zostanie ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie Ewy Kopacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Arłukowicz - minister zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:17
Bartosz Arłukowicz, który jest szefem resortu zdrowia od blisko trzech lat, pozostanie na stanowisku. Dotychczas wdrażał ustawę refundacyjną, wprowadził program refundacji in vitro, przygotował ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju wsi

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:37
Marek Sawicki - polityk PSL, minister rolnictwa - pozostanie szefem tego resortu w rządzie Ewy Kopacz. Zmierzy się m.in. z problemami związanymi z rosyjskim embargiem na żywność czy afrykańskim pomorem świń. O sobie mówi, że z zamiłowania i wykształcenia jest rolnikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Karpiński - minister skarbu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 15:03
Włodzimierz Karpiński, były samorządowiec pozostanie szefem Ministerstwa Skarbu Państwa. Człowiek, którego można nazwać strażnikiem polskiego skarbu - powiedziała o nim Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Grabowski - minister środowiska

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 15:30
Maciej Grabowski pozostanie ministrem środowiska. Ekonomista, specjalista prawa podatkowego. Funkcję ministra objął w 2013 r. W piątek desygnowana na premiera Ewa Kopacz poinformowała, że Grabowski - "doświadczony minister" - zachowa stanowisko w nowym gabinecie.
rozwiń zwiń