Prawo tworzone w dziedzinie rynku wewnętrznego wpływa bezpośrednio na życie obywateli i działalność przedsiębiorstw. Elżbieta Bieńkowska będzie odpowiedzialna za usuwanie barier na jednolitym rynku, na które skarżą się między innymi polskie firmy. Utrudnienia powodują, że często przegrywają w konkurencji z firmami z Zachodu.
Elżbieta Bieńkowska, od listopada ubiegłego roku - wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju w rządzie Donalda Tuska, wcześniej - minister rozwoju regionalnego, jest wieloletnim praktykiem zarządzania i wdrażania europejskich programów współfinansowanych z funduszy pomocowych i strukturalnych. W kraju - zwolenniczka decentralizacji władzy publicznej, w tym zarządzania polityką spójności UE w Polsce.
W UE Bieńkowska cieszy się opinią profesjonalistki
Wicepremier Bieńkowska cieszy się wśród unijnych polityków opinią profesjonalistki, zna także zasady działania urzędniczej machiny Unii. Zdaniem polskich ekspertów, sprawdziła się jako fachowiec, odpowiadając zarówno za sprawne wydanie pieniędzy z unijnego budżetu w latach 2007-2013, jak i w negocjacjach kolejnego budżetu do 2020 roku.
Elżbieta Bieńkowska ma także duże doświadczenie w pracy samorządowej. Odbyła staże w ministerstwie spraw zagranicznych oraz w administracji brytyjskiej. Pełniła funkcję dyrektora wydziału rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Kierowała też Śląskim Centrum Przedsiębiorczości.
Jednolity rynek to sedno Unii Europejskiej
Jednolity rynek to sedno Unii Europejskiej, od niego wszystko się zaczęło, dopiero później następowała integracja polityczna Wspólnoty. Teka, którą otrzymała Polska, jest jedną z ważniejszych w Komisji Europejskiej. W przeszłości zwykle przypadała ona starym krajom Unii.
W tej obecnej, już odchodzącej Komisji, jednolitym rynkiem zajmuje się Francuz. Natomiast Elżbieta Bieńkowska dostanie dodatkowo przemysł. A zatem oprócz wolnego przepływu usług, będzie się także zajmować wolnym przepływem towarów. Będzie również mogła pilnować interesów przemysłu zwłaszcza teraz, gdy w Unii do głosu dochodzą zwolennicy radykalnej walki ze zmianami klimatycznymi.
Po ogłoszeniu składu Komisji do publicznej wiadomości kolejnym etapem będą przesłuchania komisarzy w Parlamencie Europejskim. Mają się one rozpocząć pod koniec miesiąca. Natomiast w październiku, na sesji plenarnej, europosłowie w głosowaniu zdecydują, czy akceptują nowy skład Komisji. Powinna ona rozpocząć prace 1 listopada.
Ekspert: to ważne stanowisko w KE
Zdaniem analityka domu maklerskiego Xelion Piotra Kuczyńskiego, Polka objęła ważne stanowisko w Komisji, ponieważ Elżbieta Bieńkowska będzie odpowiadać za dziedziny, które dotyczą całej gospodarki. Jak przypomina Piotr Kuczyński, wicepremier będzie też nadzorować umowę o wolnym handlu miedzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Jakie będą najważniejsze zadania nowej Komisji Europejskiej? Zdaniem analityka, wiele zależy od wydarzeń geopolitycznych. Jeżeli sytuacja na Ukrainie się uspokoi, unijni urzędnicy będą mogli zająć się negocjacjami handlowymi z USA, wspólną polityką energetyczną czy emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
Stara Unia zaufała młodszym państwom
Rezultat podziału tek dla komisarzy Komisji Europejskiej oznacza, że "stara Unia" zaufała młodszym stażem państwom członkowskim - ocenia doktor Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, wybór nowego szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera jest wyważony i świadczy o docenieniu kompetencji kandydatów.
Bieńkowska będzie "dobrą wtyczką"
Komisarz Bieńkowska dzięki dostępowi do informacji o przyszłych działaniach, może być "dobrą wtyczką" Polski w Komisji Europejskiej – ocenia ekspertka. – Proces ustawodawczy w Unii Europejskiej inicjowany jest właśnie w Komisji Europejskiej" - podkreśla politolog. Chociaż, inicjatywa przechodzi szerokie konsultacje, to komisarz jest pierwszą osobą, która wie co się zmieni w Unii Europejskiej w danym obszarze - stwierdziła doktor Mieńkowska-Norkiene.
Donald Tusk: Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego
TVN24/x-news
Jeden z najważniejszych resortów
W obecnej Komisji rynek wewnętrzny i usługi to jeden z najważniejszych resortów. Zajmował się nim Francuz Michel Barnier. Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. W czasie kryzysu finansowego w strefie euro rola tego komisarza zyskała na znaczeniu, bo odpowiadał on za reformę regulacji dotyczących banków.
Barnier proponował np. zwiększone gwarancje dla klientów niewypłacalnych banków, czy regulacje dotyczące agencji ratingowych, które obarczane były częścią odpowiedzialności za kryzys finansowy i spadek zaufania do euro. Podczas jego kadencji KE zaproponowała też nowe zasady restrukturyzacji i likwidacji banków w UE. Dzięki nim podatnicy mają być chronieni przed kosztami złych decyzji bankierów.
Głównym zadaniem usuwanie barier we wspólnym rynku
Usuwanie barier we wspólnym rynku, co będzie prawdopodobnie głównym zadaniem Bieńkowskiej, mogą dotyczyć każdego mieszkańca UE. Tak było, gdy zaproponowano utworzenie Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego SEPA, w którym elektroniczne przelewy w euro docierają do odbiorcy najpóźniej na drugi dzień roboczy w całej UE.
Decyzje komisarza ds. wspólnego rynku i usług dotyczą też firm. Przykładowo, dzięki wprowadzeniu w UE jednolitego patentu przedsiębiorcy będą mogli załatwić formalności związane z ochroną patentową w jednym miejscu, a nie w każdym z krajów członkowskich osobno. Wprawdzie prace w tej sprawie ukończono na poziomie instytucji UE, ale aby regulacja weszła w życie, konieczna jest jeszcze ratyfikacja umowy ws. utworzenia sądu patentowego ze strony państw członkowskich.
Podstawą utworzenia jednolitego rynku europejskiego było umożliwienie swobodnego przepływu dóbr, kapitału, usług i siły roboczej wewnętrznych krajów UE. Budowa jednolitego rynku do dziś się jednak nie zakończyła, bo w Unii brakuje pełnej swobody przepływu usług. Za wyzwanie, z którym być może będzie musiała sobie radzić Bieńkowska uchodzi też budowa jednolitego rynku cyfrowego.
Elżbieta Bieńkowska o europejskim stanowisku: to wyraz tego, jaka jest pozycja Polski w Europie.
Źródło: TVN24/x-news
IAR/PAP, awi